Branża logistyczna miejscem rozwoju dla startupów

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Mazovian Startup

Udostępnij:

Czy w logistyce niedługo pojawią się autonomiczne samochody lub komputery kwantowe do planowania tras? Zanim to nastąpi, jeszcze trochę ciężarówek prowadzonych przez kierowców musi się przewinąć po autostradach. Jednak już dziś w logistyce znajdziemy wiele innych innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które firmy wdrażają m.in. we współpracy ze startupami. Jakie to rozwiązania i dlaczego akurat ze startupami?

Rozwój branży logistycznej od kilku lat nabrał znacznie większej dynamiki. Coraz większą rolę w jej funkcjonowaniu odgrywają nowe technologie, sztuczna inteligencja, zaawansowana analityka danych czy zarządzanie procesami. Dzięki wykorzystaniu AI do analizy obrazu możemy szybko odnajdywać towar na magazynie czy wykrywać uszkodzenia. Algorytmy analizujące dane są wsparciem przy planowaniu tras. Chatboty śledzą transport przesyłek i w czasie rzeczywistym informują klientów o wszelkich zmianach.

– Mało kto zdaje sobie sprawę, że jako operator logistyczny nie posiadamy własnej floty i de facto zarządzamy „jedynie” przepływem informacji w łańcuchach dostaw. W mojej perspektywie oznacza to, że jesteśmy w dużej mierze spółką technologiczną, bo technologia obok człowieka to podstawa naszej działalności. Widzimy olbrzymie korzyści ze współpracy z młodymi przedsiębiorcami – oferują nam nieszablonowe pomysły, które możemy u nas adaptować, nawet jeśli nie są bezpośrednio powiązane z naszą działalnością. Wiele rozwiązań pozornie niekojarzących się z logistyką może stanowić inspirację dla przełomowej inicjatywy. Dlatego cieszę się, że już kolejny rok jesteśmy partnerem programu akceleracyjnego Mazovian Startup i rozmawiamy o dalszym rozszerzaniu współpracy – mówi Piotr Iwo Chmielewski, członek zarządu Rohlig SUUS Logistics, największego polskiego operatora logistycznego. 
– Jesteśmy one step ahead i szukamy rzeczy, o których jeszcze mało kto pomyślał – dodaje.

Współpraca biznesu ze startupami to sytuacja win-win

Współpraca startupów z dużym firmami niesie za sobą obopólne korzyści. Przedsiębiorstwa, takie jak Rohlig SUUS Logistics, dają startupom dostęp do rzeczywistych danych, na których młodzi przedsiębiorcy mogą testować swoje rozwiązania. Oferują wsparcie, wiedzę i doświadczenie mentorek i mentorów z różnych obszarów – technologii, danych, zarządzania projektami, ale także pomoc w kwestiach prawnych, finansowych czy HR. Przekazują informację zwrotną z perspektywy biznesowej czy klienckiej, dzięki czemu startupy mogą zweryfikować swoje pomysły, co może przyczynić się do osiągnięcia sukcesu na rynku.

A jakie korzyści ma obszar biznesowy z tej współpracy? Startupy mają inną, często unikatową kulturę organizacyjną. Przez to mogą być inspiracją dla dużych firm w kontekście organizacji pracy. Początkujący przedsiębiorcy są kreatywni, mają często spojrzenie z innej perspektywy, przez co mogą dostrzegać rozwiązania czasem niewidoczne dla osób długo pracujących w danej branży. Często mają także specjalistyczną wiedzę w tematyce swojej działalności, co jest szczególnie ważne dla firm, które wdrażają inicjatywy w obszarach wspierających ich główną działalność biznesową (np. technologie czy analiza danych).

Współpraca ze startupami daje wiele obustronnych korzyści jednak nawiązanie współpracy z dużym przedsiębiorstwem stanowi nie lada wyzwanie dla startupu, dużym ułatwieniem jest udział w programie akceleracyjnym i nawiązanie współpracy z partnerami projektu. Program akceleracyjny wspiera startupy w ich szybszym i efektywniejszym rozwoju za pomocą specjalnie opracowanej ścieżki warsztatów z doświadczonymi specjalistami, mentoringowi, pozyskiwaniu finansowania, budowaniu relacji biznesowych z partnerami programu i inwestorami. – mówi Adrian Migoń, prezes Youth Business Poland, fundacji realizującej program Mazovian Startup.

Startupy zrównoważonego rozwoju

Innowacje odpowiadają na potrzeby, a dziś w obszarze biznesowym jedną z nich jest potrzeba rozwoju w sposób zrównoważony. Wiele firm, w tym te z branży logistycznej, poszukuje i wdraża rozwiązania pozwalające ograniczać ich wpływ na środowisko czy takie, które wspierają tworzenie przyjaznego miejsca pracy. Dlatego startupy oferujące rozwiązania w obszarze ESG mogą cieszyć się dużym zainteresowaniem rozwoju ich projektów wśród większych podmiotów.

– Kalkulator śladu węglowego, redukcja zanieczyszczenia (m.in. poprzez podnoszenie wydajności pojazdów elektrycznych), optymalizacja i skracanie łańcuchów dostaw, budowa gospodarki obiegu zamkniętego na magazynach, ekologiczne opakowania. To tylko niektóre obszary, w których logistyka wdraża innowacje – wylicza Piotr Iwo Chmielewski. – W SUUSie w kwestii ESG ważny jest dla nas również aspekt społeczny. Naszym celem strategicznym jest bycie pracodawcą numer jeden w branży. Dlatego cały czas wprowadzamy inicjatywy odpowiadające na potrzeby pracowników, m.in. w obszarze work-life balance czy zdrowia psychicznego. Jest to dla nas przestrzeń, w której również jesteśmy otwarci na startupowe pomysły – dodaje.

Po poprzedniej edycji programu Mazovian Startup polski operator nawiązał współpracę ze startupem Vermico. W ramach niej w dwóch oddziałach SUUSa (w Warszawie i Poznaniu) znalazły się inteligentne kompostowniki z dżdżownicami kalifornijskimi, do których pracownicy wrzucają wskazane bioodpady z posiłków. Dzięki temu dżdżownice produkują biohumus do użyźniania gleby, redukowana jest ilość odpadów generowanych przez firmę, a osoby pracujące w SUUSie chętnie opowiadają o dżdżownicach w biurze.

 

Artykuł reklamowy powstał we współpracy z Mazovian Startup