Autentyczna marka osobista

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Co to znaczy być swoją marką? Koncepcja marki osobistej zakłada, że człowiek może być marką. Takie podejście może z założenia budzić opór.

Szczególnie jeśli wziąć pod uwagę klasyczne rozumienie marki (kojarzone często z produktem użytkowym typu pasta do zębów) i sposób jej kreowania (nadanie produktowi cech, które są pożądane przez grupę docelową, a później utrwalanie tych cech w umysłach odbiorców za pomocą marketingowych przekazów). Natychmiast pojawia się pytanie: to w końcu mam być sobą czy mam siebie wymyślać na potrzeby jakiejś grupy odbiorców, mam mówić swoim głosem i pokazywać siebie czy kreować sztuczny obraz w czyjejś głowie? I gdzie w tym wszystkim jest miejsce na autentyczność?

Artykuł jest fragmentem książki pt. „Autentyczność przyciąga. Jak budować swoją markę na prawdziwym i porywającym przekazie?” autorstwa Anny Piwowarskiej

Nie wiem jak ty, ale ja nie czuję się pastą do zębów. Nie zamierzam też być marką wykreowaną na jakieś potrzeby — w takim klasycznym marketingowym rozumieniu. Ani też nie zamierzam cię do tego zachęcać.

Na szczęście personal branding to nowa dziedzina, która dopiero się kształtuje. Poza podejściem klasycznym (jak wykreować siebie na eksperta, gwiazdę estrady i co tam jeszcze) wśród nielicznych publikacji i opracowań można znaleźć też takie, które bardziej przystają do sposobu, jaki proponuję, czyli budowania swojej marki i swojego przekazu na tym, co jest prawdziwe, realne i autentyczne.

Autentyczny personal branding

Jeśli więc jesteś w stanie wyobrazić sobie, że twoi klienci mogą postrzegać cię jako markę — zbiór pewnych cech, właściwości i wartości, które komunikujesz na co dzień w tym, co robisz i jak się zachowujesz — i jeśli chcesz, by to, co widzą, było autentyczne, z tej części dowiesz się, jak zbudować swoją osobistą markę na autentycznych podstawach.

W podejściu, które proponuję, budowanie marki osobistej to pokazywanie siebie światu w sposób autentyczny — we wszystkim, co mówisz i co robisz. We wszystkim, co komunikujesz za pomocą najróżniejszych środków (od tekstów na stronie, przez wpisy na blogu, posty na Facebooku po wystąpienia na branżowych konferencjach i krótką rozmowę z nieznajomym w windzie). W godzinach pracy i poza nimi.

Istota autentycznego przekazu polega na znajdowaniu wartości w tym, co oferujesz, i wskazywaniu na prawdziwe potrzeby, które zaspokajasz. A następnie ubieraniu tego we właściwe słowa oraz prezentowaniu w taki sposób, by w pełni odpowiadało to prawdzie, a przy tym było atrakcyjne dla odbiorcy — tego właściwego, którego nazywam idealnym klientem.

Twoja marka osobista to ty — ze swoimi możliwościami i zasobami, ale też ze swoimi ograniczeniami. Tym, co tworzy twoją markę osobistą w oczach osób, które mają z tobą styczność, są: twój przekaz, twoja wiedza i doświadczenie oraz sposób dzielenia się nimi. A także twój wygląd i sposób bycia. Także twoja historia — prawdziwa opowieść pokazująca twoją życiową drogę do miejsca, w którym teraz jesteś. To również emocje, które wzbudzasz.

Jeśli chcesz świadomie budować i komunikować swoją markę osobistą, to opieranie jej na autentycznych podstawach — na tym, co jest w tobie prawdziwe, żywe, wartościowe — i na twoim prawdziwym potencjale zaoszczędzi ci mnóstwo czasu i energii.

Czy łatwo jest być swoją marką?

 Bycie własną marką może się wydawać trudną pracą. I tak może się stać, jeśli wykreujesz siebie na kogoś, kim nie jesteś i kim się nie czujesz. Bo podtrzymywanie tego obrazu w oczach twoich klientów i odbiorców twoich przekazów może być bardzo męczące.

Klienci słusznie oczekują, że w każdym momencie będziesz zachowywać się zgodnie z deklarowanymi wartościami twojej marki. Ty musisz stale o tym pamiętać. Musisz więc ciągle kontrolować siebie oraz wrażenie, jakie wywierasz, pamiętać o tym, co masz mówić i jak się zachować, aby podtrzymać ten — nie do końca prawdziwy — obraz siebie w oczach innych.

