Aplikacje na 5+… Przemysława Marczyńskiego

Dodane: 06.07.2012

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Na pytania dotyczące aplikacji odpowiedział nam Przemysław Marczyński, który prowadzi bloga mojmac.pl, podcast macgadka.pl oraz jest redaktorem iMagazine.pl.

Na pytania dotyczące aplikacji odpowiedział nam Przemysław Marczyński, który prowadzi bloga mojmac.pl, podcast macgadka.pl oraz jest redaktorem iMagazine.pl.

Sprzęt mobilny, z którego korzystam to… Do dzwonienia – iPhone 4S. Do przeglądania sieci iPad 1. Do zadań specjalnych Sonim XP3300.

Najczęściej używanymi aplikacjami przeze mnie są… Z faktu, że przy komputerze zazwyczaj piszę, a najlepsze pomysły pojawiają się z dala od monitora to na czoło stawki wysuwa się iA Writer minimalistyczny edytor tekstu potrafiący zapisywać dokumenty do cyfrowej chmury. Równie często sięgam po program OmniFocus, prawdziwy król aplikacji do zarządzania czasem (GTD). Kolejny produkt bez którego nie wyobrażam sobie funkcjonowania to baza danych FileMaker Go, w której trzymam wszelkie informacje związane z pracą. Dzięki uprzejmości firmy Autodesk wszystką dokumentację techniczną mogę mieć zawsze pod ręką – AutoCAD WS. Jako nałogowy użytkownik i propagator formatu PDF do czytania i nanoszenia wszelkich notatek/uwag w tego typu dokumentach korzystam z PDFpen. Wolne chwile zaś spędzam na czytaniu internetowych artykułów zamkniętych w Instapaper. Do zestawu czytelnika na iPadzie dochodzi również Zinio z bogatym zestawem gazet.

Najlepsze polskie aplikacje to… Trudno powiedzieć, bo nieraz nawet człowiek nie zdaje sobie sprawy, że używa polskiej aplikacji. Ostatnie odkrycie to GoTask, narzędzie pomagające ogarnąć projekty. Cenię również Listonic. Warto wspomnieć o naszym ojczystym akcencie Bartku Bargielu, który tworzy jeden z najpopularniejszych programów GTD pod OS X oraz iOS – Things w niemieckim studio developerskim Cultured Code. To pokazuje, że Polacy potrafią robić dobre oprogramowanie na mobilne platformy.

Aplikacje z najładniejszym designem i najlepszym usablity to… Mam wymienić tylko jedną? Stawiacie mnie pod murem bez… drabiny 😉 Jeśli miałbym zaryzykować jeden, jedyny program, który posiada niebanalny interfejs, a przy tym jest funkcjonalny to podaję na tacy Convertbot. Fantastyczny konwerter miar pod iOS.

Aplikacja, bez której nie wyobrażam sobie urządzenia mobilnego to… Zabierzcie mi jedną aplikację z wymienionych na początku rozmowy, a stanę się ślepy, głuchy i stracę kontakt z otaczającą rzeczywistością 😉 Ale dobrze, ten jedyny program dzięki któremu smartphone to moja trzecia ręka nazywa się OmniFocus.

Nie płacę za aplikacje, ponieważ…/Płacę za aplikacje, ponieważ… Płacę, jak najbardziej płacę! Przecież nie chcę, żeby twórca mojego ulubionego programu umarł z głodu. Wiem ile trudu programiści muszą włożyć w stworzenie dobrego produktu. Należy to docenić i dać im środki do tego, żeby spokojnie sobie żyli i dalej tworzyli świetne produkty. Fakt, że płacę daje mi również pewność, że będą aktualizacje aplikacje. W efekcie zyskuję ja – otrzymując coraz lepszy produkt.

Aplikacje pomagają mi (w pracy/w życiu)… w ogarnięciu codziennego chaosu. Praca, blog, zadania redakcyjne, podcast, rodzina wymagają ode mnie naprawdę dużej ilości zadań do wykonania. Kartki w notesie już nie wystarczają. Tylko cyfrowym zapiskom udaje się nadążyć w natłoku dnia.

Do komunikacji ze znajomymi używam… Darmowych SMSów od Apple – iMessage oraz Twittera poprzez aplikację Tweetbot. Ahhh i zapomniałbym – czasem też dzwonię 😉

Aplikacjami, które dbają o moją produktywność są… Używam tylko takich które to robią. No może tylko jedna gra psuje ten obraz…

Aplikacje, które zapewniają mi rozrywkę, to… Uwielbiam gry planszowe. Ostatnimi czasy jednak nie ma możliwości rozciągnąć dnia i mierzyć się przy jednym stole z przyjaciółmi w potyczkach strategicznych. Na ratunek przychodzi Carcassonne fantastycznie przeniesiony na platformę iOS. Możliwość gry turowej sprawia, że partia może trwać nawet kilka dni. Najlepsza gra wszech-czasów dla lubiących strategie i niemogących przycupnąć na dłuższą chwilę przy rozgrywce.

W aplikacjach najbardziej zwracam uwagę na… Możliwość wymiany danych pomiędzy komputerem a aplikacją. W moim zestawie narzędzi praktycznie wszystkie dzielą się danymi poprzez iCloud lub Dropbox’a. Możliwości synchronizacji to mój główny priorytet jaki stawiam przed aplikacjami. Pisanie tekstów, przeglądanie i dodawanie nowych zadań, dokumenty. To wszystko mam zawsze ze sobą w telefonie oraz gdy siadam do komputera.

Aplikacją, którą szczególnie chciałbym polecić innym jest… Obok wspomnianych, może coś co pozwoli zamienić iPhone’a lub iPad’a w dysk USB? Proszę bardzo – Phone Drive.