Badanie Społeczności IT 2020

badanie spolecznosci it 2020
Udostępnij:
Dynamiczny rozwój środowiska IT oraz coraz większe wymagania pracodawców i pracowników pokazały, jak wielka jest potrzeba zbadania branży. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, zespół Bulldogjob postanowił przeprowadzić po raz drugi badanie społeczności IT.

Badanie trwało dwa miesiące, firma zebrała łącznie 253 453 odpowiedzi. Na pytania odpowiedziało prawie 6 000 specjalistów IT.

Przeanalizowano 9 specjalizacji: programistów, analityków IT, architektów, testerów, administratorów/devopsów, konsultantów, project managerów/product ownerów, UI/UX designerów. Efektem jest 8 raportów szczegółowych i 1 ogólny o branży.

Badanie składa się z dwóch części: ogólnej i szczegółowej.

Czym różnią się części?

Pierwsza to raport ogólny, który pokazuje cały przekrój społeczności IT w Polsce. Szeroko pokazane zostały takie dane jak demografia, wynagrodzenia czy nawyki związane ze zmianą pracy. Raport ogólny jest darmowy, dostępny dla każdego bez logowania i rejestracji.

Część druga to precyzyjne badania. W tej części przeanalizowano 8 stanowisk: programistów, analityków IT, architektów, testerów, administratorów/DevOpsów, konsultantów, PM, UI/UX. Tu mamy szczegółowe dane dot. wynagrodzeń, języków programowania, motywacji itp.

Ta część będzie publikowana cyklicznie co tydzień, od 17.02. do 30.03.2020 r. i dostępna będzie po zalogowaniu.

Z tegorocznego Badania Społeczności IT wynika między innymi, że najbardziej popularnym językiem programowania wśród wszystkich specjalistów IT jest zdecydowanie SQL a najpopularniejszy język, jakiego uczą się wchodzący na rynek to HTML / CSS.

Z raportu możemy się dowiedzieć także, że najlepiej opłacanymi specjalistami są osoby mieszkające w dużych miastach (np. Warszawa) oraz że niezmiennie od lat, branża IT zdominowana jest płeć męską (blisko 90% badanych).

Badanie pokazuje też, co najbardziej motywuje ekspertów IT do rozwoju i nauki nowych rzeczy oraz co przeszkadza im w pracy nad prowadzonymi projektami.

Badanie Społeczności IT 2020 to bogate źródło informacji o tym, jak obecnie wygląda polska branża IT oraz w którą stronę się rozwija. Według autorów, raport, jest obowiązkową lekturą dla każdego pracodawcy, który zatrudnia specjalistów IT.

W raporcie znajdziemy także komentarze ekspertów wielu firm, którzy trafnie wyciągają wnioski z uzyskanych wyników.

Link do części ogólnej raportu Badania Społeczności IT: https://bulldogjob.pl/it_report/2020