Aplikacje na Windows Phone 8, które zaskakują wyglądem cz.1

aplikacje na windows phone 8 ktore zaskakuja wygladem cz1
Udostępnij:
W Polsce rośnie popularność urządzeń działających na platformie Windows Phone. Różne badania mówią o dziesięcio, dwudziesto- procentowym pokryciu rynku smarfonów. Skutkuje to pojawianiem się wielu nowych aplikacji, które postaramy się ocenić.

W Polsce rośnie popularność urządzeń działających na platformie Windows Phone. Różne badania mówią o dziesięcio, dwudziesto- procentowym pokryciu rynku smarfonów. W USA jest to trzecia siła rynkowa (obecnie 4% rynku, ponad stuprocentowy wzrost w ciągu ostatniego roku). Skutkuje to pojawianiem się wielu nowych aplikacji, które postaramy się ocenić.

Autorem tekstu jest Piotr Biegun

fot. Fotolia

Warto na wstępie zaznaczyć, że Windows to platforma zupełnie inna niż Android czy iOS, stąd tworzenie aplikacji mobilnej dla każdej z nich znacząco się różni. Wszystkie systemy korzystają z tych samych wzorców projektowych, ale ich implementacja jest inna, co za tym idzie - każda z platform ma swój unikalny styl.

Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znane z iOS i Androida zakładki, w Windows Phone zostały zastąpione Panoram View, Pivotem oraz App Barem, w którym znajdziemy akcje związane z danym ekranem aplikacji. Te dwie zmiany powodują, że poruszanie się po całym systemie Windows Phone jest zupełnie inne niż w przypadku pozostałych platform i na początku mogą wprawiać użytkowników zmieniających platformy w zakłopotanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pivot View
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windowsphone/develop/ff941098(v=vs.105).aspx

Panora View
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windowsphone/design/hh202912(v=vs.105).aspx

Twórcy aplikacji często mają problem z dopasowaniem swojej wizji do wymagań stylistyki Metro. Efekty ich prac są różne, my pokażemy, co w Windows Phone może się podobać i co może być przydatne na telefonie.

Foursquare - najładniejsza aplikacja Windows Phone 8

Foursquare od niedawna może się pochwalić bardzo udaną aplikacją mobilną na Windows Phone 8. Już przy pierwszym otwarciu, uwagę przykuwa piękny i funkcjonalny design - jest to na pewno jedna z najładniejszych aplikacji, które powstały na tę platformę. Bardzo mało appek znajdujących się w storze jest tak przejrzystych, prostych, stworzonych w zgodnie ze stylistyką Metro. Dobrym rozwiązaniem jest interaktywna mapa w górnej części ekranu głównego, wyświetlająca naszą lokalizację. Korzystanie z Foursquare na Windows Phone jest bardzo proste i intuicyjne.

Aplikacja bardzo sprawnie reaguje na gesty i akcje użytkownika, nie widać żadnych spowolnień w jej działaniu. Jej twórcy pomyśleli również o naszych pakietach internetowych i zoptymalizowali sposób ładowania danych na poszczególnych stronach. Najpierw jest doczytywana strona w Pivocie, widziana jako pierwsza po otwarciu. Kolejne elementy pobierane są tylko, gdy są niezbędne. Zapobiega to niepotrzebnemu pobieraniu danych i spowolnieniu działania aplikacji.

Plusy:

 • Przejrzysty, prosty i intuicyjny interfejs, którym może się pochwalić aplikacja, w przeciwieństwie do większości
 • Taka sama funkcjonalność jak na pozostałych platformach
 • Szybkość działania

Minusy:

 • Wolne dopasowywanie miejsc do lokalizacji użytkownika Utrudniony dostęp do notyfikacji (mała ikona)
 • Nie zawsze działa nawigacja do wybranego miejsca w zakładce miejsca

W Polsce rośnie popularność urządzeń działających na platformie Windows Phone. Różne badania mówią o dziesięcio, dwudziesto- procentowym pokryciu rynku smarfonów. W USA jest to trzecia siła rynkowa (obecnie 4% rynku, ponad stuprocentowy wzrost w ciągu ostatniego roku). Skutkuje to pojawianiem się wielu nowych aplikacji, które postaramy się ocenić.

