Apple przejęło Vrvana za 30 mln dolarów. Stworzy gogle do rozszerzonej rzeczywistości

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Apple przejęło za mniej więcej 30 milionów dolarów kanadyjski startup Vrvana, podaje TechCrunch. Według doniesień, gigant technologiczny zamierza wykorzystać nowy nabytek do stworzenia gogli AR.

Na zdjęciu: Tim Cook, CEO Apple | fot. by Mike Deerkoski, flickr.com CC by 2.0 | modyfikacja: 632×348

Apple nie komentuje

Na razie jednak nie ma oficjalnego stanowiska spółki w tej sprawie. – Skontaktowaliśmy się z Apple, ale firma odmówiła komentarza i nie zaprzeczyła tym doniesieniom. Natomiast Vrvana wcale nie odpowiedziała na prośbę o komentarz – pisze TechCrunch i podaje, że według jego źródła, doszło jednak do tej transakcji. Zgodnie z informacjami pozyskanymi przez serwis, Apple miało przejąć kanadyjski startup za mniej więcej 30 milionów dolarów.

Czytamy w artykule, że kilku pracowników spółki już dołączyło do zespołu Apple w Kalifornii i że oficjalna strona Vrvana nadal działa, ale startup nie jest aktywy w serwisach społecznościowych od sierpnia. Według TechCrunch, nie jest jasne jakie produkty miałyby w przyszłości znaleźć się w portfolio Apple, ale sugeruje, że twórcy startupu z Kanady mieliby pomóc gigantowi w opracowaniu okularów do rozszerzonej rzeczywistości.

Gogle AR

Spółka z Cupertino od dłuższego czasu interesuję się tą technologią i zapowiedziała, że już pracuje nad pierwszymi goglami AR. Ponoć prace nad nimi mają zostać ukończone w 2019 roku, a w 2020 urządzenie miałoby trafić na półki sklepowe. Poza tym Apple utrzymuje projekt w tajemnicy i nie zdradza więcej szczegółów na jego temat – zresztą jak w przypadku większości przedsięwzięć, które realizują inżynierowie zatrudnieni w firmie.

Jeśli jednak doniesienia o przejęciu Vrvana przez Apple są prawdziwe, to spekulacje dotyczące wykorzystania jego potencjału także mogą być słuszne. Startup zajmuje się bowiem tworzeniem okularów do rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, a w jego portfolio produktowym znajdują się okulary Totem z 2014 roku. Póki co jednak gogle te nie trafiły na rynek, a ich szacunkowa cena wynosi 549 dolarów za sztukę.

Miliard dolarów w podwózki

Apple kupiło do czerwca tego roku cztery startupy. Jednym z nich jest izraelska firma RealFace, która zajmuje się zabezpieczeniami cyfrowymi, maszynowym uczeniem oraz specjalizuje się w technologii rozpoznawania twarzy. Rok wcześniej z kolei zainwestowało miliard dolarów chińską aplikację do podwózek Didi Chuxing.