BGK wraz z izraelskim Start-Up Nation Central uruchamiają partnerski program innowacji

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Start-Up Nation Central oraz CREATORS IDEAtion Lab uruchomiły pilotażowy program dla polskich firm. Jego celem jest znalezienie dojrzałych przedsiębiorstw i rozwinięcie ich potencjału we wspólnym działaniu z innowacyjnymi, młodymi firmami.

Bank Gospodarstwa Krajowego – polski bank rozwoju, Start-Up Nation Central – znana na świecie izraelska organizacja pozarządowa oraz CREATORS IDEAtion Lab – uznane laboratorium innowacji – ruszyły z pilotażowym programem w Polsce. Celem jest znalezienie dużych korporacji i zaproszenie ich do współpracy z młodymi innowatorami z Polski i Izraela – a w efekcie zwiększenie skali ich działania. Do programu zgłosiły się już pierwsze dwa przedsiębiorstwa – Asseco i Tauron, które 24 października podpisały list intenyjny. Do programu w charakterze partnera włącza się także ARP S.A.

– To pierwsza umowa międzynarodowa BGK, która otworzy okno na świat dla polskich innowatorów. Chcemy wspierać naszych przedsiębiorców w odkrywaniu nowych obszarów innowacji. W Izraelu ekosystem innowatorów, biznesu i sektora publicznego działa bardzo skutecznie. Zwiększanie innowacyjności polskiej gospodarki to jeden z celów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, której BGK jest kluczowym realizatorem – powiedział członek zarządu BGK Wojciech Hann.

Wsparcia w realizacji umowy udzieli Agencja Rozwoju Przemysłu.

– Wsparcie rozwoju gospodarczego Polski to ważny obszar naszej statutowej działalności, a innowacyjność jest niewątpliwie siłą, która ten rozwój napędza. W ARP mamy specjalne programy dla innowacyjnych firm, jak ARP Innovation Pitch, czy unijne granty z programu Sieć Otwartych Innowacji. Angażujemy się także w innowacyjne branże. Chcemy dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą, dlatego chętnie wspieramy takie programy jak ten przygotowany przez BGK. Łączenie pomysłów i doświadczeń ponad granicami zawsze sprzyja innowacjom. W różnorodności leży siła rozwoju gospodarczego. Gratulujemy pierwszym partnerom i liczymy, że już wkrótce dołączą do nich kolejni – powiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes ARP S.A.

Na czym będzie polegać program?

Jego charakter oddaje słowo „koinnowacja”. To korzyści zarówno dla dużych firm, startupów, innowatorów szukających nowego pomysłu na biznes, jak i firm technologicznych, które potrzebują przestrzeni do rozwoju i finansowania. Efektem współpracy polskich i izraelskich firm będzie wskazanie obszarów, w których niezbędne są innowacje i wdrożenie nowych technologii oraz zapewnienie wsparcia startupów zdolnych odpowiedzieć na te potrzeby. Kolejna, długofalowa korzyść to zmiana praktyk i kultury innowacji wewnątrz samej firmy. Pracownicy poznają realne narzędzia i metodologie, które mogą wykorzystywać w swojej pracy.

Zwiększamy poziom innowacyjności gospodarki

– Polska potrzebuje dziś startupów bardziej niż kiedykolwiek. Im większa liczba szybko rozwijających się młodych firm, tym szybciej zwiększa się poziom innowacyjności naszej gospodarki. Dlatego konsekwentnie budujemy w Polsce taki ekosystem, który skutecznie wspiera nowatorskie pomysły oraz firmy, które mają nowoczesne i przyszłościowe rozwiązania. Przekonujemy przedsiębiorców, że warto i opłaca się być innowacyjnym. Chcemy współpracować i uczyć się od najlepszych – Izrael to druga najbardziej innowacyjna gospodarka na świecie oraz jeden z liderów pod względem zakładanych startupów w branżach wysokich technologii. W ciągu ostatniego roku nastąpiła intensyfikacja polsko-izraelskiej współpracy gospodarczej w zakresie wspierania innowacyjności – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Izrael od lat przoduje w startupach i projektach innowacyjnych. Mam nadzieję, że ten kolejny projekt jeszcze bardziej zacieśni kontakty polsko izraelskie w tej dziedzinie – zapewniała ambasador Izraela Anna Azari.

Polsko-izraelski program koinnowacji będzie szansą dla dojrzałych przedsiębiorstw z Polski, które chcąc się rozwijać, poszukają nowych technologicznie rozwiązań.

– Na przykładzie branży IT widać, że mamy duży potencjał intelektualny. Jednak wyzwaniem jest to, aby wykorzystać go do opracowywania nowoczesnych rozwiązań i produktów, które znajdą swoich klientów w kraju i za granicą. W Grupie Asseco współpracę ze startupami traktujemy, jako jedną z dróg pozyskiwania innowacji. To element niezbędny do tego, aby funkcjonować na tak konkurencyjnym i szybko zmieniającym się rynku, jakim jest sektor nowych technologii. Izrael jest krajem z jednym z najlepszych systemów tworzenia i rozwijania startupów. Warto, abyśmy w Polsce czerpali z tych doświadczeń – mówi Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland i twórca Grupy Asseco.

– Innowacje są jednym ze strategicznych priorytetów Grupy TAURON. Wprowadziliśmy złożony ekosystem narzędzi, który składa się między innymi z projektów badawczo-rozwojowych, inicjatyw prowadzonych w formule open innovation oraz działań finansowych realizowanych przez fundusz CVC EEC Magenta. Już teraz wdrażamy rozwiązania usprawniające naszą działalność operacyjną i poszerzające naszą ofertę o nowe produkty i linie biznesowe – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju. – Przystępując do nowego programu, stajemy się uczestnikiem globalnego transferu wiedzy i doświadczenia w zakresie innowacji, z korzyścią dla prowadzonych projektów rozwojowych – dodaje wiceprezes Jarosław Broda.

Korzyści z programu

Główną korzyścią dla uczestniczących partnerów jest zdefiniowanie potencjału rozwojowego i określenie rozwiązań szytych na miarę i wyzwań na najbliższą przyszłość. Rozwiązania tworzone przez startupy mają odpowiedzieć dokładnie na potrzeby i wyzwania uczestników programu tak by np. obniżyć koszty operacyjne czy rozszerzyć ofertę produktową. Procesy wyłaniania rozwiązań weryfikować będą najlepsi specjaliści z Izraela.

– Innowacje są grą globalną. Aby być innowacyjnym, potrzebujemy różnorodnych perspektyw i partnerów, którzy cenią współpracę – podkreślała w Tel-Awiwie wiceprezes ds. strategicznych partnerstw w Start-Up Nation Central, Karin Gattegno, a Monika Różalska, prezes CREATORS dodawała – Polsko-Izraelski Program Koinnowacji, stworzony specjalnie na potrzeby tej wyjątkowej współpracy, jest pierwszym w skali światowej systematycznym modelem zbliżenia ekosystemów innowacji z dwóch krajów o tak różnych wyzwaniach i uzupełniających się potencjałach.

Program krok po kroku

Zobacz grafikę w większym rozmiarze