Aplikacje na 5+… Dominika Łady

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

O dokończenie zdań dotyczących aplikacji na urządzenia mobilne poprosiliśmy Dominika Ładę – redaktora naczelnego iMagazine.pl, współautora podcastu „Nadgryzieni” oraz pomysłodawcę iChrono.pl i CardEasy.pl.

O dokończenie zdań dotyczących aplikacji na urządzenia mobilne poprosiliśmy Dominika Ładę – redaktora naczelnego iMagazine.pl, współautora podcastu „Nadgryzieni” oraz pomysłodawcę iChrono.pl i CardEasy.pl.

Sprzęt mobilny, z którego korzystam to… przede wszystkim iPhone 4 oraz nowy iPad. Miałem przez jeden dzień iPhona 4S, ale żonie spodobała się bardzo Siri i z bólem serca jej oddałem. Czego nie robi się, aby przekonać zagorzałą zwolenniczkę Blackberry do zmiany platformy. Mam jeszcze w domu iPada 2, ale jako backup, który w wolnych chwilach jest używany przez mojego syna. Jestem pod wrażeniem ile ciekawych rzeczy, przydatnych dla drugiej klasy podstawówki, młody potrafi na nim zrobić.

Najczęściej używanymi aplikacjami przeze mnie są… Mail, Safari, Zite, Flipboard, Tweetbot, Foursquare, Instapaper, do RSSów używam FeeddlerPro na zmianę z Reederem, Nozbe na zmianę z Wunderlist, iBooks, WeatherPro, iAWriter, Evernote, AirVideo, Remote, LogMeIn, 1Password, iMessages, AirSharing, Instagram, oczywiście nasza aplikacja iMagazine oraz ostatnio w związku z EURO2012 TV Tu i Tam. Jest tego cała masa, ale wylistowałem chyba te, które najczęściej są przeze mnie uruchamiane na iPadzie lub iPhonie.

Najlepsze polskie aplikacje to… Nozbe jest bardzo dobry. Aplikacje do oglądania telewizji są też niezłe, ale każda ma jakiś problem – TVNPlayer i Ipla mają swój interfejs, nie iOSowy. TV Tu i Tam ma AirPlay, ale… tylko dla głosu. Z kolei TVP.pl działa wyśmienicie i ma AirPlay, ale… developerzy zapomnieli o tym, że iPad może uśpić się i jak to zrobi, to zrywa połączenie… To są aplikacje, których głównie używam na iPadzie. Na iPhonie jako niezłe i użyteczne uważam SkyCash (do płacenia za komunikację miejską), iTaxi.pl, Allegro i Ceneo (z fajnym skanerem kodów kreskowych).

Aplikacje z najładniejszym designem i najlepszym usablity to… Jest dużo takich aplikacji np. Flipboard, Zite, Instapaper, iAWriter, ostatnio przekonałem się do Tweetbota, choć wcześniej nie podobał mi się i nie kryłem tego. Reeder też jest bardzo ładny i funkcjonalny.

Aplikacja, bez której nie wyobrażam sobie urządzenia mobilnego to… chyba wszystko to, co wymieniłem w drugim pytaniu;-)

Płacę za aplikacje, ponieważ… z nich korzystam, są dla mnie przydatne, a programiści mocno się napracowali, aby je napisać. Chylę czoła za świetną robotę i chciałbym się przynajmniej w ten sposób odwdzięczyć. Poza tym cena 0,79EUR za większość aplikacji na iOS to nie jest majątek i chyba można sobie na taki wydatek pozwolić.

Aplikacje pomagają mi (w pracy/w życiu), bo… tyle się dzieje teraz dookoła mnie i projektów, w które jestem zaangażowany, że bez ich pomocy o wielu rzeczach bym zapomniał lub nie zrobił na czas. Może to być wyświechtany slogan, ale naprawdę dzięki kilku aplikacjom stałem się bardziej produktywny. Aż boję się pomyśleć co by było, jakbym nie miał do niektórych aplikacji dostępu… Może życie by mi się nie zawaliło, ale zdecydowanie trudniej by mi się funkcjonowało.

Do komunikacji ze znajomymi używam… Twittera, FaceTime i iMessages. Czasem Skype.

Aplikacjami, które dbają o moją produktywność są… Oczywiście polski Nozbe do projektów, ale na co dzień używam Wunderlista – prosty i bardzo funkcjonalny.

Aplikacje, które zapewniają mi rozrywkę, to… przede wszystkim Zite i Flipboard, a następnie FeeddlerPro/Reeder i iBooks oraz AirVideo. Zastanawiałem się jak to u mnie jest z tą rozrywką i ewidentnie wyszło mi, że nie gram;-) za to czytam bardzo dużo i oglądam filmy.

W aplikacjach najbardziej zwracam uwagę na… na ich funkcjonalność, potem na wygląd i przeznaczenie. Jest kilka aplikacji, których nie używam, ale bardzo podoba mi się ich interfejs – np. Clear.

Aplikacją, którą szczególnie chciałbym polecić innym jest… A mogę dwie?;-) Pierwsza to jest, z tego co patrzę na swojego iPada najczęściej używana przeze mnie, aplikacja Zite. Zite został kupiony w zeszłym roku przez CNN za 30 mln USD. Patrząc na Instagram, to muszą sobie nieźle w brodę pluć, że się tanio sprzedali, no ale takie jest życie. Zite czytam kilkukrotnie w ciągu dnia. Jest to dynamicznie zmieniająca się gazeta. Jej najciekawszą funkcją jest algorytm dobierający treści do czytania. Logujesz się swoim kontem do Google Readera, a Zite analizuje Twoje subskrypcje i na ich podstawie wynajduje potencjalnie interesujące dla Ciebie treści z innych źródeł. Działa to niesamowicie. Docieram dzięki Zite to stron, na które w życiu bym nie wszedł.

Drugą aplikacją, którą chciałbym polecić jest AirVideo. Jeśli lubicie oglądać filmy to jest to “must-have”. Generalnie chodzi o to, że w iOS aby oglądać filmy to musisz je zsynchronizować z iTunes. Do tego muszą być w odpowiednim formacie (.mp4 lub m4v). Ale filmy po pierwsze zajmują miejsce, a po drugie często są w innych formatach. Do tego w domu np. gdy chcemy obejrzeć film to, mi osobiście nie chce się synchronizować iPhone czy iPada z komputerem. Tu pojawia się właśnie pole dla AirVideo. Dzięki niemu mamy możliwość odtwarzania praktycznie dowolnych filmów z komputera, dzięki streamingowi. Cała konwersja plików z filmami odbywa się na komputerze, a do naszego iPhone/iPada dochodzi zjadliwy stream.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem