Brainly pozyskuje 9 milionów dolarów. Wyrusza na podbój Ameryki

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Największy edukacyjny portal społecznościowy stworzony przez Polaków, Brainly, otrzymał 9 milionów dolarów dofinansowania. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój portalu i otwarcie biura w Nowym Jorku.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Polski zespół Brainly (właściciel m.in. Zadane.pl) otrzymał dziewięć milionów dolarów od funduszy General Catalyst Partners oraz Runa Capital, Learn Capital i Point Nine, które wcześniej wspierały m.in. Airbnb czy Snapchat. Poinformował też, że we wrześniu liczba użytkowników Grupy Brainly przekroczyła barierę trzydziestu milionów użytkowników i ciągle rośnie. Obecnie serwis jest dostępny w trzydziestu pięciu krajach w dwunastu wersjach językowych, ale Polacy nie zamierzają na tym skończyć. 

Internetowa świetlica

Brainly jest społecznościowym portalem edukacyjnym, który pod nazwą Zadane.pl działa w Polsce od 2009 roku. Za jego pośrednictwem uczniowie na całym świecie pomagają sobie w zadaniach domowych, a także w systematyzowaniu i utrwalaniu wiedzy. Co godzinę w Brainly jest zadawanych ponad 10 tysięcy pytań z różnych dziedzin wiedzy, jak matematyka, angielski, historia, geografia, zdrowie czy biznes. Pomaga więc dzieciom z całego świata w rozwiązywaniu codziennych problemów z nauką.

Uczniom na całym świecie zdarza się mieć problem z pracą domową, co potem przekłada się na frustrację i utratę pewności siebie – przekonuje Michał Borkowski. – Chcielibyśmy, by dzięki Brainly młodzież takie chwile mogła przekuć w pozytywne działanie, w szansę na zdobycie ciekawej wiedzy i współpracę z innymi kolegami, będącymi w podobnej sytuacji.

Nad poprawnością udzielanych odpowiedzi czuwa czterystu pięćdziesięciu moderatorów. Wśród nich znajduje się 14-letni geniusz, który po przyjściu ze szkoły sprawdza kilkadziesiąt odpowiedzi. “Dla niego nasz serwis to jak gra komputerowa” opowiada Łukasz Wiewiórowski serwisowi BizTok1. Zasoby ludzkie z pewnością będą stanowić jeden z elementów, na które zostaną spożytkowane środki z finansowania.

Teraz sto milionów użytkowników?

Jednym z pierwszych kroków zespołu po pozyskaniu inwestycji będzie otwarcie biura w Nowym Jorku, którego kierownikiem ma zostać jeden ze współwłaścicieli – Michał Borkowski. Przypomina, że celem serwisu jest bycie numerem jeden na rynku social learningu i budowanie skali międzynarodowej, szczególnie z uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych i krajów Europy Zachodniej. Pozyskane fundusze Brainly przeznaczy również na rozwój produktu. Do tego potrzebni będą kolejni specjaliści. Czy ma szansę stać się Facebookiem dla edukacji?