Bill Gates inwestuje w RIPE. Projekt ma przyspieszyć fotosyntezę, aby zmniejszyć głód na świecie

Dodane: 21.10.2019

Kasia Krogulec

Udostępnij:

Fundacja Billa Gatesa zainwestowała w prowadzony przez badaczy z Uniwersytetu Illinois program RIPE (Realizing Increased Photosynthetic Efficiency). Celem programu jest przyspieszenie fotosyntezy, aby móc walczyć z niedoborem żywności na świecie.
Fotosynteza to proces, w którym rośliny wykorzystują energię słoneczną, aby przekształcić dwutlenek węgla i wodę w żywność. Proces ten dostarcza również potrzebną energię i tlen. Jednak rośliny nie potrafią same efektywnie wykorzystywać energii słonecznej z uwagi na warunki pogodowe. Dzieje się tak, gdy słońce świeci zbyt mocno albo, gdy zajdzie za chmurę. Fotosynteza jest wtedy powstrzymywana na długie minuty, a nawet godziny. Przez to efekty upraw są znacznie mniejsze niż mogłyby być.

RIPE przyspieszy proces fotosyntezy

Naukowcy odpowiedzialni za projekt RIPE pracują nad przyspieszeniem procesu fotosyntezy. Bill Gates uważa, że powodzenie RIPE mogłoby przyczynić się do podwojenia wydajności upraw m.in. ryżu, kukurydzy, soi i manioku.

– Byłby to niezwykle potrzebny przełom, ponieważ świat stoi w obliczu kryzysu żywnościowego. Przy rosnącej populacji i zmieniających się nawykach żywieniowych, m.in. zwiększonym zapotrzebowaniu na mięso, co jest związane z rosnącymi dochodami, do 2050 r. będziemy musieli produkować o 60-70 proc. więcej żywności. Dodatkowo negatywny wpływ mają zmiany klimatyczne, których efektem są nieregularne opady deszczu, uporczywe susze oraz rozprzestrzenianie się szkodników i chorób upraw – pisze Bill Gates na swoim blogu.

Gates wspomina też, że w najbliższej przyszłości zagrożeni głodem będą najbiedniejsi, którzy żyją w regionach o wysokim wzroście populacji, i dla których głównym źródłem zarobku i wyżywienia rodzin często jest rolnictwo.

Jak przebiegają prace nad projektem RIPE?

Obecnie w ramach projektu RIPE badacze prowadzą testy przyspieszenia fotosyntezy na tytoniu. Potem naukowcy będą eksperymentować z ryżem, soją, fasolą i maniokiem, które są bardzo istotne w najbiedniejszych regionach świata. Badacze z RIPE twierdzą, że może minąć jeszcze 20 lat, zanim rośliny uprawne wykorzystujące efekty prac naukowców zaczną rosnąć na polach rolników na całym świecie.

Gates angażuje się też w inne idee

Przedsiębiorca daje się poznać jako człowiek, któremu zależy na losach naszej planety. Bardzo często uczestniczy w projektach proekologicznych. Jednym z nich była inwestycja w wegańskiego burgera od Beyond Meat.

Całkiem niedawno Bill Gates wraz z kilkoma funduszami VC zainwestował 20 mln dolarów w Echodyne, firmę z USA, która wykorzystuje egzotyczne metamateriały do ​​budowy wysokowydajnej technologii radarowej dla rynków rządowych i komercyjnych.

Pod koniec 2016 r. współzałożyciel firmy Microsoft wraz z Bezosem i Zuckerbergiem uruchomili fundusz Breakthrough Energy Ventures, który inwestuje w startupy z sektora energetycznego. Dwa lata później wsparli dwie początkujące firmy: Form Energy i Quidnet Energy, które zajmowały się opracowywaniem technologii magazynowania energii.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem