Bezpieczeństwo danych – jaki sprzęt i akcesoria sprawdzą się w firmie?

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Bezpieczeństwo danych – jaki sprzęt i akcesoria sprawdzą się w firmie?

Udostępnij:

Bezpieczeństwo w sieci to dziś kluczowe zagadnienie – szczególnie w czasie pandemii, gdy większość firm przeszła na pracę zdalną i wszystkie nasze zadania dzieją się online. Przed utratą poufnych danych ma uchronić różnego rodzaju sprzęt.

Dane do logowania, numery kont, a nawet dane personalne – w czasie pandemii te wszystkie informacje dostały się do sieci w dużo większym zakresie niż kiedykolwiek wcześniej. W końcu teraz znacznie rzadziej spotykamy się w biurach, a wszystkie zadania rozdzielamy w mailach, komunikatorach i na platformach do zarządzania projektami.

Na niezabezpieczonym sprzęcie nasze dane podajemy hakerom na tacy – gdy dojdzie do włamania na służbowy komputer możemy już tylko pluć sobie w brodę, że nie zadbaliśmy o odpowiednie zabezpieczenia. Dlatego lepiej o tym pomyśleć zawczasu – oto kilka propozycji sprzętów typu hardware i akcesoriów, które pomogą zabezpieczyć wszystkie poufne informacje.

Klucze bezpieczeństwa

Mogłoby się wydawać, że sprzęt w formie pendrive’a to mało innowacyjna metoda, a jednak sprawdza się do dziś – sprzętowe klucze bezpieczeństwa (zwane również kluczami U2F lub fizycznymi kluczami bezpieczeństwa) są sprawdzoną, dodatkową warstwą zabezpieczającą do kont internetowych.

Jak działają takie klucze? Aby je uruchomić wystarczy połączyć je z laptopem przez USB-A, USB-C, Lightning, NFC lub Bluetooth. Urządzenie automatycznie chroni przed zautomatyzowanymi botami i ukierunkowanymi atakami, wykorzystując kryptografię do zweryfikowania tożsamości i adresu URL strony logowania. Dodatkowo klucze są odporne na ataki typu phishing (są w stanie ustalić, czy próbujesz zalogować się do legalnej usługi), a nawet przeciwdziałają fizycznym atakom mającym na celu wyodrębnienie oprogramowania układowego i materiału z samego klucza.

Zaletą tego rozwiązania jest z pewnością poręczność – taki niepozorny sprzęt można przyczepić do identyfikatora, czy pęku kluczy. Dodatkowo są łatwe w użyciu i są stosunkowo niedrogie (od 100 do 250 zł).

YubiKey 5 NFC

Titan Security Keys od Google

Zewnętrzny czytnik linii papilarnych

Podobnym rozwiązaniem są zewnętrzne czytniki linii papilarnych – dodatkowy, obok tradycyjnego hasła, sposób na ochronę przed niechcianym logowaniem do naszego konta. Co prawda coraz raz więcej laptopów biznesowych jest już wyposażona we wbudowany czytnik, ale możemy korzystać takie z zewnętrznego akcesorium.

Dlaczego warto? Technologia odczytu linii papilarnych to jedna z najbardziej sprawdzonych metod zabezpieczania sprzętu – wzór linii papilarnych jest jedyny w swoim rodzaju, dlatego nikt nie będzie w stanie złamać tego biometrycznego „hasła”. Poza tym logowanie za pomocą przyłożenia palca do akcesorium jest łatwe i szybkie. Co ważne, eliminuje możliwość błędnego wpisywania hasła i jego resetowania.

Na rynku mamy już szeroki wybór zewnętrznych czytników linii papilarnych – w tym takich, które są kompatybilne z Windows Hello i posiadają certyfikat FIDO U2F.

Kensington Czytnik odcisków palców VeriMark

 

Bezpieczny komputer

Sprawdzony sprzęt to kluczowy element zwiększający cyfrowe bezpieczeństwo każdej firmy. Jednym z takich modeli jest HP EliteBook 840 G6, który jest wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia i warstwy ochronne w każdej części systemu operacyjnego.

Ważną jego funkcją jest uwierzytelnianie wieloskładnikowe – aby zalogować się do laptopa HP EliteBook 840 G6 i móc z niego korzystać, nie trzeba wpisywać długiego i skomplikowanego hasła, ale wystarczy przyłożenie palca do czytnika linii papilarnych. Można także sięgnąć po kamerę IR i technologię rozpoznawania twarzy albo połączyć oba sposoby uwierzytelniania i skonfigurować uwierzytelnianie wieloskładnikowe.

Producenci wykorzystali w tym modelu również technologię HP Sure Click, która zamiast wykrywać i blokować złośliwe oprogramowanie, otwiera dokumenty i strony internetowe we własnych izolowanych kontenerach maszyn wirtualnych. Tym samym otwiera plik „z dala” od systemu operacyjnego i pozostałych plików, dzięki czemu wirus nie zainfekuje całego sprzętu.

Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia w tym laptopie HP Privacy Camera (fizyczna przesłonę na kamerkę) i dedykowana, antywirusowa aplikacja HP Sure Sense.

HP EliteBook 840 G6

Dyski z zewnętrznej z czytnikiem linii papilarnych

Tak samo jak do służbowego laptopa, tak za pomocą odcisku palca możemy logować się do naszego dysku zewnętrznego. Wszystkie małe, zewnętrzne sprzęty są jeszcze bardziej narażone na to, że dostaną się w niepowołane ręce – często o nich zapominamy, gubimy, zostawiamy na biurku w biurze.

Nie warto ryzykować, że ktoś złamie hasło do naszego dysku – kod biometryczny zapewnia większe bezpieczeństwo.

Dysk SAMSUNG T7 Touch 1TB SSD

 

Dysk Verbatim HDD Fingerprint Secure 1.5 TB

Blokada szyfrowa do laptopów 

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz laptop nie zostanie zabrany przez nikogo z naszego biura w miejscu pracy, możemy po prostu… przyczepić go kłódką! Blokada szyfrowa do laptopów to specjalna kłódka, która umożliwia przymocowanie urządzenia do nieruchomego obiektu, aby zapobiec kradzieży.

Urządzenie przypinamy do laptopa używając gniazda Kensington Security Slot, które jest dostępne w 99% laptopów. Dzięki kłódce możemy ustawić bezpieczny 4-cyfrowy szyfr, a swobodę pracy z biurku zapewnia zazwyczaj długa stalowa linka, którą można rozwijać na pewną odległość.

Kłódka zabezpieczająca Keningston

Filtry prywatyzujące

Filtr prywatyzujący to akcesorium, które przyda się szczególnie osobom pracującym w miejscach publicznych – tam, gdzie jesteśmy bardziej narażeni na wyciek danych, które akurat wyświetlają się na ekranie urządzenia.

Filtry (lub inaczej folia) prywatyzujący to specjalna nakładka na ekran laptopa lub telefonu, która ma zabezpieczać urządzenie przed wzrokiem osób postronnych. Wystarczy nakleić na ekran laptopa, tabletu lub smartfona cienką folię ochronną, która działa podobnie jak żaluzja – mikroskopijnej wielkości kanały, dzięki którym widzimy obraz, są skierowane na wprost, dlatego każda osoba spoglądająca na ekran pod kątem będzie widziała tylko czarny ekran.

Podobne rozwiązanie jest wykorzystywane w bankomatach – teraz tą technologię możemy przenieść na nasz sprzęt służbowy.