Augmenta pozyskało 2,3 miliona euro. Pomoże rolnikom analizować uprawy

Dodane: 15.10.2019

Kasia Krogulec

Udostępnij:

Grecki startup Augmenta pomaga rolnikom monitorować jakość plonów za pomocą urządzenia plug-and-play, które skanuje i analizuje plony, gdy ciągnik porusza się po polu. Jednocześnie narzędzie rejestruje na wideo dane z każdego metra pola. Jego twórcy pozyskali właśnie 2,3 mln euro.
Wiele firm próbowało tworzyć różne pomocnicze rozwiązania, wykorzystując zdjęcia lotnicze, satelity, samoloty czy drony. Wszystko to nie powiodło się na szerszą skalę, ze względu na zbyt skomplikowaną obsługę i wysokie koszty.

Zastrzyk gotówki dla innowacyjnych Greków

Augmenta otrzymało właśnie 2,3 miliona euro w zalążkowej rundzie finansowania prowadzonej przez Hardware Club z siedzibą w San Francisco i Marathon Venture Capital z Aten. Firma wykorzysta tę inwestycję, aby rozszerzyć działalność w Ameryce Północnej i Południowej oraz by zaspokoić szybko rosnący popyt na usługi monitorowania jakości plonów.

System został już zainstalowany i przetestowany w 8 różnych krajach i używany był na ponad 26 tysiącach akrów. W jaki sposób działa?

System kamer wielospektralnych modernizuje maszyny rolnicze, takie jak ciągniki, opryskiwacze lub rozrzutniki. Przy wykorzystaniu natychmiastowego przetwarzania obrazu i sztucznej inteligencji, system decyduje o ilości danych wejściowych na farmie (takich jak nawozy), których faktycznie potrzebuje każdy metr pola, i natychmiast stosuje je, kontrolując szybkość aplikacji opryskiwacza / rozsiewacza za pomocą różnych protokołów komunikacji maszynowej.

Dalsze prace nad rozwinięciem systemu

Na razie w ofercie Augmenta znajdziemy produkty automatyzujące jedną z najważniejszych operacji uprawy zbóż, czyli nawożenie azotem. Niemniej zespół badawczo-rozwojowy firmy pracuje nad dodatkowymi rozwiązaniami, takimi jak opryskiwanie pestycydami i fungicydami, a także nad specjalistycznymi operacjami w winnicach i przemysłowych gospodarstwach pomidorów. Nowe możliwości będą oferowane za pośrednictwem bezprzewodowych aktualizacji oprogramowania, eliminując tym samym potrzebę zakupu dodatkowego sprzętu.

Aymerik Renard, główny partner w Hardware Club, mówi, że Augmenta jest dobrym rozwiązaniem dla rolników i środowiska, a co za tym idzie lepszym dla producentów i konsumentów żywności.

Nowe rozwiązania są przyjmowane z entuzjazmem przez rolników na całym świecie i wzbudzają zainteresowanie największych graczy branży rolniczej.

fot. mat. pras. Augmenta / http://www.augmenta.ag/

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem