Auto o samowystarczalnym napędzie. Światowy sukces pomorskich gimnazjalistów

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Niezwykły pojazd zbudowany z odpadów oraz ideę jego powstania zaprezentowali dziś gimnazjaliści z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska podczas spotkania z zarządem Energa SA.

fot. materiały prasowe 

Młodzi konstruktorzy z Pomorza za swoją kreatywność otrzymali tytuł Mistrzów Świata i prestiżową nagrodę Ranatra Fusca w zakończonych niedawno 37. Światowych Finałach Odysei Umysłu w USA.

W spotkaniu wzięła udział nie tylko zwycięska grupa, ale również trzy inne pomorskie zespoły startujące w światowym finale Odysei Umysłu w USA. Uczestnicy odebrali od Marioli Zmudzińskiej, wiceprezesa Zarządu Energa SA, gratulacje oraz nagrody ufundowane przez spółkę, która wcześniej wsparła wyjazd drużyn na finały do Stanów Zjednoczonych.   

– Innowacyjność i kreatywność, a także umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami to klucz do sukcesu zarówno w życiu, jak i w biznesie. Współpraca z zespołem, szukanie rozwiązań złożonych problemów, kreatywność i zaangażowanie to cechy najbardziej dzisiaj cenione przez pracodawców, m.in. takich jak Energa. Dlatego wspierać będziemy młodzież w ich twórczym rozwoju ­– podkreśliła Mariola Zmudzińska, wiceprezes Zarządu Energa SA, gratulując sukcesu uczestnikom tegorocznej edycji Odysei Umysłu.

Gdańscy mistrzowie świata z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB najlepiej poradzili sobie z konkursowym zadaniem technicznym „Nowe życie rzeczy”, którego celem było samodzielne zaprojektowanie i zbudowanie pojazdu o samowystarczalnym napędzie zdolnego do przewiezienia dwóch członków drużyny oraz wykonania określonych zadań. Zwycięski pojazd został stworzony od podstaw z odpadów i części z recyclingu. Limit kosztów wynosił 450 zł, w związku z tym do napędu użyto silniczki od mechanizmów wycieraczek samochodowych, płyty MDF, czy nawet szczebelki od łóżeczek dziecięcych i fragmenty węża ogrodowego. Co ważne, aby spełnić wymogi konkursowe, pojazd musiał poruszać się zarówno do przodu, jak i do tyłu.

W skład zwycięskiej drużyny weszli uczniowie klas drugich Gimnazjum nr 33: Ada Pleszewska, Kinga Marszałkowska, Hania Golańska, Przemek Kvapil, Julian Zdunek, Wiktor Sawaryn, Marek Kudła, oraz trenerzy Dorota Hazuka-Furgalska, Paweł Romanowski oraz Rafał Stencel.

– Jesteśmy niesamowicie dumni z osiągnięć naszych gimnazjalistów. Zdobycie nagrody za wybitną kreatywność w gronie 830 zespołów z całego świata, bo tyle brało udział w tegorocznych finałach na Iowa State Univeristy, to dla młodzieży inspiracja i wielkie wyróżnienie. Udział i zwycięstwo w takich konkursach jak Odyseja Umysłu pozytywnie wpływa na rozwój osobisty, wiarę we własne możliwości i kształtowanie osobowości młodych ludzi, co ma kluczowe znaczenie w ich dalszym życiu. Ten niezwykły sukces drużyny nie byłby możliwy bez wsparcia takich firm jak Energa – uważa Dorota Hazuka-Furgalska, trener zwycięskiej drużyny z Ośrodka DAMB.

W spotkaniu wzięły również udział inne pomorskie zespoły wspierane przez Grupę Energa. Jedną z nich była drużyna z Regionalnej Świetlicy w Suchym Dworze, która uplasowała się na 26 miejscu w konkursie. Drużyna miała stworzyć przedstawienie w kategorii techniczno-teatralnej, w którym postać Poławiacza stara się z Rejonu Nabrzeża złowić z dystansu trzy różne zdobycze przy użyciu odmiennej technicznej metody połowu. W tej samej kategorii wystartował zespół Laboratorium Przyszłości PRYZMAT z Gdańska, który zajął wysokie, 5. miejsce. Grupa przygotowała 8-minutowe przedstawienie oraz ruchomą makietę, która spełniła funkcję scenografii. Wśród jej części były m.in. poduszkowiec, katapulta z panelem słonecznym i system wodny, uruchamiany chipem dźwiękowym. Z kolei drużyna z V Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku, która wybrała problem teatralny, zajęła 14. miejsce przygotowując przedstawienie o zwierzętach w poczekalni.

W tegorocznej edycji finału światowego udział wzięło 28 drużyn z Polski, z czego aż 16 pochodziło z Pomorza. Historycznie, spośród 31. zespołów Mistrzów Świata z Polski, aż 21 pochodziło z Pomorza.