YouTube - w pełni funkcjonalna aplikacja zrobiona na przekór Google’owi

Nowa w pełni funkcjonalna aplikacja YouTube została wydana przez Microsoft. Jak się okazało w trakcie Google I/O nie było pełnej współpracy pomiędzy firmami, dzięki czemu użytkownicy systemu Windows Phone 8 mogą zapisywać video na swoich urządzeniach oraz oglądać je bez reklam.

Nowy YouTube tak jak Foursquare wyróżnia się prostym i intuicyjnym interfejsem. Odnajdziemy w niej większość funkcji dostępnych w wersji webowej. Zdecydowanie najlepiej stworzona jest strona poszczególnych klipów, każdy z nich możemy komentować, oceniać, ściągnąć na nasze urządzenie czy podzielić się ze znajomymi. Filmy możemy oglądać i pobierać w rozdzielczości fullHD, w połączeniu z ogromnym ekranem Lumii 920 efekt jest oszałamiający. Dzięki wbudowanym mechanizmom znalezionym filmem możemy podzielić się nie tylko przez portale społecznościowe, ale także za pomocą NFC, SMS czy przez link w mailu. Jedną z największych zalet całego systemu Windows Phone jest możliwość przypinania poszczególnych elementów aplikacji na główny ekran w postaci kafelków. Dzięki temu szybko uzyskujemy dostęp do naszych ulubionych playlist czy pojedynczych filmów za pomocą jednego kliknięcia na głównym ekranie.

W porównaniu do Foursquare Youtube na WP8 jest wolniejszy i czasami interfejs gorzej reaguje na akcje użytkownika. Aplikacja umożliwia odtwarzanie klipów wideo zapisanych na urządzeniu bez dostępu do sieci, ale niestety w takiej sytuacji odtwarzany obraz jest przysłonięty ekranem informującym o braku Internetu.

Plusy:

 • Obsługa filmów w rozdzielczości FULL HD
 • Możliwość zapisywania filmów na telefon
 • Szybki dostęp do wybranych elementów za pomocą funkcji przypinania kafelków do ekranu startowego.

Minusy:

 • Nie działa poprawnie odtwarzanie zapisanych klipów wideo bez Internetu
 • Nie dla wszystkich użytkowników intuicyjne jest przejście do strony głównej za pomocą logo w górnej belce

Niestety opisana wersja została wycofana z Marketu, ale w najbliższym czasie powinna pojawić się nowa, która powstanie już jako wynik współpracy Google i Microsoftu.

Facebook BETA - w końcu Facebook z prawdziwego zdarzenia

Najnowsza wersja testowa Facebooka stworzona przez Microsoft znacznie różni się od tej, którą znają obecni posiadacze Windows Phone. Jest piękna i nowoczesna, ale wymaga jeszcze dużej cierpliwości samych użytkowników, bo nie jest to oficjalna, stabilna wersja. Po dużej ilości pozytywnych opinii i uwag ze strony testerów możemy liczyć na to, że niebawem aplikacja ukaże się w wersji dostępnej dla wszystkich.

To co odróżnia ją od pozostałych, to wrażenie, że Microsoft odszedł od promowego Modern UI. Jednak gdy przyjrzymy się dokładniej, ciągle możemy dostrzec opisane wcześniej Pivot View, App Bary i typowe rozwiązania znane z innych aplikacji. Nowość stanowią znane z iOS i Andorida dodatkowe boczne panele wysuwane z prawej i lewej strony, dające dostęp do dodatkowych funkcji i możliwości czatowania.

Aplikacja nie jest doskonała, ma bardzo duże problemy z odświeżaniem informacji pochodzących z Internetu i czasami potrafi się po prostu wyłączyć. Nie do końca działają powiadomienia push, co negatywnie wpływa na jakość korzystania z powiadomień i prowadzenia rozmów na chacie.

Plusy:

 • W pełni funkcjonalna aplikacja Facebooka
 • Nowoczesny design
 • Szybki dostęp do wybranych elementów za pomocą funkcji przypinania kafelków do ekranu startowego.

Minusy:

 • Wersja Beta;)

W kolejnej części ocenimy kilka polskich aplikacji dostępnych na smartfony z systemem Windows Phone.

Piotr Biegun

Założyciel Whalla Labs, w którym są tworzone aplikacje mobilne Windows Phone i Windows 8. Uczestnik akceleratora Huge Thing.