Aptiv otrzymał 14 mln zł od NCBiR. Środki przeznaczy na rozwijanie technologii w pojazdach hybrydowych i elektrycznych następnej generacji

Dodane: 21.07.2021

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Aptiv otrzymał 14 mln zł od NCBiR. Środki przeznaczy na rozwijanie technologii w pojazdach hybrydowych i elektrycznych następnej generacji

Udostępnij:

Aptiv to międzynarodowa firma z oddziałami w Polsce, która tworzy technologie dla koncernów motoryzacyjnych. Firma otrzymała grant w wysokości 14 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Środki zostaną przeznaczone na prace nad zaawansowanymi technologiami w pojazdach hybrydowych i elektrycznych następnej generacji.
Pozyskane pieniądze trafią na realizację projektu o łącznym budżecie 31 mln zł. Badania przemysłowe, które są pierwszymi z czterech etapów projektu, zostały już przeprowadzone. Początkowe wyniki pokazały, że moduły mogą zapewnić znaczną oszczędność energii, obniżając zużycie prądu czuwania modułów o 50%, co w skali całego pojazdu oznacza obniżenie zużycia prądu czuwania o ok. 8-10%.

– Spółka poczyniła istotne postępy w opracowaniu inteligentnego modułu centralnego ze zintegrowanym, bezpiecznym modułem komunikacyjnym, specjalistycznego modułu komunikacyjnego do połączenia pojazdu z inteligentną siecią energetyczną oraz bezkluczykowego systemu dostępu do pojazdu. Te zaawansowane technologie mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności energetycznej pojazdów elektrycznych – informuje Aptiv w komunikacie.

Prace w Krakowie

Projekt prowadzi zespół Aptiv ds. badań i rozwoju w krakowskim Centrum Technicznym, w którym pracuje ponad 2 000 inżynierów i 900 specjalistów korporacyjnych. Jest to jedne z największych i najbardziej innowacyjnych laboratoriów R&D Aptiv na świecie. Powstały w nim między innymi pierwszy system sterowania gestami dla motoryzacji oraz technologie aktywnego bezpieczeństwa.

Czym zajmuje się Aptiv?

Aptiv jest amerykańską firmą technologiczną związaną z branżą motoryzacyjną z główną siedzibą w Dublinie. Działa w 44 krajach. Firma zatrudnia na świecie ponad 180 000 pracowników. W Polsce posiada od 2000 r. Centrum Techniczne w Krakowie oraz zakłady produkcyjne w Gdańsku i Jeleśni.

Spółka tworzy zaawansowane technologicznie produkty wykorzystywane podczas jazdy autonomicznej. Są to na przykład: komputery pokładowe, kamery, radia i panele sterownicze do samochodów. Poza tym Aptiv pracuje nad ekologicznymi i bezpiecznymi rozwiązaniami, wspierające bardziej zrównoważoną mobilność.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem