Astroteq.ai zakończył prace nad detektorami i zaczyna kooperacje z mocnymi partnerami – podsumowanie 2023

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Astroteq.ai zakończył prace nad detektorami i zaczyna kooperacje z mocnymi partnerami – podsumowanie 2023

Udostępnij:

– Nasze badania z użyciem głębokiego uczenia maszynowego przyniosły bardzo zadowalające wyniki – mówi w podsumowaniu 2023 Dr Noemi Zabari, współzałożycielka Astroteq.ai.

Co dobrego spotkało Wasz startup w 2023 r.?

  • Udało nam się zakończyć prace nad detektorami, posiadamy 7 detektorów, i jesteśmy gotowi do produkcji większej ich ilości.
  • Nasza praca nad analizą korelacji między promieniowaniem kosmicznym a wstrząsami sejsmicznymi została opublikowana w recenzowanym czasopiśmie naukowym, co potwierdza wysoką jakość naszych badań.
  • Nasze badania z użyciem głębokiego uczenia maszynowego przyniosły bardzo zadowalające wyniki. Systematycznie dodawane nowych danych przekładają się na coraz wyższą skuteczność naszych predykcji.
  • Nawiązaliśmy współpracę z mocnymi partnerami, takimi jak NCBJ, Planer, ICEYE, Politechnika Rzeszowska, Israelski Przemysl Lotniczy (Israel Aerospace Industries), Elta Systems, Starburst, Służbą Geologiczną Izraela (Geological Survey of Israel) oraz inni, co umocniło naszą pozycję na rynku.
  • Rozpoczęliśmy projekt wykorzystania technologii kosmicznych. Implementujemy dane satelitarne do naszego systemu, co pozwoli nam rozszerzyć zakres naszych możliwości.
  • Udział w dwóch programach ESA: ESA BIC Poland oraz IoT Space Challenge with ESA, które przynoszą wiele korzyści w zakresie sektora kosmicznego.
  • Nasz model biznesowy został potwierdzony przez  przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe Lloyds Syndicate Insurance.

Z czym mieliście problemy/co się nie udało w 2023 r.?

W 2023 roku mieliśmy pewne plany dotyczące zainstalowania naszych detektorów w regionie L’aquila we Włoszech oraz w jednej ze stacji sejsmicznych w Izraelu we współpracy z Służbą Geologiczną Izraela (Geological Survey of Israel), która ma zamiar nas certyfikować. Niestety, oba te plany nie powiodły się z różnych powodów. Detektory we Włoszech zostały zainstalowane, ale przez zbyt krótki okres czasu nie udało się zgromadzić wystarczającej ilości danych. Natomiast w przypadku Izraela, nasza instalacja detektorów została zatrzymana z powodu wojny w tym regionie. Nasz lot został odwołany, a osoby, z którymi utrzymywaliśmy kontakt, wstąpiły do armii, co mocno ograniczyło możliwość komunikacji z nimi.

To duże utrudnienie, gdyż mieliśmy nadzieję na uzyskanie danych w czasie rzeczywistym z aktywnych sejsmicznie obszarów. Chcieliśmy móc analizować te dane za pomocą naszych modeli, które dziś opierają się na danych historycznych z otwartych źródeł. Naszym celem jest uzyskanie lepszej rozdzielczości danych generowanych przez nasze detektory oraz przejście od danych historycznych do danych operacyjnych z obszarów aktywnych sejsmicznie, co mamy zamiar zrobić początkiem roku 2024.

Co zmienilibyście w prawie/przepisach/ żeby lepiej Wam się funkcjonowało w 2024 r.?

Zmiany w prawie dotyczącym współpracy między firmami a uczelniami naukowymi mogłyby znacząco poprawić funkcjonowanie naszej firmy. Głównym obszarem, który chcielibyśmy ułatwić, jest bardziej elastyczna i bezpieczna współpraca bez ryzyka naruszenia własności intelektualnej (IP) firmy. Wprowadzenie ułatwień w procesie transferu technologii z uczelni do firm wydaje sie nam kluczowe. Procedury te często są skomplikowane i wymagają wielu formalności, co opóźnia rozwój nowych technologii.

 

Dr Noemi Zabari – astrofizyk, lider, kierownik projektu badawczo-rozwojowego łączącego środowisko naukowe i biznesowe. Ukończyła doktorat z Astrofizyki w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Wcześniej studiowała równocześnie matematykę stosowaną na AGH i fizykę techniczną na Politechnice Krakowskiej. Podczas działań akademickich, pracowała w firmie tworzącej konstelację nanosatelit w celu realizacji sieci telekomunikacyjnej. Zainspirowana rozważaniami naukowymi i działalnością w firmie związaną z tematyką wpływu pogody kosmicznej na podsystemy elektroniczne satelit, założyła i jest prezesem firmy Astroteq.ai zajmującej się badaniami nad promieniowaniem kosmicznym w odniesieniu do trzęsień ziemi. Jest również członkiem Klastra Technologii Kosmicznych i współkierownikiem grupy CREDO cosmo-seismic Jest pasjonatką technologii, innowacji i tego jak mogą one polepszyć nasze życie. Fanka dynamicznego i pozytywnego podejścia do życia.