BNP Paribas inwestuje nie tylko w startupy. Właśnie wsparł finansowo piekarnię

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

BNP Paribas

Udostępnij:

Od 5 lat polski oddział Banku BNP Paribas posiada Biuro Inwestycji Kapitałowych, działające jak mały fundusz private equity. Jak do tej pory największą inwestycją funduszu jest wejście do spółki Asprod. Zainwestowane środki pomogą Asprod w budowie nowej piekarni, która podwoi moce produkcyjne.

Norbert Staniaszek, menedżer ds. inwestycji kapitałowych w Banku PNP Paribas mówi, że fundusz będzie wspierał Asprod przez ok. 5 lat. Po tym czasie obie strony poszukają inwestora zainteresowanego przejęciem wszystkich udziałów.

W tym roku fundusz planuje zrealizować 2 transakcje. Chce również dofinansować jedną ze spółek portfelowych. Natomiast na przyszły rok zaplanowane jest 4-5 transakcji.

Sarnowski dodaje, że biuro rozważa podniesienie progu maksymalnego zaangażowania w jedną spółkę, który obecnie wynosi 30 mln zł. Na polskim rynku jest deficyt inwestorów, którzy interesują się transakcjami tej wielkości. Istnieją albo małe fundusze venture, albo wielkie fundusze private equity, które w jedną transakcję angażują minimum 15 mln euro.

Adam Sarnowski, dyrektor Biura Inwestycji Kapitałowych Banku BNP Paribas, mówi, że biuro inwestuje w spółki od 4 do 30 mln zł, obejmując tylko pakiety mniejszościowe. Do tej pory fundusz zrealizował 15 transakcji, obejmujące udziały w 12 spółkach. Dla kilku spółek biuro udzieliło dodatkowego wsparcia kapitałowego.

Jak rozwija się Asprod?

W ubiegłym roku Asprod odnotował 104 mln zł przychodów oraz 6,3 mln zł zysku netto. Prawie 2/3 sprzedaży firma realizuje za pośrednictwem sieci własnych sklepów. Sieć liczy obecnie 60 jednostek. Pozostała sprzedaż odbywa się między lokalnymi odbiorcami i innymi sieciami sklepów.

Asprod optymalizował produkcję, ale nie mógł zwiększyć mocy. Z tego powodu cztery lata temu spółka podjęła decyzję o budowie nowej piekarni. Za sprawą inwestycji BNP Paribas budynek powstanie na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Inwestycja ruszyła w lipcu, a zakończy się w listopadzie przyszłego roku. Koszt przedsięwzięcia to 65 mln zł. Pomysł jest finansowany po części z wkładu własnego, a częściowo z kredytów.

Jak powstał Asprod?

Roman Kopiński, Włodzimierz Augustyniak i Janusz Bal założyli Asprod w 1991 r. Wspólnicy działali wcześniej w innych branżach, ale na początku lat 90. zainwestowali pieniądze w przetwórstwo rolno-spożywcze.

Początkowo założyciele Asprod chcieli rozpocząć działalność w branży mleczarskiej. Pomysł na otworzenie piekarni był przypadkowy.

Na targach we Wrocławiu trzech wspólników szukało linii technologicznych do mleczarni. Ostatecznie znaleźli ciekawy sprzęt do produkcji pieczywa. Pomysł okazał się trafiony. Przez wszystkie lata działalności spółka była cały czas rentowna.

Inwestycje Banku BNP Paribas

Do tej pory Biuro Inwestycji Kapitałowych Banku BNP Paribas zainwestowało w 12 spółek. W kilku z nich uczestniczy w więcej niż jednej rundzie finansowania.

Pierwszą inwestycją była współpraca z XBS Logistics, które zajmuje się outsourcingiem usług logistycznych. Bankowy fundusz pieniądze na rozwój XBS Logistics, a następnie na przejęcie spółki Pro-Log.

Ostatnio bank zainwestował w spółkę TLC produkująca lekkie konstrukcje stalowe oraz w firmę Jars i Dafo Plastics.

Biuro zakończyło inwestycję jedynie w Finder, działający w branży telematycznej. Bank BNP Paribas początkowo kupił 17,5% akcji. Potem wyłożył pieniądze na przejęcie AutoGuardu. A pod koniec 2015 r. sprzedał swój pakiet, gdy spółkę przejął TomTom Telematics.