Biurowe MUST HAVE: najlepsze myszki i gładziki do pracy przy komputerze

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Biurowe MUST HAVE: najlepsze myszki i gładziki do pracy przy komputerze

Udostępnij:

Rozpoczynamy nasz nowy cykl z najlepszymi propozycjami sprzętu biurowego. Na start zestawienie myszek komputerowych, które ułatwią nam codzienną pracę i są wygodne w użytkowaniu.

Logitech MX Vertical

Od kilku lat mówi się o tym, że wielogodzinne korzystanie z tradycyjnej, horyzontalnej myszki nie wpływa dobrze na kondycję nadgarstka. Według wielu specjalistów rozwiązaniem tego problemu są myszki wertykalne, które ustawiają naszą rękę w bardziej naturalnej pozycji i dzięki temu jesteśmy mniej narażeni na zwyrodnienia nadgarstka. Nic więc dziwnego, że od razu podchwycili ten pomysł producenci sprzętu komputerowego – m.in. Logitech, który zaprojektował jedną z najbardziej popularnych wertykalnych myszek.

Producent zapewnia, że jego model MX Vertical zapewnia komfortowe ułożenie dłoni (pionowy kąt 57° myszy zmniejsza ucisk nadgarstka, a kciuk wygodnie spoczywa na podpórce) i redukuje obciążenie mięśni o 10%. Bardzo przydatne jest też w tym produkcie zaawansowane optyczne śledzenie ruchu z dedykowanym przełącznikiem prędkości kursora, który pozwala ograniczyć ruchy dłoni i tym samym zmęczenie wywołane długotrwałym korzystaniem z myszki.

Cena: od 350 zł

Microsoft Surface Arc Mouse

Jedyny tego rodzaju produkt, który z pewnością nie wszystkim przypadnie do gustu. Jednak jeśli często podróżujesz ze swoim laptopem, to może to być dobre idealne rozwiązanie.

Najważniejszą cechą Surface Arc Mouse jest to, że można ją rozkładać zupełnie na płasko – w takiej formie myszka nie działa, ale jest praktyczna w transporcie (mieści się nawet do najbardziej płaskiej kieszonki w torbie). Po „złamaniu” myszki można już jej używać – wystarczy ją wygiąć w odpowiedni sposób i wówczas nabiera bardziej typowej dla tego akcesorium formy.

Myszka Arc Mouse jest wygodna, ale z pewnością nie na wiele godzin – mimo wygiętego kształtu nie jest to mistrz ergonomii. Sama obsługa opiera się na korzystaniu z panelu dotykowego, który dobrze rozpoznaje kliknięcia i jest czuły na muśnięcia palcem.

Cena: od 300 zł

Logitech MX Master for Business

Bezprzewodowa myszka dla biznesu – tak można nazwać produkt od marki Logitech, która postanowiła stworzyć produkt dedykowany do pracy przy komputerze. MX Master to przede wszystkim elegancki design i ergonomiczny kształt, który zapewnia wygodę, kontrolę ruchów i precyzję. Ten model to też dobre rozwiązanie dla osób, które nie są przyzwyczajone do dotykowych paneli i wolą bardziej mechaniczną obsługę – scrollowanie stron internetowych i dokumentów odbywa się wygodnie za pomocą kółka umieszczonego pod kciukiem. Poza tym można łatwo dostosować wszystkie przyciski i działania do swoich potrzeb za pomocą oprogramowanie Logitech Options.

Dla wielu biur przydatna będzie także funkcja parowania myszy z maksymalnie trzema urządzeniami, które można łatwo wybierać przez naciśnięcie jednego przycisku. Jeszcze jedna zaleta to szybkie ładowanie – myszkę można naładować w ciągu 4 minut, aby móc pracować z nią cały dzień.

Cena: od 350 zł

HP Spectre Rechargeable Mouse 700 (Luxe Cooper)

Kolejna stylowa propozycja – tym razem od firmy HP, która specjalnie stworzyła produkt dopasowany do laptopa Spectre. Czarna myszka ze złotym i ciekawie żłobionym paskiem może być ciekawym elementem wyposażenia, który będzie cieszył oko. Trochę mniej spektakularna może być obsługa tego modelu, który ma typowy kształt „mydelniczki” i nie jest tak ergonomiczny, co w przypadku poprzednika z Logitechu.

Na korzyć tego modelu wpływa jego wydajność – ta bezprzewodowa mysz może pracować aż 11 tygodni na jednym ładowaniu. Dodatkowo pozwala sparować mysz z maksymalnie 4 kompatybilnymi urządzeniami, a sensor laserowy o rozdzielczości 1200 DPI zapewnia precyzję na prawie każdej powierzchni.

Cena: od 250 zł

Lenovo N700 Touch Mouse

Myszki mogą być nie tylko wyginane w łuk, ale i składane. Takie jest właśnie urządzenie Lenovo N700 Touch Mouse, które jest jednocześnie bezprzewodową myszką i wskaźnikiem laserowym. Takie rozwiązanie 2w1 może okazać się szczególnie przydatne w biurach i firmach, gdzie odbywa się wiele spotkań i prezentacji, a takie komfortowe urządzenia są na wagę złota.

Połączenie z komputerem odbywa się dzięki modułowi Bluetooth i niewielkiemu nanoodbiornikowi. Mysz posiada także działający dotykowo pasek zoptymalizowany dla Windows, który rozpoznaje najbardziej popularne i przydatne gesty. Największy minus: ładowanie za pomocą dwóch baterii AA.

Cena: od 180 zł

Xiaomi Mi Portable Mouse

Ciekawy, minimalistyczny design, a przy tym kompaktowy format (waga z bateriami tylko 77,5 g) , który sprawdzi się w podróży służbowej. Całe urządzenie jest zrobione z tworzywa sztucznego ABS oraz stopu aluminium, dzięki czemu jest odporne na zarysowania, ścieranie i nie widać na nim odcisków palców.

Propozycja od Xiaomi obsługuje równocześnie połączenia przez Bluetooth, oraz adapter bezprzewodowy, dzięki czemu podczas używania można się przełączać między dwoma komputerami.

Cena: od 80 zł

Magic Mouse 2

Myszka od Apple funkcjonuje na rynku w niezmienionej formie już od wielu lat, a mimo to wciąż budzi kontrowersje wśród jej użytkowników. Dlaczego? Z pewnością wpływa na to cena, ale też sposób użytkowania, który różni się od wszystkich innych myszek komputerowych.

„Magia” tego modelu opiera na jednolitej, gładkiej powierzchni, na której nie znajdziemy żadnego przycisku. Obsługa opiera się wyłącznie na podstawie gestów na obszarze Multi-Touch i daje szerokie możliwości – poza kliknięciem i przewijaniem możemy na niej inteligentnie powiększać obraz, przewracać strony, zmieniać widok w aplikacjach.

Oczywiście nie mamy tu ani kabla, ani baterii – mysz ładuje się kablem lightning, którego wejście znajduje się na spodzie myszy, dlatego niemożliwe jest jednoczesne ładowanie i korzystanie z urządzenia. Jednak nie powinno być to dużym problemem, gdyż Magic Mouse po jednym pełnym ładowaniu działa przez miesiąc, a po 2-minutowym podpięciu do prądu jest gotowy do działania aż przez 9 godzin.

Cena: od 350 zł

 

Magic Trackpad 2

Apple wypuścił na rynek nie tylko nietypowy produkt, jakim jest Magic Mouse, ale także gładzik, który może zastąpić tradycyjną myszkę komputerową.

Gładzik można nazwać powiększoną i udoskonaloną wersją laptopowego TouchPada, a dzięki technologii Force Touch może być używany przez użytkowników komputerów stacjonarnych.  Ma wbudowany akumulator do wielokrotnego ładowania i jest bardzo intuicyjny, dzięki czterem czujnikom pod powierzchnią gładzika, które reagują na kliknięcie w dowolnym miejscu i na subtelne różnice w sile nacisku.

Cena: od 550 zł

Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse

Ten kształt zaskoczy wielu – myszka wygląda jak okrągła bułeczka (według producenta jest to forma czapki bejsbolówki), dlatego ciężko sobie wyobrazić, że jest może być wygodna w codziennym użytkowaniu.

Mimo nietypowej, opływowej formy, Sculpt Ergonomic Mouse zapewnia komfort nadgarstków i naturalną pozycję dłoni, co ma zapobiec bólom, z którym nieraz zmagają się pracownicy biurowi. Wygodnym rozwiązaniem jest tu też 4-stronne kółko do przewijania stron góra-dół i lewo-prawo.

Cena: od 200 zł

Dell Mobile Wireless Mouse MS3320W

Prosta i jednocześnie wygodna w obsłudze propozycja od marki Dell. Model MS3320W można łatwo sparować z urządzeniami, dostosować do swoich wymagań, a następnie sprawdzić jej stan baterii i łączności. Łączenie myszy z komputerem odbywa się za pomocą technologii Microsoft Swift Pair, dzięki czemu nie trzeba każdorazowo konfigurować ustawień. Zasilanie na jedną baterię AA.

Cena: od 90 zł

Jobmate Vertical Delux

Urządzenie, które bardziej przypomina joystick (kto był graczem w latach 90-tych, ten pamięta!) niż tradycyjną myszkę. Biomechaniczna, wertykalna konstrukcja ma zapobiegać napięciu i nadwyrężaniu nadgarstka. Mysz jest także „długowieczna” – na jednej baterii AA działa nieprzerwanie nawet do pół roku!

Z pewnością przed kupieniem takiego urządzenia trzeba je wypróbować wcześniej w sklepie żeby ocenić, czy jesteśmy w stanie przyzwyczaić się do takiego ułożenia dłoni. Ten wybór trzeba także wykluczyć, jeśli zamierzamy nosić sprzęt w podręcznej formie – myszka o wysokości 148 mm nie należy do kompaktowych rozwiązań.

Cena: od 300 zł

3Dconnexion SpaceMouse Compact

Dla osób pracujących w aplikacjach CAD wygodniejszym rozwiązaniem będą manipulatory, które zapewniają większą wygodę i precyzję podczas pracy. Jednym z takich urządzeń jest SpaceMouse Compact, które sprawdzi się w pracy inżynierów, architektów i projektantów. Za pomocą technologii sześciu stopni swobody ruchu (6DoF) z dużo większą przyjemnością można przeglądać projekty 3D i badać trójwymiarowe obszary.

Korzystanie z takiego manipulatora oczywiście nie wyklucza jednoczesnego używania drugiego urządzenia – w drugiej ręce możemy obsługiwać mysz, za pomocą której edytujemy wybrany model.

Cena: od 650 zł