Black Pearls VC zalicza trzeci udany exit w 2023 po sprzedaży udziałów w Telemedi

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Black Pearls VC zalicza trzeci udany exit w 2023 po sprzedaży udziałów w Telemedi

Udostępnij:

Black Pearls jako fundusz venture capital zaangażowany we wspieranie rozwoju spółek technologicznych, ogłosił kolejne udane wyjście ze spółki portfelowyej Telemedi. Mavie, austriacki dostawca usług medycznych, nabył większościowy pakiet udziałów w spółce, co zaowocowało dla funduszu wyjściem z inwestycji. W ramach długoterminowego partnerstwa Mavie zapewni wsparcie na poziomie strategicznym dla Telemedi, które nadal będzie rozwijane przez założyciela Pawła Sieczkiewicza.

Firma nawiązała współpracę z Telemedi, dostawcą usług telemedycznych, 4 lata temu, gdy poprowadziła rundę pre-seed, stając się pierwszym inwestorem VC, który dołączył do spółki. Od tego czasu firma wspiera Pawła Sieczkiewicza i jego zespół na kolejnych etapach rozwoju biznesu: od pre-seedu, poprzez serię A o wartości 5,5 mln euro, w której aktywnie uczestniczyła, aż do osiągnięcia efektywności kapitałowej i wyjścia z inwestycji. Przez cały ten okres firma pozostawała jednym z największych udziałowców spółki. Dzięki udzielonemu wsparciu firma pomagała zespołowi Telemedi w podejmowaniu kluczowych decyzji strategicznych oraz w codziennych wyzwaniach, skoncentrowana na dostarczaniu wartości wszystkim akcjonariuszom i klientom. Ponadto firma wspierała zespół w rozwoju organizacyjnym i pozyskiwaniu funduszy, pomagając Telemedi zabezpieczyć kapitał potrzebny do skalowania działalności.

– Telemedycyna jest ważnym filarem opieki zdrowotnej w Polsce. Korzysta z niej 80% Polaków. Działamy w tym obszarze od 2014 roku i w ostatnich latach bardzo się on rozwinął. Mamy duże doświadczenie w tym, co jest potrzebne i akceptowane przez pacjentów. Z naszych usług korzysta ponad 300 000 osób, a rocznie obsługujemy około pół miliona zapytań medycznych. Jesteśmy zaufanym partnerem dla wszystkich największych polskich firm ubezpieczeniowych, pomagając im w obsłudze ich produktów ubezpieczeń zdrowotnych, a także dla sektora publicznego. Cieszę się, że dzięki Mavie mamy partnera, który wzmocni naszą bazę, zaoferuje nowe usługi i wprowadzi nasze know-how na inne rynki. Chciałbym także podziękować moim inwestorom i partnerom, którzy pomagali w budowaniu biznesu. Aleksander i zespół Black Pearls VC byli zawsze dostępni, gdy potrzebowałem wsparcia w tym żeby spojrzeć na coś z innej perspektywy lub zakwestionować jakiś pomysł. Jednocześnie zawsze czułem, że ufają moim decyzjom, co jest bardzo ważne dla założyciela – mówi Paweł Sieczkiewicz, Prezes Zarządu Telemedi.

 

 

Zdrowie pod nieustanną kontrolą

– W Mavie postawiliśmy sobie za cel wspieranie ludzi w poprawianiu i utrzymywaniu ich zdrowia w dobrej kondycji przez całe życie. Chcemy wspierać różne grupy wiekowe naszych klientów, oferując usługi profilaktyczne i rehabilitacyjne. Dlatego analizujemy luki i obszary problemowe w obecnej opiece zdrowotnej i koncentrujemy się na innowacyjnych usługach, które uwzględniają potrzeby zdrowotne ludzi. Telemedycyna zyskała na znaczeniu w ostatnich latach. Telemedi jest jednym z największych lokalnych dostawców cyfrowych rozwiązań w zakresie opieki zdrowotnej, posiadającym rozległą wiedzę na temat tego, które rozwiązania telemedyczne są istotne i w jaki sposób mogą najlepiej dotrzeć do pacjentów. Firma wykazała znaczny wzrost w ostatnich latach. Widzimy duży wspólny potencjał we wzmacnianiu portfolio Telemedi o nowe dodatkowe usługi, ale także w ekspansji na inne rynki poza Polską – mówi Erich Kruschitz i Lukas Mayrl, dyrektorzy zarządzający Mavie.

Mavie i Telemedi planują współpracować w celu osiągnięcia efektywnego wzrostu, zapewniając dostęp do opieki zdrowotnej swoim klientom w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółki skoncentrują się na rozszerzeniu portfolio produktowego i eksploracji nowych rynków dla oferowanych rozwiązań.

Dobrze opracowana strategia i trzykrotny zwrot kapitału

Dzięki swojej strategii inwestycyjnej, Mavie osiągnęło 15,2-krotny zwrot Cash on Cash z początkowej inwestycji w Telemedi. Ogólny zwrot na inwestycji uwzględniając transakcje follow-on wyniósł 3,5x. Oznacza to, że po raz trzeci w tym roku zwraca kapitał swoim Limited Partnerom, zapewniają inwestorom płynność niezbędną w obecnej sytuacji rynkowej.

Partnerem odpowiedzialnym za transakcję był Aleksander Dobrzyniecki, który ściśle współpracował z założycielem Telemedi Pawłem Sieczkiewiczem od samego początku w 2019 roku. Aleksander dołączył również do zarządu spółki, pełniąc ostatnio funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej.

– Przez lata Paweł i jego zespół zbudowali Telemedi jako lidera rynku dzięki nieustannej egzekucji swojej strategii i motywacji do wzrostu biznesu. Będąc pierwszym inwestorem VC, który dołączył do podróży Telemedi w 2019 roku, aktywnie wspierając rozwój firmy, jesteśmy szczęśliwi, że kolejnym rozdziałem w rozwoju Telemedi jest partnerstwo z Mavie. Transakcja wyjścia jest doskonałym przykładem realizacji naszej strategii inwestowania na wczesnym etapie i utrzymywania dużego pakietu udziałów współce. Dzięki niej mamy możliwość wspierania najlepszych założycieli od etapu pre-seedu aż do wyjścia z inwestycji – mówi Aleksander Dobrzyniecki, partner w Black Pearls VC.

Szósty pozytywny exit od 2021 roku

Exit z Telemedi jest szóstym wyjściem z pozytywnym zwrotem z inwestycji od 2021 roku. Najważniejsze transakcje od tego czasu to: exit Skyrise.tech przejętego przez Etteplan ze zwrotem 18,6x w 2021 r., przejęcie Nordigen przez fintechowego jednorożca GoCardless w 2022 r., wyjście z Nomi Biotech Corporation do inwestora strategicznego czy też sprzedaż Solwit do Alten Group z Francji ze zwrotem 3,16x. Sprzedaż naszych udziałów w Telemedi do Mavie Next ze zwrotem 3,5x jest potwierdzeniem wysokiej skuteczności naszej strategii inwestycyjnej.

Mamy 75% inwestycji za granicą. Podsumowanie roku 2021 r. Black Pearls VC