Apple ucina spekulacje: kupiliśmy Shazam i mamy ekscytujący plan wobec tej aplikacji

apple ucina spekulacje kupilismy shazam i mamy ekscytujacy plan wobec tej aplikacji
Udostępnij:
Od kilku dni spekulowano na temat przejęcia aplikacji do rozpoznawania utworów muzycznych Shazam przez Apple. Gigant technologiczny potwierdził w końcu, że do transakcji faktycznie doszło. Nie był jednak jedynym zainteresowanym tym zakupem.

fot. pexels.com

Shazam dołączy do ekosystemu Apple

– Cieszymy się, że Shazam i jego utalentowany zespół stanie się częścią Apple – napisała spółka z Cupertino w komunikacie podesłanym redakcji TechCrunch. Przedstawiciele firmy wyjaśnili, że od czasu uruchomienia sklepu z aplikacjami App Store, Shazam regularnie notowany jest jako jeden z najpopularniejszych programów na iOSa i że korzystają z niego miliony użytkowników na całym świecie. Dodali, że mają ekscytujący plan wobec aplikacji.

Nie zdradzili natomiast, co dokładnie zamierzają zrobić z nowym nabytkiem, ale wiadomo, że działalność Shazam pokrywa się z muzyczną działalnością Apple (Apple Music, iTunes) i w związku z tym można przypuszczać, że gigant technologiczny włączy do swojego ekosystemu aplikację do rozpoznawania utworów. Obie strony nie zdradziły też wartość transakcji, ale powołując się na źródła, TechCrunch podaje, że mogło paść 400 mln dolarów. Podobno też Apple nie było jedyną spółką, która upatrzyła sobie Shazam.

Snap i Spotify

Okazuje się bowiem, że zamiar wchłonięcia aplikacji miały również Snapchat i Spotify. Nic z tego nie wyszło jednak, bo w marcu spółka Evana Spiegela borykała się z problemami na giełdzie i pojawiły się obawy, że nie zapłaci za to przejęcie odpowiedniej kwoty. Natomiast rozmowy ze Spotify zostały przerwane, bo obie strony nie dogadały się co do wysokości transakcji i do tego firma miała ważniejsze sprawy: przygotowania do wejścia na giełdę.

Kolejka się zmniejszyła i ubiegającym się o Shazam pozostało jedynie Apple. Nie był to jednak dla kupionej firmy wybór z konieczności. Przedstawiciele Shazam napisali w komunikacie podesłanym redakcji TechCrunch, że nie mogli wyobrazić sobie lepszego przebiegu sytuacji i że dołączenie do Apple pozwoli im na wprowadzanie kolejnych innowacji. Ostatecznie, zmiana właściciela ma zwiększyć zadowolenie użytkowników.

20 lat na rynku

– Shazam powinno zająć się streamingiem lata temu i dlatego umowa z Apple ma sens – powiedziało źródło, na które powołuje się magazyn. Aplikacja zadebiutowała na ryku 20 lat temu i swojego czasu była wyceniana na miliard dolarów. Początkowo jednak działała jako usługa telefoniczna, dzięki której wystarczyło zadzwonić pod specjalny numer, aby dowiedzieć się o tytuł utworu. Dopiero później zmieniła się w program umożliwiający zweryfikowanie utworu po dotknięciu ekranu smartfona.