Polskie zespoły odnoszą coraz większe sukcesy w konkursie Odyseja Umysłu, a tegoroczna edycja była pod tym względem wyjątkowa. W tym roku w Stanach Zjednoczonych Polacy zdobyli aż 11 najwyższych lokat (w sumie 9 medali), w tym cztery złote, trzy srebrne, dwa brązowe oraz dwie nagrody specjalne za wybitną kreatywność. Poza drużyną Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska, nagrodę Ranatra Fusca otrzymała Anna Pawlicha z Gimnazjum nr 4 z Gdyni za stworzenie unikalnej struktury z drewna balsa.

– Tegoroczny wynik Polaków jest rekordowy w 25-letniej historii przedsięwzięcia w naszym kraju. Ustępujemy jedynie Amerykanom i Chińczykom, co jest dobrą prognozą na przyszłość. Pozostaje tylko trzymać kciuki za młodzież, aby dalej rozwijała swoje umiejętności i wprowadzała je w życie – z sukcesem dla siebie, jak i dla naszego kraju – powiedział Wojtek Radziwiłowicz, honorowy prezes fundacji Odyssey of the Mind Polska.

Od kilku lat Odyseusze znad Wisły odnoszą coraz większe sukcesy w tym międzynarodowym konkursie. Drużyny z Polski 31-krotnie zdobyły Złoty Puchar i tytuł Mistrzów Świata, 23 razy sięgnęły po srebrne medale, 11 razy – po brązowe, 9 razy po Nagrodę Ranatra Fusca za Wybitną Kreatywność i 3 razy po Nagrodę Omera za Postawę Fair-Play.

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych zespołach, przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie. Co roku przedstawianych jest pięć problemów, które nawiązują do różnych talentów i zainteresowań młodych ludzi. Każda drużyna decyduje się na jeden. Na konkursie prezentuje swoje pomysły i dodatkowo bierze udział w zadaniu-niespodziance, którego treści nie zna do ostatniej chwili. Czas na jego rozwiązanie to jedynie kilka minut. Podczas przygotowań i konkursów Odyseusze wspólnie rozwijają umiejętności związane z pracą w zespole, praktycznym łączeniem wiedzy z różnych dziedzin i niestandardowym rozwiązywaniem problemów. Uczą się tolerancji dla odmiennych pomysłów, podejmują inicjatywę i ryzyko, eksperymentują, a przede wszystkim świetnie się bawią.

Polska edycja programu realizowana jest pod auspicjami fundacji Odyssey of the Mind Polska. Patronat nad polską edycją konkursu sprawuje Minister Edukacji Narodowej, a jednym z partnerów Finałów Światowych Odysei Umysłu jest NASA. Więcej informacji o programie znaleźć można na stronie www.odyseja.org

Jako firma odpowiedzialna społecznie Energa kładzie duży nacisk na wspieranie edukacji i rozwoju dzieci i młodzieży, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa oraz wiedzy o energetyce. W ramach programu Energa Edukacja prowadzone są działania podnoszące świadomość bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej oraz kształtujące pozytywne postawy proekologiczne.

Kluczowym projektem Grupy jest autorski program edukacyjny „Planeta Energii”, którego głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat energii elektrycznej wśród dzieci, a także rozwijanie wśród nich nowych pasji i ciekawości świata. Program realizowany jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Może do niego przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej, w oparciu o otrzymane od Grupy Energa materiały dydaktyczne oraz podejmie dodatkowe działanie autorskie. Spośród uczestników, którzy złożą sprawozdania z przeprowadzonych zajęć, jury konkursu wybiera dziesięciu laureatów. Zwycięskie klasy nagradzane są dwudniową wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w swojej miejscowości. W dotychczasowych edycjach programu wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już niemal 263 tys. dzieci z całej Polski, a mobilne centrum nauki odbyło 93 wizyty w różnych miejscowościach w całej Polsce.

Od kilkunastu lat organizowany jest także projekt „Dzień z Energą w szkole”, który przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych. Jego głównym celem jest systematyczne zmniejszanie liczby wypadków porażenia prądem. W ramach projektu, pracownicy Grupy Energa wcielają się w rolę trenerów i uczą najmłodszych zasad prawidłowego zachowania w pobliżu infrastruktury elektroenergetycznej oraz bezpiecznego korzystania z prądu. W roku szkolnym 2015/16 w akcji edukacyjnej udział wzięło ponad tysiąc dzieci i młodzieży, a do tej pory przeszkolonych zostało ponad 168 tys. uczniów.

Ponadto funkcjonują również takie programy jak „Energia Przyszłości”, „Energia do nauki” czy „Wyzwalamy Energię”. Ich celem jest przede wszystkim stworzenie możliwości rozwoju utalentowanym uczniom i studentom. Grupa Energa współpracuje także z uczelniami i ośrodkami naukowymi. Więcej informacji na temat zaangażowania w projekty edukacyjne można znaleźć na stroniehttps://grupa.energa.pl/energa_edukacja.xml