A jeśli dana cecha nie jest prawdziwym elementem twojej osobowości, tylko sztucznym tworem (bo wydawało się, że tak będzie jeszcze lepiej albo że właśnie tego oczekują twoi klienci) — zachowania, które będą ją komunikować, nie będą ci przychodziły w sposób naturalny. Na dodatek może ci towarzyszyć ciągły strach przed zdemaskowaniem. Radzenie sobie z takimi obawami i stan ciągłego napięcia kosztuje bardzo dużo twojej twórczej energii, którą można przecież spożytkować znacznie lepiej — choćby na rozwijanie siebie i swojej firmy.

Jeśli udajesz kogoś, kim nie jesteś, reprezentowanie na co dzień i w każ- dej godzinie doby tych wartości, które charakteryzują twoją markę, ale niekoniecznie ciebie, to ciężka praca, ciągłe napięcie i pilnowanie siebie.

A przy tym: każdy z nas wyposażony jest w radar do wyczuwania fałszu i nieszczerości. Nie zawsze korzystamy z niego w pełni, nie zawsze dopuszczamy go do głosu, ale ten radar istnieje w nas i kieruje naszymi wyborami. Twoi klienci również ten radar mają i jeśli twoje intencje, komunikaty i działania nie są szczere i autentyczne, coś zawsze będzie zgrzytać.

Jak autentyczność pomaga w budowaniu swojej marki osobistej?

Jeśli jesteś sobą, to osiągasz spójność w tym, co robisz i co mówisz — przez cały czas. A spójność twoich komunikatów, twoich deklarowanych wartości i twojego zachowania daje twoim odbiorcom poczucie bezpieczeństwa i buduje sympatię, zaufanie oraz poczucie więzi. To wła- śnie dlatego autentyczność jest tak bardzo pomocna w budowaniu swojej marki.

Jeśli jesteś sobą, zachowujesz się naturalnie i swobodnie. Nie musisz ciągle pamiętać o tym, kim jesteś jako marka — bo cały czas jesteś tym samym zestawem cech, tą samą osobą. Wtedy bycie swoją marką osobistą jest po prostu byciem sobą.

Budowanie na własnych zasobach, znajomość siebie i bycie w kontakcie ze sobą i swoimi emocjami, czyli wszystko to, co składa się na autentyczność w budowaniu własnej marki i własnego przekazu, jest na dłuższą metę znacznie łatwiejsze i mniej stresujące. A także znacznie przyjemniejsze.

Czy marka osobista jest dla ciebie?

 Budowanie swojej marki w sposób autentyczny może być dla ciebie pomocne, jeśli realizujesz w życiu swoją pasję i zarabiasz na niej albo chcesz zacząć zarabiać: wykonujesz własną biżuterię, projektujesz i szyjesz ubrania, haftujesz, robisz na drutach, aranżujesz wnętrza lub ogrody, piszesz blog na temat, który cię pochłania. Autentyczna marka osobista jest szczególnie przydatna dla osób, które pracują „sobą”: coachów, terapeutów, doradców, trenerów, nauczycieli — dla osób, które mają bezpośredni kontakt ze swoimi klientami.

Autentyczność przy wyrażaniu siebie w tym, co robisz, może pomóc ci dotrzeć do twoich idealnych klientów. Może działać przyciągająco poprzez pokazanie siły twojej pasji, osobowości, zaangażowania oraz przez historię, która zapada w pamięć i którą ma się ochotę natychmiast podzielić z innymi. Możesz pokazywać siebie w taki sposób zarówno wtedy, gdy już prowadzisz swoją firmę, jak i wtedy, gdy dopiero się do tego przygotowujesz, rozwijając swoją działalność po godzinach pracy.

 

Autentyczność przyciąga. Jak budować swoją markę na prawdziwym i porywającym przekazie?

Autor: Anna Piwowarska 

Przez sześć lat pracowała jako copywriterka w agencjach reklamowych, pisząc i wymyślając hasła oraz kampanie dla dużych marek. Obecnie jako freelancerka pisze teksty na zlecenie i rozwija własną markę pod nazwą Autentyczny Copywriting. Wiedzę zdobytą w agencjach i przetestowaną na sobie, przekazuje podczas warsztatów i konsultacji dla małych biznesów tworzonych z pasją i sercem. Podpowiada, jak budować swoją markę na autentycznym przekazie, jak pisać o sobie i jak się promować. Pisze o tym również na swojej stronie: www.autentycznycopywriting.pl 

Wydawnictwo: One Press