Ben Horowitz radzi, żeby nie podążać za swoją pasją

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Dokonując życiowych wyborów zazwyczaj słyszymy, żeby podążać za głosem swojego serca. Ben Horowitz, inwestor z Doliny Krzemowej uważa, że oddanie się swoim pasjom wcale nie przybliży nas do życiowego sukcesu. Radzi natomiast, aby znaleźć dziedzinę, w której będziemy naprawdę dobrzy.

Być w czymś dobrym, to jest sukces

Ben Horowitz jest znanym amerykańskim inwestorem i właścicielem funduszu venture capital Andreessen Horowitz. Stworzona przez niego grupa inwestycyjna przyczyniła się do sukcesu wielu popularnych startupów, do których należą m.in. Groupon, Slack, Oculus i Airbnb. Podczas ostatniego przemówienia dla studentów Columbia University, Horowitz podzielił się ze studentami „niemodnymi” w dzisiejszych czasach spostrzeżeniami dotyczącymi zainteresowań.

Na zdjęciu: Ben Horowitz | fot. materiały prasowe

Obecnie jak mantrę używa się stwierdzeń, żeby odnieść sukces w jakiejś dziedzinie należy podążać za swoją pasją. Ben Horowitz jest zupełnie innego zdania i doradza młodym osobom, aby w pierwszej kolejności zastanowiły się w czym tak naprawę są dobrzy. Wykonując pracę, na której się znamy, będziemy wykonywać ją dobrze, a wówczas osiągniemy sukces. Horowitz dodaje również, że w takich okolicznościach z pewnością polubimy to czym się zajmujemy.

Nie każdy, kto śpiewa może być profesjonalnym wokalistą

Inwestor wyjaśnił, że często pasjonujemy się wieloma rzeczami i ciężko jest dokonać wyboru, która z pasji bardziej nas fascynuje. Znaczenie łatwiej natomiast jest określić, w których dziedzinach się specjalizujemy. Większość ludzi zazwyczaj wie czy z łatwością dokona skomplikowanych obliczeń, czy może pisze wielostronicowe teksty. Horowitz zwrócił również uwagę, że nasze zainteresowania zmieniają się w czasie. To co obecnie wydaje nam się interesujące, za kilka lat wcale nie musi takie być.

Ponadto właściciel funduszu Andreessen Horowitz zwrócił uwagę, że fascynacja jakąś dziedziną nie powinna być jedynym wyznacznikiem tego czym zajmiemy się w życiu zawodowym. Inwestor twierdzi, że nie każdy kto lubi śpiewać powinien zostać profesjonalnym wokalistą. Dodał również, że wybierając życiowe ścieżki warto zastanowić się jak podejmowane przez nas działania mogą pomóc innym osobom.

https://vimeo.com/129140444