Bank Pekao kupuje udziały w Tpay.com i wkracza na rynek e-commerce

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Bank Pekao kupuje udziały w Tpay.com i wkracza na rynek e-commerce

Udostępnij:

Bank Pekao podpisał przedwstępną umowę nabycia pakietu 38,33 proc. akcji Krajowego Integratora Płatności S.A., operatora systemu Tpay.com, tworząc w ten sposób strategiczne partnerstwo na rynku e-commerce.

Dzięki sprzyjającym trendom i zmianom w zwyczajach zakupowych Polaków, polski rynek transakcji bezgotówkowych rozwija się dynamicznie. W 2019 r. osiągnął wartość ponad 400 mld zł, a w 2020 r. ma wzrosnąć o ponad 30 proc. (najwyższa dynamika w Europie). W 2020 r. do zmian preferencji klientów przyczynił się także kryzys COVID-19, który przyspieszył proces digitalizacji i dalszy rozwój sektora. W pierwszym kwartale 2020 r. liczba kupujących online wzrosła o ponad połowę w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r., a wartość zamówień w kanałach sprzedaży internetowej w naszym kraju wzrosła ponad dwukrotnie.

Pekao wkracza w branżę e-commerce

Poprzez współpracę z Tpay, Bank Pekao będzie mógł wykorzystać potencjał wzrostowy sektora e‑commerce, wzbogacając swoją ofertę akceptacji o płatności online tak, aby umożliwić w jednym miejscu szeroką ofertę bramek płatności online, terminali płatniczych i usług bankowych.

– Tpay to dynamicznie rozwijająca się polska spółka z ugruntowaną pozycją na rodzimym rynku, specjalizująca się w obsłudze płatności w kanale internetowym. We współpracy z Tpay widzimy możliwość dalszego dynamicznego rozwoju zarówno naszej pozycji, jak i samej spółki na tym istotnym rynku z perspektywy tworzenia ekosystemu usług finansowych – powiedział w komunikacie Leszek Skiba, p.o. prezesa zarządu Banku Pekao S.A.

Transakcja

Umowa przewiduje zakup przez Pekao strategicznego pakietu 38,33 proc. akcji KIP. Podpisane partnerstwo umożliwi bankowi wejście na rynek e-commerce w 2021 r. Finalizacja transakcji będzie uzależniona od braku sprzeciwu KNF co do nabycia przez Pekao akcji Tpay. Finalizacja umowy planowana jest na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2021 r. Doradcami Pekao w procesie zakupu akcji KIP byli: Rymarz-Zdort (doradztwo prawne), Deloitte (podatkowe i finansowe due diligence), PwC (doradztwo transakcyjne).

Synergie

Działalność Pekao w obszarze e-commerce będzie obejmować oferowanie usługi płatności dotychczasowym i nowym klientom biznesowym banku, cross-selling usług acquiringu w zakresie terminali POS, a także ofertę płatności odroczonych i pożyczek gotówkowych dla klientów indywidualnych, realizujących płatności online oraz ofertę usług bankowych dla dotychczasowych i nowych klientów Tpay.

Partnerstwo, wsparte technologią i dostępem do zintegrowanych kanałów płatności Tpay oraz do innowacyjnych rozwiązań w mobile i digital Pekao, pozwoli na zbudowanie ekosystemu usług płatniczo-finansowych.