Apple przejął Spectral Edge, żeby poprawić jakość zdjęć w iPhone’ach

Dodane: 17.12.2019

Kasia Krogulec

Udostępnij:

Apple przejął brytyjską firmę Spectral Edge, która rozwija technologię robienia zdjęć w podczerwieni. To rozwiązanie może przydać się gigantowi z Cupertino, aby ulepszać działanie trybu nocnego, który w tym roku pojawił się na urządzeniach z iOS.

Spectral Edge to startup, który powstał w 2014 r. Firmę założyli pracownicy naukowi Uniwersytetu Nowej Anglii. Spółka opracowała algorytm poprawiający jakość zdjęć w czasie rzeczywistym.

Pomysł Brytyjczyków spotkał się z dużym zainteresowaniem na rynku. W 2018 r. Spectral Edge otrzymał od inwestorów 5 mln dolarów finansowania. Teraz firma została przejęta przez Apple. Wartość transakcji nie jest znana. Wiemy natomiast, że zarząd Spectral Edge rozwiązano, a nowym dyrektorem został Peter Denwood, prawnik Apple.

Co robił Spectral Edge?

Algorytm powstał w 2014 roku w ramach badań akademickich. Działanie algorytmu polega na wykorzystaniu uczenia maszynowego do poprawy jakości zdjęć zrobionych w warunkach słabego oświetlenia – np. w porze wieczornej lub we mgle.

Technologia od Spectral Edge polega na rejestrowaniu zdjęć w podczerwieni, a następnie łączeniu ich z obrazem zrobionym w widzialnym paśmie światła. Powoduje to, że kolory są lepiej odwzorowane, a obraz jest bardziej wyraźny.

Wyniki finansowe Apple za IV kwartał

Pod koniec października Apple podał wyniki za IV kwartał roku fiskalnego 2019. Przychody koncernu wyniosły 64 mld dolarów. To prawie o 2% więcej w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku. Tym samym wynik ten przekroczył oczekiwania analityków o mld dolarów.

Przychody działu elektroniki do noszenia, sprzętów domowych i akcesoriów Apple’a urosły o ponad 50% w skali roku – osiągnęły poziom 6,5 mld dolarów.

Ten dział zanotował większe przychody niż sektor iPadów. Powoli zbliża się do wyniku komputerów Mac, które w omawianym okresie wyniosły 6,9 mld dolarów.

Tim Cook powiedział, że iPhone 11 jest aktualnie najlepiej sprzedającym się modelem telefonu Apple. Firma oczekuje, że sprzedaż iPhone’ów zacznie rosnąć w 2020 r., kiedy pojawią się na rynku nowe modele. Analitycy uważają, że istotna może okazać się premiera telefonu z modułem 5G.