Bezos radzi: przed podróżą w kosmos skorzystaj z toalety. Na jego statku jej nie będzie

Dodane: 18.04.2017

Adam Sawicki

Udostępnij:

Na pokładzie statku New Shepard nie będzie toalety. Bezos zapewnia jednak, że nie stanowi to problemu, ponieważ wyprawa w kosmos potrwa niecałą godzinę. Pracownik z NASA sugeruje jednak, aby wziąć ze sobą pieluchy.

Na zdjęciu: Jeff Bezos | fot. materiały prasowe 

Krótka podróż

– Całość, od wejścia na pokład po powrót na Ziemię, potrwa prawdopodobnie 40-41 minut. Wszystko więc będzie w porządku. Możesz lekko się odwonić, jeśli masz słaby pęcherz – powiedział Jeff Bezos podczas konferencji w Colorado Springs, cytowany przez Gizmodo. Sugeruje także, aby skorzystać z toalety przed podróżą.

Na pokładzie statku New Shepard nie będzie bowiem miejsca, w którym można by załatwić sprawy fizjologiczne. Ale i z tym problemem można sobie poradzić. – Prawdopodobnie odpowiedzią będą pieluchy. Astronauci z Apollo mieli je na sobie będąc na księżycu; nie ma więc czego się wstydzić. Nie możesz zresztą być wrażliwy na punkcie fizjologi ciała, jeśli chcesz polecieć w kosmos – powiedział Mark Shelhamer z NASA.

Choroba lokomocyjna

Gizmodo podaje, że niektórzy pasażerowie mogą cierpieć z powodu nudności. Zdaje się jednak, że i to nie przeszkadza Bezosowi. Jego zdaniem nie ma czym się martwić, bo zwykle jest to opóźniony efekt, a sama podróż potrwa zaledwie 10-11 minut. Entuzjazmu przedsiębiorcy nie podziela z kolei wcześniej wspomniany Shelhamer.

– Po wydaniu góry pieniędzy na okazję zdarzającą się raz w życiu, ludzie będą wstawać i kręcić się, aby doświadczyć stanu nieważkości. I to u niektórych osób wywoła chorobę lokomocyjną, tak wynika z moich obserwacji odnośnie lotów parabolicznych. Jest to nieprzyjemne, ale niegroźne; myślę jednak, że błędem jest udawanie, że nie będzie to stanowić problemu – mówi.

Pierwsze loty za rok

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem