Biodegradowalne naczynia polskiej firmy Biotrem podbijają świat

Dodane:

Julia Gugniewicz Julia Gugniewicz

Biodegradowalne naczynia polskiej firmy Biotrem podbijają świat

Udostępnij:

Polska firma Biotrem, produkująca biodegradowalne naczynia z otrąb pszennych zrobiła furorę na największych kanadyjskich targach Green Living Show, poświęconych prostym rozwiązaniom do prowadzenia zdrowego i zrównoważonego stylu życia.

Podczas gdy zwykły plastikowy talerz jednorazowego użytku może rozkładać się nawet 500 lat, naczynia polskiej firmy Biotrem ulegają biodegradacji dzięki kompostowaniu w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Są zrobione ze sprasowanych otrębów pszennych, czyli produktu ubocznego podczas procesu mielenia zbóż. Biotrem może wyprodukować nawet do 10 tys. biodegradowalnych talerzy i misek z jednej tony otrębów pszennych.

Założycielem firmy Biotrem jest Jerzy Wysocki, hodowca pszenicy i młynarz, który opracował proces przekształcania otrębów pszennych w talerze. Za każdym razem, gdy mielił pszenicę, pozostawał mu nadmiar otrąb pszennych, których szkoda było wyrzucić. Dzięki metodzie prób i błędów odkrył, że zmieszanie otrębów z wodą, a następnie podgrzanie, spowodowało powstanie mocnego materiału, z którego można formować naczynia.

Zakład produkcyjny firmy Biotrem w Zambrowie może obecnie produkować około 15 milionów biodegradowalnych misek i talerzy rocznie. Przedsiębiorstwo tworzy także sztućce jednorazowe, które produkuje z otrąb pszennych połączonych z całkowicie biodegradowalnym bio-tworzywem PLA.

Na naczyniach polskiej firmy można podawać zarówno gorące, jak i zimne potrawy. Można też podgrzewać na nich jedzenie w mikrofali. Wykorzystywane do użytku domowego lub w lokalach gastronomicznych, mogą mogą zmniejszyć ilość śmieci, które codziennie produkujemy.

Produkty Biotrem są dostępne już w kilkunastu krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej i Libanie. Niedawno firma zadebiutowała w Toronto na targach Green Living Show, gdzie zrobiła prawdziwą furorę.

Niedawno naczynia Biotrem zostały wprowadzone również do restauracji IKEA w CH Blue City w Warszawie.

Czytaj też:

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej stworzyli sztućce z kukurydzy i mąki ziemniaczanej