Brazylia zawiesza usługę płatności WhatsApp

Dodane: 25.06.2020

Marta Wujek

Udostępnij:

Kilka dni temu informowaliśmy, że Facebook wprowadza usługę płatności cyfrowych opartą na WhatsApp dla 120 milionów brazylijskich użytkowników komunikatora. Po tej premierze usługa miała być wprowadzana w innych państwach świata. Plany te mogą zostać jednak niezrealizowane, bo gigant w Brazylii zaliczył wpadkę. 

Jak podaje serwis techcrunch.com Brazylia, drugi co do wielkości rynek Whatsapp  zawiesił usługę płatności mobilnych tydzień po jej wdrożeniu w tym kraju. W oświadczeniu Bank Centralny Brazylii powiedział, że podjął taką decyzję w celu zachowania odpowiedniego środowiska konkurencyjnego w przestrzeni płatności mobilnych i zapewnienia funkcjonowania systemu płatności, który jest szybki, bezpieczny, przejrzysty, otwarty i tani”. Dodatkowo bank Centralny podkreślił, że nie miał okazji przeanalizować usługi płatniczej WhatsApp przed jej wdrożeniem.

Banki w kraju zwróciły się do Mastercard i Visa, które są jednymi z partnerów płatniczych dla WhatsApp w Brazylii, o zawieszenie przelewu pieniędzy w aplikacji WhatsApp. Nieprzestrzeganie nakazu nałożyłoby na firmy płatnicze grzywny i sankcje administracyjne.

Całe zamieszanie to ogromny cios dla Facebooka. Gigant dwa lata temu rozpoczął testowanie WhatsApp Pay w Indiach, jednak wciąż nie otrzymał zgody organów regulacyjnych na wprowadzenie usługi w całym kraju. Poza tym rozwiązanie testowane jest również w Meksyku, jednak to Brazylia miała dać początek wielkiej ekspansji. 

W kwietniu Facebook ogłosił, że zainwestuje 5,7 mld dolarów za 10 proc. udziałów indyjskiej grupy telekomunikacyjnej Reliance Jio. Według przekazanych informacji obie firmy skoncentrują się na współpracy z JioMart – założyciela nowo uruchomionej platformy e-commerce Jio. W Indonezji Facebook w ubiegłym miesiącu zainwestował nieujawnioną kwotę w Gojek, największego jednorożca w Indonezji – zajmującego się płatnościami cyfrowymi GoPay.