Averton Sterling inwestuje 1 mln euro w Ed Red, firmę która zamieniła biznes restauracyjny na produkcję konserw rzemieślniczych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Averton Sterling inwestuje 1 mln euro w Ed Red, firmę która zamieniła biznes restauracyjny na produkcję konserw rzemieślniczych

Udostępnij:

Averton Sterling ASI – fundusz inwestycyjny specjalizujący się w restrukturyzacjach i skalowaniu przedsiębiorstw po pivotach sfinalizował właśnie swoją pierwszą transakcję. Ed Red już w czasie pierwszych miesięcy pandemii dokonał przebranżowienia, rezygnując działalności restauracyjnej i stawiając na produkcję oraz sprzedaż konserw rzemieślniczych.

Averton Sterling ASI – fundusz restrukturyzacji i rozwoju powołał w ostatnim czasie dwa fundusze celowe – Alfa i Bravo. W ramach tego pierwszego funduszu zainwestował w krakowską spółkę Ed Red. Kwota transakcji została uzgodniona na 1 mln euro.

Przed wybuchem pandemii firma Ed Red była właścicielem dwóch dużych restauracji segmentu premium w Krakowie i w Warszawie, planując otwieranie kolejnych lokali. Zamknięcie gastronomii wymusiło jednak na właścicielach zmianę formuły biznesu i przebranżowienie. Ed Red skupia się obecnie na działalności produkcyjno-handlowej. Firma zaczynała sprzedaż rok temu od 5 tys. puszek z ekskluzywnymi daniami obiadowymi w zapasie. Dziś to już ok. 30 tys. sztuk na magazynie i kilkanaście tysięcy sprzedawanych puszek miesięcznie. Ed Red osiąga obecnie miesięczne obroty na poziomie 0,5 mln zł, zwiększając je każdego miesiąca o ok. 10 proc. Firma poszerza również sukcesywnie swoją ofertę o kolejne produkty, chcąc do końca 2021 r. sprzedawać aż 18 rodzajów swoich dań premium w puszkach.

Skala i ekspansja po inwestycji

– Przebranżowienie i skupienie na działalności produkcyjno-handlowej okazało się strzałem w dziesiątkę. Oferowane przez nas rzemieślnicze konserwy, przygotowywane w formule slow food przez naszych kucharzy już są bardzo chętnie kupowane przez tysiące stałych i nowych klientów. Szybko rosnący popyt na nasze produkty to szansa na skokowy rozwój, Te zagwarantują inwestycje m.in. w produkcję, dystrybucję i marketing. Czas budować odpowiednią skalę, dlatego właśnie nawiązaliśmy strategiczną współpracę z funduszem Averton Sterling – komentuje Grzegorz Kłos, prezes i współzałożyciel Ed Red.

Oba podmioty transakcji uzgodniły, że w ciągu pięciu lat chcą zbudować dodatkową wartość spółki na poziomie co najmniej 10 mln euro. Znaczna część pozyskanych od funduszu pieniędzy zostanie przeznaczona na nowe środki produkcji oraz ekspansję zagraniczną – oznacza to wejście na jeden z sąsiednich rynków już w 2022 r.

– Chcemy także do końca 2022 r. przenieść całą produkcję do nowego, większego zakładu. W tej chwili jesteśmy w trakcie szukania działki pod jego budowę – mówi Grzegorz Kłos.

 Fundusz szykuje kolejne inwestycje

Averton Sterling planuje zainwestowanie w tym roku w ciekawe projekty z rynku nawet 100 mln zł.

– Liczba podmiotów poszukujących obecnie kapitału i wsparcia merytorycznego w celu restrukturyzacji jest bardzo duża. Wiele z tych firm, wymagających wsparcia np. w konsekwencji kłopotów wywołanych pandemią, zgłasza się do nas. Dotyczy to biznesów o bardzo różnej skali – od mikroprzedsiębiorców, po większe przedsiębiorstwa o obrotach powyżej 100 mln zł w skali roku – tłumaczy Jakub Niestrój, partner i współzałożyciel Averton Sterling ASI.

Fundusz Averton Sterling rozwija jednocześnie kolejne, ambitne plany na najbliższe miesiące – w ramach funduszu Bravo będzie restrukturyzował spółki zabezpieczone aktywami w postaci nieruchomości. Ponadto chce także pozyskać w najbliższych miesiącach nawet 10 mln euro na konsolidację kilku firm z branży opakowań biodegradowalnych i segmentu OZE.