Bill Gates inwestuje w elektrownie wodne. Natel Energy pozyskało 11 mln dolarów

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Bill Gates inwestuje w elektrownie wodne. Natel Energy pozyskało 11 mln dolarów

Udostępnij:

Natel Energy z siedzibą w Kalifornii uruchomiła elektrownie wodne i opracowała nową turbinę, która zmniejsza koszty budowania elektrowni. Teraz firma zbiera 11 mln dolarów w ramach rundy finansowania prowadzonej przez Schneider Electric Ventures i Breakthrough Energy Ventures, funduszu kierowanego przez Billa Gatesa.

Breakthrough Energy Ventures zamierza zainwestować w startupy, z których każdy jest w stanie zredukować emisję CO2 o 500 mln ton rocznie. Wśród inwestorów funduszu są Jeff Bezos, założyciel Amazon oraz Masayoshi Son, założyciel SoftBanku. Michael Bloomberg jest sponsorem funduszu.

Nowa turbina i kolejne elektrownie

Turbina pozwala na bezpieczniejsze poruszanie się ryb, co zostało uregulowane przepisami środowiskowymi dla tego typu projektów zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie.

W 2019 r. Natel uruchomił swoją pierwszą elektrownię wodną w Maine, przekształcając dawny młyn w fabrykę wytwarzającą 50 kilowatów energii elektrycznej – wystarczająco dużo, by zasilić 30 domów. Potem firma otworzyła kolejną elektrownię w Virigini, a następną w Oregonie.

Dyrektor naczelna Gia Schneider powiedziała w wywiadzie dla Bloomberg, że ma nadzieję, iż pandemia koronawirusa nie wpłynie na harmonogram budowy. W tym samym czasie amerykański deweloper Symbion Power będzie używał turbiny Natela w projekcie mikrosiatki w Rwandzie.

Natel Energy została założona przez dwóch inżynierów i rodzeństwo, Gia i Abe Schneider (nie ma bezpośredniego połączenia z Schneider Electric). Przed założeniem firmy w 2009 roku Schneiderzy pracowali w branży energetycznej. Gia prowadziła biuro handlu towarami w Credit Suisse, a Abe pracował dla Makani, finansowanego przez Google startupu, który wykorzystywał latawce do zamiany energii wiatrowej na elektryczną.

Energia wodna bardziej niezawodna?

Energia wodna może być uzupełnieniem znacznie tańszej energii słonecznej i wiatrowej – zapewniając o wiele bardziej niezawodną moc nawet wtedy, gdy nie świeci słońce i nie wieje wiatr. Amerykański Departament Energetyki szacuje, że kraj może dostarczyć ponad 50 000 megawatów dzięki wykorzystaniu technologii small hydropower i około 4 300 megawatów poprzez modernizację istniejącej infrastruktury.

 

Fot. Bill Gates | https://www.facebook.com/BillGates/