Apple chce odebrać domenę ap.pl polskiemu przedsiębiorcy

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Apple, światowej sławy producent urządzeń mobilnych, pozywa polskiego przedsiębiorcę i chce odebrać mu domenę ap.pl. Zdaniem giganta z Doliny Krzemowej Artur Janiszewski bezprawnie korzysta ze znaku towarowego amerykańskiej firmy. Sprawa trafiła do sądu.

Apple proponuje 6 tysięcy dolarów za domenę ap.pl

Artur Janiszewski, właściciel Art Production, w 2002 roku zarejestrował domenę ap.pl, pod której adresem od 2012 roku prowadzi sklep internetowy. Za pośrednictwem punktu online, przedsiębiorca sprzedaje akcesoria do urządzeń mobilnych oraz oferuje usługi serwisowe smartfonów. Po trzech latach funkcjonowania serwisu, firma Apple zażądała do Artura Janiszewskiego, aby ten bezpłatnie przekazał domenę ap.pl amerykańskiemu koncernowi.

Na zdjęciu Tim Cook, CEO Apple | fot. kadr z YouTube

W połowie maja tego roku otrzymałem pismo od Apple, które zwierało żądanie przeniesienia praw do użytkowania domeny ap.pl na rzecz firmy Apple. Nie zgodziłem się – wyjaśnia Artur Janiszewski. Wkrótce potem z przedsiębiorcą skontaktował się prawnik reprezentujący giganta z Doliny Krzemowej. Zaproponowano wówczas Janiszewskiemu odsprzedanie domeny ap.pl za 6 tysięcy dolarów. Przedsiębiorca powtórnie odrzucił propozycję. – Sama wartość dwuliterowej domeny jest dużo wyższa niż kwota, którą mi zaproponowano – mówi.

Sprawa trafiła do sądu. Rozstrzygnie ją arbiter

Następnie Artur Janiszewski otrzymał pozew sądowy, w którym Apple zarzuca polskiemu przedsiębiorcy bezprawne wykorzystywanie znaku towarowego amerykańskiej korporacji. Według Apple domena ap.pl fonetycznie i graficznie przypomina znak towarowy firmy i zagraża reputacji producenta rozpoznawalnych na całym świecie urządzeń z nadgryzionym jabłkiem. – Gdybyśmy mieszkali w innym kraju domena mogłaby wyglądać np. ap.eu albo ap.de i wtedy nie było by problemu. To zbieg okoliczności, że akurat jest .pl – mówi Artur Janiszewski.

Sprawa trafiła do sądu polubownego ds. domen internetowych w Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji i ostatecznie rozstrzygnie ją arbiter. Artur Janiszewski liczy na pozytywne rozpatrzenie sprawy i bierze pod uwagę ewentualna sprzedaż domeny ap.pl, natomiast nie ujawnia kwoty, za którą mógłby przystąpić na taką propozycje. Ile więc może być warta domena ap.pl?

Kilkaset tysięcy złotych za domenę ap.pl. Tylko czy dojdzie do transakcji?

Tomasz Fiedoruk, CMO Zenbox.pl, uważa, że wartość domeny ap.pl może obecnie sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych, ale zdaniem przedsiębiorcy do transakcji między Apple, a Arturem Janiszewskim nie dojedzie. – To jest kolejna próba Apple polegająca na próbie przejęcia domeny działaniami prawnymi, z czego z resztą ta firma słynie, konkurując np. z Samsungiem. To jest typowy straszak na właściciela domeny – mówi.

Apple to nie jedyny gigant, który podejmuje tego typu działania. Google przez kilka lat walczyło o uzyskanie domeny gmail.pl. – Ostatecznie Google przejął tę domenę, niestety nie wiadomo w jaki sposób do tego doszło. Najprawdopodobniej udało się im ją odkupić. Duże firmy zazwyczaj starają się po cichu porozumieć z właścicielami domen, aby nie nagłaśniać sprawy – wyjaśnia Tomasz Fiedoruk.