BlaBlaCar udostępnił krótkodystansową aplikację BlaBlaLines

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Już 16 września rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, którego tegorocznym motywem przewodnim jest Dzielenie się mobilnością. Wydarzenie stanowi doskonały pretekst do przemyślenia, jak w bardziej efektywny sposób wykorzystywać pojazdy będące w naszym posiadaniu.

Odpowiedzią może być ich współdzielenie – zarówno na długich, jak i krótkich dystansach. To drugie rozwiązanie jest już testowane we Francji – serwis BlaBlaCar uruchomił w maju w regionach Toulouse i Reims pilotażową wersję krótkodystansowej aplikacji BlaBlaLines. Po udanych testach aplikacja debiutuje właśnie w Paryżu oraz całym regionie Ile-de-France.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa, która ma na celu zmianę niekorzystnych przyzwyczajeń w zakresie przemieszczania się. W miastach, zamiast korzystać z samochodów, można przesiąść się do transportu publicznego lub na rower – zwłaszcza podczas sprzyjającej aury. Na dłuższych trasach problem nieefektywnego wykorzystywania samochodów może zostać rozwiązany dzięki wspólnym przejazdom aranżowanym np. poprzez serwis BlaBlaCar. Platforma łączy kierowców i pasażerów jadących w tym samym kierunku, którzy dzielą się kosztami paliwa. W ten sposób powstaje alternatywna sieć transportowa oparta na współpracy międzyludzkiej, która odgrywa coraz większą rolę w zrównoważonym transporcie.

Działający do tej pory jedynie na długich dystansach serwis BlaBlaCar uruchomił w maju 2017 we Francji pilotażową wersję aplikacji BlaBlaLines łączącej kierowców i pasażerów, którzy podróżują w tym samym kierunku na krótkich trasach (średnio 15-80 km), dzieląc się ze sobą kosztami przejazdu. Po udanych testach we francuskich regionach Toulouse i Reims aplikacja została właśnie uruchomiona w Paryżu oraz całym regionie Ile-de-France. Co więcej, od teraz aplikacja BlaBlaLines dostępna jest już nie tylko na Androidzie, ale również w systemie iOS.

Jak działa BlaBlaLines?

Innowacyjny koncept dynamicznych linii wspólnych przejazdów

W sytuacji, gdy przynajmniej jeden kierowca doda przejazd na określonej trasie, dana linia zostaje aktywowana. Sieć rozwija się dynamicznie, dostosowując się do popularności danej trasy w określonym czasie.

System oferuje pasażerom dużą swobodę, ponieważ nie są oni zależni od rozkładu dnia swoich kolegów z pracy czy sąsiadów – mogą podróżować do biura i z powrotem z różnymi kierowcami. BlaBlaLines pozwala pasażerom łączyć się ze wszystkimi kierowcami podróżującymi na danej trasie.

Zero objazdów dla kierowców

Wszystkie miejsca spotkań, które ustalane są automatycznie przez aplikację, zawsze znajdują się na trasie kierowcy, a jednocześnie ulokowane są blisko miejsca wskazanego przez pasażera.

Ułatwiona organizacja przejazdu dla kierowcy i pasażera

Na BlaBlaLines kierowcy dodają swoje codzienne przejazdy. Pozwala im to akceptować prośby pasażerów podróżujących na danej trasie w czasie odpowiadającym kierowcy. Pasażerowie mogą natomiast wpisywać interesujące ich przejazdy w aplikacji, która automatycznie wyszukuje im kierowcę oferującego przejazd na danej trasie w tym samym czasie.

Udane testy

Podczas testowania aplikacji udało się zebrać pierwsze dane, co pozwoliło dalej ją rozwijać, uwzględniając potrzeby zarówno kierowców, jak i pasażerów podróżujących na krótkich dystansach. Test okazał się sukcesem: pomiędzy Reims i Chalons-en-Champagne w każdym tygodniu publikowanych jest 2 000 krótkodystansowych podróży w obie strony, a pomiędzy Toulouse i Montauban – 5 000.

Mobilne rozwiązanie, które uzupełnia publiczny transport

Dla 43% mieszkańców regionu Ile-de-France, którzy dojeżdżają do pracy samochodem, BlaBlaLines oznacza znaczące dzienne oszczędności. Osoby podróżujące razem na krótkich dystansach, dzielą się kosztami przejazdu, redukując przy tym negatywny wpływ na środowisko i zmniejszając natężenie ruchu. Serwis uzupełnia także tradycyjną sieć transportu na nieobsługiwanych trasach, takich jak Cergy-Pontoise – Guyancourt czy Créteil – Vélizy — trasy te są dostępne na BlaBlaLines za kwotę od €2 do €4.

– Krótkodystansowe wspólne przejazdy są zrównoważonym, długoterminowym rozwiązaniem dla miast i cieszymy się, że możemy uczestniczyć w ich rozwoju – mówi Frédéric Mazzella, jeden z założycieli serwisu BlaBlaCar. BlaBlaLines opiera się na technologii, która ma potencjał, aby zrewolucjonizować codzienne nawyki związane z podróżowaniem i to na dużą skalę. Usługa, którą oferujemy jest szybka, prosta i ekonomiczna, dzięki czemu już zjednała sobie wielu użytkowników, którzy nie wyobrażają sobie bez niej codziennych dojazdów – dodaje Mazzella.