BioCam pozyskał 2 mln zł od Level2 Ventures na dalszy rozwój kapsułki endoskopowej wspieranej AI

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

BioCam

Udostępnij:

BioCam to medtech, który tworzy zdalny i bezbolesny system do diagnostyki i monitorowania zdrowia układu pokarmowego przy pomocy smart-pigułki napędzanej AI. Startup właśnie pozyskał 2 mln złotych od funduszu Level2 Ventures.

Spółka dotychczas pozyskała kapitał od funduszy inwestycyjnych, takich jak LT Capital, oraz anioła biznesu, Dawida Urbana, inwestora z doświadczeniem w branży nowych technologii.

Do grona inwestorów spółki dołączył Level2 Ventures — fundusz venture capital operujący w Europie Środkowej i Wschodniej od 2021 roku. Wartość ticketu inwestycyjnego udzielonego przez Level2 Ventures twórcom polskiej kapsułki endoskopowej wynosi 2 mln zł. Suma zewnętrznego finansowania BioCamu, jakie spółka pozyskała od 2020 roku, wynosi około 10,5 mln zł.

– W Level2 Ventures jesteśmy przekonani, że BioCam ma ogromny potencjał rynkowy zarówno w Polsce jak i na świecie. Precyzyjne i bezbolesne badanie układu pokarmowego z wykorzystaniem potencjału AI, ma szansę znacząco zmienić sposób, w jaki dzisiaj postrzegamy opiekę zdrowotną i przyczynić się do poprawy zdrowia i jakości życia wielu ludzi. Jednocześnie ambitne plany rozwojowe spółki oraz potencjalne wejście w nowe wertykały poparte zaangażowanym i doświadczonym zespołem, istotnie zwiększają prawdopodobieństwo sukcesu. Liczymy, że dzięki wsparciu Level2 Ventures zarówno w obszarze strategicznym jak i kapitałowym, znacząco przyspieszymy realizację planów spółki – mówi Piotr Pawłowski, partner zarządzający Level2 Ventures.

Wczesne, bezbolesne i łatwe wykrycie patologii to nie mit

Wrocławskiemu startupowi BioCam udało się opracować system, który pozwala na badanie całego układu pokarmowego w warunkach domowych. Zasilana sztuczną inteligencją, precyzyjna i bezbolesna metoda badania endoskopowego pozwala na wczesne wykrycie schorzeń przewodu pokarmowego, w tym nowotworów złośliwych. Wraz z kapsułką endoskopową, firma opracowała system analizy obrazowej wspierany AI, który umożliwia automatyczną detekcję zmian patologicznych oraz wspiera lekarza w procesie diagnostycznym. Innowacyjne podejście pozwala znacząco skrócić czas badania oraz jego analizy, oszczędzając czas zarówno pacjenta, jak i lekarza.

Obecnie zespół badawczo-rozwojowy spółki skupia się na przystosowywaniu platformy sprzętowej do badań całkowicie zdalnych, również w warunkach domowych oraz integracji kapsułki endoskopowej z aplikacją mobilną, platformą telemedyczną i algorytmami AI.

– W tej chwili jesteśmy w trakcie eksperymentów medycznych technologii- pilotażowe badania są prowadzone na pacjentach-ochotnikach pod nadzorem doświadczonych lekarzy w jednej z czołowych wrocławskich placówek medycznych. Testowanie endoskopii kapsułkowej w warunkach rzeczywistych pozwala na bieżąco modyfikować oraz optymalizować parametry rozwiązania. Do końca przyszłego roku planujemy przebadać co najmniej 200 pacjentów w Polsce i za granicą podczas eksperymentów medycznych oraz badań klinicznych. Jesteśmy przekonani, że taka skala badań pozwoli na doprecyzowanie bieżących parametrów urządzenia przed wejściem na rynek komercyjny. Dodatkowo prowadzimy rozmowy z korporacjami branżowymi w zakresie potencjalnej, wspólnej komercjalizacji rozwiązania oraz ustalamy szczegóły planowanych pilotaży – mówi Maciej Wysocki, CEO oraz współzałożyciel BioCamu.

Każdy przebadany pacjent przybliża spółkę do uzyskania certyfikacji medycznych CE i FDA oraz wdrożenia polskiego systemu endoskopowego na rynek komercyjny.

Nowe możliwości i nowe rynki

W planach rozwojowych spółki znajdują się badania nad możliwościami wykorzystania kapsułek endoskopowych poza ich konwencjonalne zastosowanie. BioCam pracuje obecnie nad własną platformą sprzętową, która w przyszłości ma umożliwić wykorzystanie kapsułek do mierzenia różnych parametrów fizjologicznych, np. temperatury, pH czy różnicy ciśnień. Startup rozważa również potencjalne zastosowanie w kapsułkach endoskopowych technologii oświetlania tkanek różnymi długościami światła (tzw. NBI), wykonywanie badań kontrastowych, biopsji oraz zdalnego uwalniania leków lub szczepionek.

Równolegle BioCam rozważa udostępnienie rozwiązania dla sektora weterynaryjnego, który dzięki mniejszym wymaganiom regulacyjnym umożliwia szybszą komercjalizację. Istniejący system pozwala bowiem już teraz na precyzyjne badanie układu pokarmowego u psów powyżej 7 kg. Spółka wspólnie z ekspertami weterynarii planuje uruchomienie badań klinicznych na psach w drugiej połowie 2023 roku.

– Brak regulacji prawnych w obszarze zwierząt domowych może spowodować, że jeszcze przed wdrożeniem systemu endoskopowego dla ludzi zobaczymy komercjalizację kapsułki endoskopowej dla czworonogów – mówi Maciej Wysocki, CEO BioCam.

Przeczytaj również BioCam pozyskuje 2 mln zł. Do 2025 roku ma osiągnąć rentowność