Biotts vs cukrzyca – biotechnologiczna spółka rusza z projektem wartym prawie 15 mln złotych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Biotts vs cukrzyca – biotechnologiczna spółka rusza z projektem wartym prawie 15 mln złotych

Udostępnij:

Biotts pozyskał fundusze (ponad 11 mln złotych) na innowacyjną terapię opartą o autorski nośnik transdermalny. Rozwiązania firmy z Wrocławia umożliwiają transport leków przez skórę – do tej pory podawanie większości farmaceutyków w ten sposób było niemożliwe. Rynek leków przeciw cukrzycy typu II wykazuje dużą dynamikę̨ wzrostu – osiągnie 61,2 mld dolarów do 2024 roku. 

11,2 mln PLN – tyle dofinansowania otrzymała wrocławska spółka Biotts, w ramach „Szybkiej ścieżki” (program NCBR), na projekt wart 14,6 mln PLN. Tym samym spółka zamknęła budżet potrzebny na rozpoczęcie prac nad rozwojem terapii przeciwcukrzycowych.

– W projekcie, współfinansowanym przez NCBR, będziemy rozwijać nowy lek aplikowany na skórę, zawierający innowacyjny nośnik, dzięki niemu przetransportujemy przez skórę (do krwiobiegu) substancje przeciwcukrzycowe. To prawdziwy przełom, od lat oczekiwany przez pacjentów cierpiących na cukrzycę i koncerny farmaceutyczne – podkreśla Konrad Krajewski, partner zarządzający Biotts.

Skuteczność samego nośnika Biotts w innowacyjnych terapiach, potwierdziły badania przedkliniczne realizowane dla innych cząsteczek o podobnych właściwościach fizykochemicznych. Pod szyldem Biotts naukowcy tworzą nie tylko autorskie nośniki leków, ale również same farmaceutyki. System transdermalny może być wykorzystany jako system transportujący dla powszechnie stosowanych leków onkologicznych, przeciwzapalnych czy przeciwbólowych, zwiększając ich celowane działania, zmniejszając przy tym dawkę leku i radykalnie redukując skutki uboczne terapii.

– Dotychczas tylko małe cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach były dostarczane do organizmu człowieka przez najtrudniejszą barierę – skórę. Nasza technologia jest przełomowa – obniży koszty leczenia, a miliony pacjentów będą wreszcie mogły przyjmować leki w komfortowych warunkach. Zastąpi ona np. doustne formy podawania leków, obciążające układ pokarmowy czy bolesne zastrzyki – podkreśla Paweł Biernat, prezes Biotts.

Badania i patenty

Do tej pory zbiór substancji przenikających przez największy ludzki organ był zamknięty – wrocławskiej spółce udało się poszerzyć go o białka, przeciwciała, microRNA i substancje rozpuszczalne w wodzie.

Badania przedkliniczne Biotts potwierdziły możliwość kontrolowania głębokości przenikania nośnika. W badaniach wykorzystano m.in. markery fluorescencyjne, które zamknięte w nośniku (w wersji o szybkiej i głębokiej wchłanialności) były obecne w moczu już po 30 minutach od momentu aplikacji. Badania in vitro i badania drążenia potwierdziły, że nośnik jest w 100% bezpieczny.

– Nasz nośnik działa podobnie do „korytarza życia” na autostradzie. Karetka przejeżdża, a ruch na drodze wraca do normy. Zatem gdy nasz nośnik „zmiękcza” chwilowo cement międzykomórkowy, substancja aktywna przedostaje się do organizmu, bez bólu – wyjaśnia Konrad Krajewski.

Spółka jest autorem i wyłącznym właścicielem praw autorskich już do czterech zgłoszeń patentowych, z których dwa weszły w globalna procedurę ochrony PCT. Gra toczy się o wysoką stawkę: wartość rynku transdermalnych systemów dostarczania leków wyniesie 7,1 mld USD do 2023 r. (wg analiz Markets and Markets). Rozwój ten napędza wzrost występowania chorób przewlekłych i postęp technologiczny w systemach przezskórnego dostarczania leków. Rynek leków przeciw cukrzycy typu II wykazuje dużą dynamikę̨ wzrostu – osiągnie 61,2 mld USD do 2024 r. (wg raportu BIO-TECH Consulting, Identyfikacja kandydatów do rozwoju generycznego o największym potencjale komercyjnym w obszarze chorób cywilizacyjnych).