Poprzednio fundusz dysponował kwotą 765 mln dolarów. Atomico planuje teraz poszerzyć strategię wspierania europejskich startupów w serii A, ale z możliwością inwestowania również w serie B i C.
Obecnie fundusz dysponuje 2,7 mld dolarów łącznych aktywów. W skład inwestorów wchodzą np. fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne, państwowe fundusze majątkowe, firmy ubezpieczeniowe, fundusze wieczyste, banki, biura rodzinne i podmioty wspierane przez rządy z całego świata.
Jak podaje TechCrunch, przedstawiciele funduszu uważają, że pieniądze zebrane w ramach fundusz Atomico V pozwolą im nadal współpracować z ambitnymi młodymi firmami, które wprowadzają pozytywne, trwałe zmiany w społeczeństwie i gospodarce.
– Kierujemy się prostym przekonaniem: zysk i cel wzajemnie się wzmacniają, a nie wykluczają – mówi Zennström.
Założyciel funduszu twierdzi, że to przedsiębiorcy, a nie politycy tworzą zmiany. Technologia i przedsiębiorczość powinny być siłą napędową i że kapitał wysokiego ryzyka (a w szczególności Atomico) ma do odegrania ważną rolę w świecie, w którym istnieje wiele pilnych wyzwań – od zrównoważonego rozwoju, przez naprawę edukacji, po lepszą opiekę zdrowotną.
Inwestycje Atomico V
Atomico zainwestował już w kilka firm. Należą do nich m.in. firma rolnicza Infarm, firma medyczna AI HealX, Spacemaker, Kheiron Medical; Peakon, firma zajmująca się utrzymaniem pracowników; cyfrowa platforma zaopatrzenia Scoutbee, platforma opieki nad dziećmi Koru Kids, oprogramowanie do automatyzacji zespołu sprzedaży Automation Hero oraz serwis wiadomości dla lekarzy AccuRx.
Infarm
Jedną z inwestycji Atomico jest powstały w 2016 r. berliński Infarm.
Pomysłodawczyni projektu, Erez Galonska, tworzy szklarnie do bezglebowej uprawy roślin w środowisku wodnym. Konstrukcja jest wyposażona w specjalne półki, na których, po wypełnieniu niewielką ilością wody, umieszcza się doniczki z nasionami. Nad nimi są zamontowane lampy LED imitujące światło słoneczne. Tego rodzaju uprawa może być tańsza w porównaniu do tradycyjnych metod hodowlanych.
Szklarnia przypomina kształtem niewielki kiosk. Hodowane w niej warzywa mogą być uprawiane przez cały rok niezależnie od warunków pogodowych. To sprawia, że warzywa można dostarczać do sklepów przez cały rok.
Healx
W zeszłym roku Atomico zainwestowało w brytyjski Healx. Startup wykorzystuje sztuczną inteligencję do odkrywania nowych metod leczenia rzadkich chorób. Firmie udało się zebrać 56 mln dolarów na finansowanie serii B.
Zebrane fundusze zostaną wykorzystane do udoskonalania leków. Celem startupu jest również odkrycie nowych metod leczenia.
Na zdjęciu: Niklas Zennström | fot.mat.pras. Atomico