Apple wykupiło startup Xnor

Dodane: 16.01.2020

Marta Wujek

Udostępnij:

Apple wykupiło startup Xnor.ai, który skupia się na efektywnym wdrożeniu AI w urządzeniach peryferyjnych, takich jak smartfony, kamery i drony. Firma Apple zapłaciła podobno około 200 milionów dolarów.
Technologia Xnora może być wykorzystana do poprawy wdrażania przez Apple AI przechowywanej lokalnie na urządzeniach lub zasilania urządzeń peryferyjnych w zestawie narzędzi Apple Core ML 3 dla twórców aplikacji. Zainteresowanie bardziej wydajnymi modelami AI wzrosło ostatnio jako sposób na innowacje, redukcję kosztów i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez AI.

W zeszłym roku Xnor zademonstrował swoje możliwości w zakresie mocy obliczeniowej poprzez zastosowanie panelu fotowoltaicznego, który został połączony z chipem FPGA, aby zasilić komputerowy model wizyjny, który nie potrzebuje tradycyjnej baterii, a w maju 2019 roku Xnor wprowadził na rynek AI2Go, platformę do najnowocześniejszych obliczeń krawędziowych.

Założona w 2017 roku firma Xnor ma siedzibę w Seattle i brała udział w Allen Institute for AI Incubator, inicjatywie organizacji non-profit mającej na celu wspieranie rozwoju obiecujących startupów na wczesnym etapie rozwoju. Przed przejęciem Xnor zebrał około 14,6 mln dolarów od inwestorów, w tym od Seattle’s Madrona Venture Group i innych.

Przejęcia Apple

Wykupienie startupu Xnor to kolejna inwestycja Apple w ostatnim czasie. Pod koniec zeszłego roku informowaliśmy o tym, że gigant przejął brytyjską firmę Spectral Edge. Firma ta rozwija technologię, która umożliwia wykonywanie zdjęć w podczerwieni. Dzięki takiemu rozwiązaniu Apple będzie miało szansę udoskonalić aparaty w swoich smartfonach tak, aby robiły lepsze zdjęcia w nocy.

Nie wiadomo jaka była wartość tamtej inwestycji. Natomiast wiadomo, że zarząd firmy został rozwiązany, a na jej czele stanął prawnik Apple, Peter Denwood. Firma powstała w 2014 roku i była efektem badań akademickich. Technologia, którą stworzyli twórcy Spectral Edge wykorzystuje uczenie maszynowe do poprawiania jakości zdjęć wykonywanych nocą oraz przy słabym oświetleniu.

Apple zbiera nowe technologie od zdolnych startupów, a to oznacza że firma będzie rozwijać swoje usługi i oferować nam coraz ciekawsze rozwiązania. Będziemy się przyglądać działaniom giganta.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem