Bankowa platforma innowacji „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” obchodzi 1. urodziny

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Bankowa platforma innowacji „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” obchodzi 1. urodziny

Udostępnij:

W trakcie pierwszego roku działalności „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” dedykowany zespół przeanalizował zgłoszenia ponad 300 młodych firm z Polski i z zagranicy, nawiązując współpracę biznesową z kilkunastoma z nich, w tym z Coinfirm, Emplocity czy TuPrawnik. Aby zapewnić startupom najlepsze warunki rozwoju, „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” rozwija dotychczasowe środowisko technologiczne o kolejne możliwości. Nowym partnerem projektu został Operator Chmury Krajowej.

W pierwszym roku działalności „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” do programu zgłosiło się ponad 300 startupów. Ponad 1/3 zgłoszeń pochodziła z zagranicy. 150 firm miało możliwość zaprezentowania swojej technologii przed dedykowanym zespołem ekspertów. Aby wybrać pomysły, które najlepiej odpowiadają potrzebom banku i jego klientów, w ciągu roku przeprowadzono ponad 250 godzin warsztatów z jednostkami biznesowymi. W efekcie wdrożonych zostało dziesięć rozwiązań, z których już dziś korzystają zarówno klienci banku, pracownicy, jak i cały sektor bankowy.

W gronie twórców tych projektów znalazła się polsko-brytyjska spółka Coinfirm. Wspólnie z PKO Bankiem Polskim odpowiada ona za największe pod względem skali wdrożenie technologii blockchain w europejskiej bankowości umożliwiające weryfikację autentyczności cyfrowych dokumentów. Z kolei rozwiązanie TuPrawnik, udostępnione klientom z sektora MŚP, pozwala na szybką, kompleksową i całkowicie zdalną konsultację prawną u jednego z wielu specjalistów. Natomiast zastosowanie pomysłu Quantum.CX, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy uśmiechów doradców i klientów, pomaga w podnoszeniu jakości obsługi w oddziałach.

– Z perspektywy czasu widzę, jak długą drogę przeszliśmy. Zaczynaliśmy jako ścieżka partnerska jednego z programów akceleracyjnych, dziś mamy własną infrastrukturę, zespół ekspertów, wypracowaną siatkę partnerów w kraju i na świecie oraz możliwość zasilenia wybranych projektów kapitałem. Możemy skupić się na wyszukiwaniu najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych na rynku i być dla nich pożądanym partnerem – mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji PKO Banku Polskiego.

Przyszłość „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”

Zespół Let’s Fintech stale prowadzi prace nad nowymi, innowacyjnymi projektami. Cyfrowe zawieranie umów, wykorzystanie biometrii behawioralnej, analiza danych mobilnych pozwalająca na ustalenie optymalnej lokalizacji placówek, czy nowe zastosowania technologii blockchain – to tylko część z rozwiązań, nad którymi obecnie pracuje PKO Bank Polski w ścisłej współpracy ze startupami. Stały wzrost liczby młodych firm, które chcą współtworzyć nowe rozwiązania w ramach platformy rozwoju innowacji i nowoczesnych technologii PKO Banku Polskiego, to jeden z powodów, dla których dotychczasowe środowisko technologiczne „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” zostanie wzmocnione nową technologią. Współpraca z Operatorem Chmury Krajowej, czołową firmą rozwijającą usługi związane z cyfrowym przetwarzaniem i przechowywaniem danych, pozwoli na udostępnienie najbardziej zaawansowanych usług chmurowych wszystkim firmom realizującym wdrożenia technologiczne w ramach „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”.

– Dla startupów kluczowe są czas i łatwość przeprowadzania pivotów. Nasze doświadczenia w ramach obsługi środowisk testowych PKO Banku Polskiego pokazują, że można oszczędzić całe tygodnie pracy, dzięki zastosowaniu rozwiązań technologicznych Operatora Chmury Krajowej. Bardzo się cieszę, że na naszej infrastrukturze będą pracować twórcy najciekawszych fintechowych rozwiązań, wyselekcjonowanych w ramach programu – powiedział Michał Potoczek, prezes zarządu Operatora Chmury Krajowej. – Mam nadzieję, że kiedy staną się dużymi firmami, wciąż będą korzystać z naszych usług – dodał.

Bank wspierający innowacje

Szansę na nawiązanie współpracy z „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” ma każda firma, oferująca nowatorskie podejście do tradycyjnej bankowości. Startup, który zdecyduje rozwijać się pod skrzydłami banku, przechodzi indywidualny proces rekrutacji. W momencie rozpoczęcia współpracy otrzymuje on dedykowany zespół projektowy, który kompleksowo wspiera go we wdrożeniu rozwiązania w banku od strony merytorycznej, IT oraz biznesu. Więcej szczegółów oraz formularz aplikacyjny można znaleźć na stronie internetowej PKO Banku Polskiego fintech.pkobp.pl.