Brazylijska kryptowaluta oszpeciła herb Polski i wykorzystała go jako własne logo

Dodane: 12.07.2018

Mam Startup

Udostępnij:

To co widzicie na poniższym zdjęciu to przerobione godło Polski. Brazylijska kryptowaluta Americanbit postanowiła wykorzystać je jako własne logo.

Na zdjęciu: logo Americanbit

Facebook po brazylijsku 

Brazylijska kryptowaluta Americanbit to część większego projektu – platformy społecznościowej AmeriUpStar, która jest czymś w rodzaju Facebooka dla cyfrowych przedsiębiorców, handlowców i freelancerów. Pewnie byśmy o niej nie usłyszeli, ale fakt, że twórcy projektu przerobili polskie godło i wykorzystali je jak własne logo sprawiło, że informacja o brazylijskim przedsięwzięciu dotarła aż do Polski.

Sprawa wyszła na jaw dzięki czujność czytelnika Wirtualnej Polski, który poinformował redakcję o wykorzystaniu polskiego herbu przez twórców brazylijskiej kryptowaluty. Redakcja postawiła zainteresować się tematem i przekazała sprawę polskim instytucjom. – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nam nie odpowiedziało, a Polska Fundacja Narodowa powiedziała, że nie ma narzędzi do ingerowania w tę sprawę, ale przekazała ją odpowiednim instytucjom – pisze Bolesław Breczko na łamach WP.

Reakcja ambasady

Brazylijczycy z Americanbit także nie skomentowali sprawy. Wykorzystaniem polskiego herbu zainteresowała się dopiero polska ambasada w Brazylii. Jej przedstawicielka powiedziała redakcji, że zajmuje się takimi przypadkami, ale dopiero gdy ktoś o tym powiadomi ambasadę. Sama ambasada nie jest w stanie wszystkiego monitorować.

– Najczęściej staramy się załatwić takie sprawy polubownie. Czasem jednak musimy korzystać z pomocy prawników i załatwiać sprawę w sądzie. Tak jest np. w przypadku wykorzystania polskiego godła na etykiecie taniej wódki sprzedawanej na południu kraju – tłumaczy przedstawicielka ambasady RP w stolicy Brazylii. Czekamy aż Americanbit przestanie posługiwać się „przerobionym” polskim godłem.