Black Pearls VC wychodzi z inwestycji w PHK. Szuka kolejnych spółek przetwarzających konopie włókniste

Dodane: 14.12.2017

Adam Sawicki

Udostępnij:

Ponad dwa lata temu fundusz Black Pearls VC zainwestował w spółkę PHK, która zajmuje się uprawą i przetwórstwem konopi. Teraz wychodzi z inwestycji i spodziewa się współpracy z kolejnymi podmiotami z tego sektora.

Na zdjęciu: Alexander Lubański, parter zarzadzający w funduszu inwestycyjnym Black Pearls VC | fot. materiały prasowe

Finansowy sukces

– Współpraca z PHK to nie tylko satysfakcja z inwestycji udanej pod względem finansowym. HemPoland odbudowuje kiedyś bardzo rozwiniętą w Polsce gałąź przemysłu dzięki innowacyjnemu podejściu do przetwórstwa i skutecznej strategii rynkowej. Cieszymy się, że mogliśmy w tym uczestniczyć – mówi Alexander Lubański, parter zarzadzający w Black Pearls VC.

Spółka zaangażowała się finansowo w projekt w czerwcu 2015 roku i po ponad dwóch latach współpracy wychodzi z inwestycji. Jej przedstawiciele zapewniają, że nadal będą obserwować sektor wykorzystania konopi włóknistych i że są zainteresowani kolejnymi inwestycjami w tym obszarze, bo rynek się rozwija.

Dobre rokowania

– W ostatnich latach mamy do czynienia z trendem wzrostowym jeśli chodzi o wykorzystanie konopi włóknistych nie tylko w zakresie suplementacji, ale również w branży medycznej, spożywczej i budowlanej, zarówno w Polsce jak i na świecie – mówi Łukasz Mańkowski, dyrektor inwestycyjny w Black Pearls VC.

Przedstawiciele funduszu dodają, że konopie uprawiało się i przetwarzało w kraju jeszcze przed II Wojną Światową, a w latach 60-tych uprawy rośliny prowadzone były na areałach o powierzchni 30 tysięcy hektarów. – Uprawiane w Polsce odmiany konopi są odmianami zawierającymi poniżej 0,2% substancji halucynogennej THC i uprawa ich nie stanowi zagrożenia narkotycznego – czytamy w komunikacie.

Preparaty na bazie konopi

HemPoland, należący do PHK,  jest pierwszą w Polsce prywatną firmą, która uzyskała licencję i rozpoczęła prowadzenie upraw i przetwórstwa konopi włóknistych. Podczas współpracy z Black Pearls VC, spółka wprowadził na rynki europejskie serię produktów Cannabi Gold, czyli suplementów diety na bazie złotych ekstraktów z konopi włóknistych z wysoką zawartością kannabinoidów.

Poza tym firma zawiązała partnerstwo z dystrybutorem w Stanach Zjednoczonych i wdrożyła zintegrowany system zarządzania procesami hodowli i produkcji. HemPoland nie jest jedynym podmiotem, który wyrósł na pieniądzach od Black Pearls VC. W portfolio firmy znajduje się miedzy innymi FindAir i Autenti.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem