ASO, czyli od czego zależy widzialność aplikacji w Google Play

aso czyli od czego zalezy widzialnosc aplikacji w google play
Udostępnij:

ASO wydaje się być mało popularnym pojęciem w naszym kraju. Jego rozwinięcie w języku angielskim to App Store Optimization. Oznacza optymalizację aplikacji pod kątem wyszukiwarki znajdującej się w sklepie z aplikacjami. Jest to szereg działań mających na celu zwiększenie zasięgu, widzialności oraz liczby pobranych aplikacji.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Każdy z trzech najpopularniejszych systemów operacyjnych posiada swój sklep z aplikacjami. Dla Androida jest to Google Play, dla iOS - AppStore oraz dla Windows Phone - Marketplace. Poniżej przedstawiamy jak dobrze przygotować opis aplikacji w Google Play, aby dotarł do większej liczby użytkowników tej platformy.

W Google Play można wyróżnić kilka najważniejszych czynników rankingowych. Są to przede wszystkim:

  1. Opis aplikacji
  2. Dzienna liczba instalacji
  3. Dzienna liczba odinstalowanych aplikacji
  4. Czynnik Social Media – w przypadku Google Play, dużą rolę odgrywa Google Plus

Jeśli chodzi o działania w obszarze ASO to dotyczą one przede wszystkim opisu aplikacji. Warto pamiętać, że optymalizacja aplikacji pod kątem zwiększania zasięgu w Google Play to wciąż mało popularne zagadnienie. Jest to ważne, ponieważ oznacza, że w miarę rozwoju tej dziedziny algorytmy, które odpowiadają za widzialność aplikacji będą ewoluować.

Aby dobrze zoptymalizować opis aplikacji zasadniczą kwestią jest zrozumienie docelowych użytkowników swojej aplikacji. Zwłaszcza sposobu i słów jakimi będą szukać aplikacji, która spełnia ich potrzebę. Jeżeli posiadamy taką wiedzę, możemy śmiało przystąpić do optymalizacji opisu naszej aplikacji.

Pierwszym elementem, który należy zoptymalizować jest tytuł aplikacji. W tytule warto wpisać nazwę aplikacji, tak żeby użytkownicy ją zapamiętali. Jest to istotne, gdyż duża część instalowanych aplikacji nie pochodzi 
z wyszukiwarki aplikacji, tylko z polecenia od znajomych. Z drugiej strony, w tytule aplikacji można użyć słów, które opisują funkcjonalność aplikacji, pamiętając o tym, że im dłuższy opis tym jego przekaz jest słabszy.

Drugim elementem, który jest istotny z punktu widzenia ASO jest opis aplikacji (tzw. description). Opis aplikacji składa się dwóch elementów. Pierwszy element, jest widoczny po przejściu na aplikację przed rozwinięciem opisu. Drugi element widoczny jest po rozwinięciu opisu. W pierwszym elemencie należy możliwie zwięźle opisać sposób działania aplikacji, najlepiej używając w nim najważniejszych słów kluczowych. Należy jednak pamiętać, że ta część opisu ma przedstawiać główną zasadę działania aplikacji. W drugim elemencie można znacząco bardziej rozbudować opis i szerzej opisać funkcjonalność aplikacji. Warto w tym opisie użyć większej liczby słów kluczowych, które mogą opisywać funkcjonalność ważną dla naszych potencjalnych użytkowników.

Jeśli chodzi o samą treść opisującą aplikację, to powinno się zwrócić szczególną uwagę na screenshoty (czyli zrzuty ekranu z działającej aplikacji). Również logo aplikacji odgrywa dużą rolę w odbiorze aplikacji przez użytkownika, tak więc dla tego elementu również należy poświęcić czas.

W kwestii pozostałych elementów, to wybierając strategię promowania aplikacji warto mieć na uwadze, że ważnym czynnikiem jest stosunek liczby instalacji aplikacji do ich dezinstalacji. Jeżeli sklep z aplikacjami generuje nam dużą liczbę nowych użytkowników, to odradzam promowanie aplikacji polegającej na darmowym okresie testowym aplikacji. Część użytkowników po zakończonym okresie testowym odinstaluje aplikację, w ten sposób powodując spadek rankingu naszej aplikacji.

Ostatnim istotnym czynnikiem są tzw. „+1” w Google Plus. Jest to odpowiednik „like” w Facebook. Podkreślam, że sztuczne nabijanie „+1” za pomocą fałszywych kont nie ma najmniejszego sensu, co wynika ze sposobu działania tego elementu. Jeżeli osoba, którą mamy w kręgach na Google Plus kliknie +1 dla jakiejś aplikacji, to jeżeli będziemy szukać aplikacji, której funkcjonalność jest podobna do tej zainstalowanej u naszego znajomego, będzie ona pojawiać się znacząco wyżej w wynikach wyszukiwania aplikacji. Warto zainwestować swój czas 
w optymalizację aplikacji, a zwłaszcza uwzględnić ten element w strategii marketingowej, która ma promować aplikację. Dobrze dobrana strategia promowania aplikacji powinna się uzupełniać, a przede wszystkim prezentować zbliżoną do siebie komunikację funkcjonalności aplikacji.

Andrzej Ficoń

Specjalista ds. SEO

Semahead jest agencją Grupy INTERIA.PL specjalizującą się w marketingu w wyszukiwarkach. W ofercie agencji znajdują się przede wszystkim kompleksowe rozwiązania z zakresu pozycjonowania i optymalizacji, linków sponsorowanych, konsultacje eksperckie oraz oferty specjalne.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i pozycji Grupy INTERIA.PL - wchodzącej w skład Bauer Media Group – stworzona pod jej skrzydłami agencja Semahead zapewnia najwyższą jakość usług oraz innowacyjność proponowanych rozwiązań. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż zdobywanie ruchu z wyszukiwarek odbywa się za pomocą autorskich narzędzi i rozwiązań, które nie naruszają etyki i standardów Google. Zespół Semahead tworzą wysokiej klasy specjaliści w branży SEM. Cechuje ich przede wszystkim profesjonalizm i skuteczność działań, o czym świadczą dziesiątki milionów użytkowników pozyskanych z projektów SEO oraz certyfikat Google Qualified Company.