Billon i Raiffeisen Bank International przenoszą narodowe waluty na blockchain

Dodane: 18.05.2020

Informacja prasowa

Udostępnij:

Billon i Raiffeisen Bank International (RBI) rozpoczynają pilotaż platformy tokenizacyjnej, który obejmie wybranych klientów korporacyjnych i instytucjonalnych banków grupy RBI. Platforma będzie oparta o tokenizację walut narodowych za pomocą technologii blockchain Billona, ​​pomyślnie przetestowanej podczas programu akceleracyjnego RBI, Elevator Lab. Pilot ma zostać przygotowany i przeprowadzony do końca 2020 r.
– Raiffeisen Bank International jako duży międzynarodowy bank jest partnerem, na współpracy z którym zależało nam od początku istnienia firmy. Widząc motywację Raiffeisena do wdrożenia innowacyjnych technologii oraz zaangażowanie w programie Elevator Lab, jestem przekonany, że wspólna praca nad platformą tokenizacyjną przyniesie dużo wymiernych korzyści naszym obu firmom – powiedział Wojtek Kostrzewa, prezes grupy Billon.

Tokenizacja walut narodowych przez Raiffeisena wpisuje się w światowy trend działań banków komercyjnych i centralnych, które pracują nad nowymi architekturami blockchainowymi zgodnymi z regulacjami dotyczącymi płatności i wymiany danych. Jeśli pilot zakończy się powodzeniem, platforma może zostać wdrożona w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w których działają banki z grupy RBI. To jeden z elementów strategii Raiffeisena, której celem jest osiągnięcie do 2025 r. pozycji najbardziej zaawansowanego technologicznie banku w tym regionie Europy.

– Billon to doskonały przykład fintechu, który rozumie, jak dostosować blockchain do potrzeb banków i ich klientów. Szczególnie dzisiaj, w sytuacji gospodarczej wywołanej pandemią COVID-19, banki muszą współpracować z fintechami, aby szybciej wprowadzać innowacje i pomagać klientom w przetwarzaniu płatności i utrzymaniu płynności – powiedział Stefan Andjelic, Blockchain Hub Lead w Raiffeisen Bank International.

Billon opracował platformę tokenizacyjnąi, początkowo pod nazwą RBI Coin, podczas programu akceleracyjnego Elevator Lab zakończonego w marcu 2020 r. Rozwiązanie zapewnia większą szybkość transferów pieniężnych i pewność statusu płatności, a także zmniejszenie liczby wyjątków i skarg klientów w porównaniu z dotychczasową technologią. Dla zapewnienia przejrzystości w ramach jednej transakcji oprócz pieniądza elektronicznego mogą być przesyłane dodatkowe dokumenty lub dane, takie jak faktury lub potwierdzenie źródła funduszy. Raiffeisen oszacuje dokładne korzyści na końcu projektu pilotażowego, ale Billon spodziewa się, że dzięki platformie tokenizacyjnej bank może poprawić jakość obsługi klienta, zróżnicować ofertę i zwiększyć efektywność procesów.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem