– Sygnity dołącza do rosnącego grona partnerów Billona, wykorzystujących nasz system blockchain do tworzenia rozwiązań budujących internet wartości i zaufania dla biznesu – mówi Andrzej Horoszczak, prezes zarządu Billon Digital Services – Wypracowane wspólnie rozwiązania mogą posłużyć optymalizacji procesów biznesowych, usprawnieniu zarządzania przedsiębiorstwami, oraz wsparciu podejmowania strategicznych decyzji w oparciu o dane. Wykorzystanie systemu blockchain Billona w zarządzaniu danymi pozwala obniżyć koszty, zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz zbudować zaufanie dzięki transparentności i pełnej integralności przechowywanych w nim danych.
– Jesteśmy firmą giełdową obecną na rynku od 30 lat. Przez ten czas aktywnie uczestniczyliśmy w cyfrowej transformacji biznesu i państwa, biorąc udział w największych projektach budujących polską gospodarkę. Naszym celem jest oferowanie klientom w Polsce i na świecie najbardziej zaawansowanych rozwiązań, które upraszczają procesy i rozwiązują realne problemy biznesowe. Blockchain jest narzędziem, który do naszych rozwiązaniach dodaje aspekty bezpieczeństwa i zaufania, które w dobie coraz większej cyfryzacji, mają kluczowe znaczenie. Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą Billon – wierzymy, że połączenie kompetencji i doświadczeń obu firm pozwoli nam zaoferować naszym obecnym i przyszłym klientom zupełnie nową jakość rozwiązań IT – mówi Bogdan Zborowski, prezes zarządu Sygnity.
O technologii Billon Digital Services
Billon Digital Services rozwija system zaufanego zarządzania dokumentami (Trusted Document Management – TDM), umożliwiający kompleksową, w pełni cyfrową i zgodną z regulacjami wymianę informacji biznesowej w oparciu o niezmienność i bezpieczeństwo danych zapisanych z użyciem autorskiej technologii blockchain. W odróżnieniu od innych blockchainów protokół opracowany przez Billon nie przechowuje w rozproszonej formie jedynie kryptograficznych odwołań do dokumentów (skrótów hashowych), a kompletne dokumenty. W trakcie publikacji ich treść podlega dekompozycji i rozproszeniu po węzłach blockchaina, co praktycznie uniemożliwia jej niepowołane usunięcie bądź modyfikację. System Billona jako szyfrowana i rozproszona baza danych idealnie nadaje się więc do przechowywania i udostępniania wszelkich wartościowych dokumentów, takich jak umowy, certyfikaty, czy dyplomy, gwarantując ich autentyczność i zabezpieczając przed podrobieniem. Billon pracuje obecnie nad wprowadzeniem funkcjonalności zdalnego podpisu i elektronicznego doręczenia dokumentów, co pozwoli na zdalne składanie oświadczeń woli i zawieranie umów w formie dokumentu elektronicznego w pełnej zgodności z przepisami krajowymi i unijnymi.
Billon już wcześniej, działając z innym partnerem, wprowadził na rynek platformę, pozwalającą firmom na przesyłanie elektronicznych wersji dokumentów do klientów bez konieczności korzystania z centralnie zarządzanych centrów przetwarzania danych i wypełniającą regulacyjne wymogi trwałego nośnika informacji. Do firm i instytucji, które stosują blockchain Billona do przechowywania i publikowania dokumentów należą między innymi Tauron, Syneriz, Polska Sekcja IEEE oraz Politechnika Świętokrzyska. Grupa Billon pracuje również z partnerami spoza Polski, w tym w Wielkiej Brytanii nad rozwiązaniami zapisującym na blockchainie dokumenty umożliwiające powrót do normalnego życia po pandemii koronawirusa – certyfikaty szczepień lub potwierdzenia gotowości do pracy.