Budimex i YouNick Mint szukają innowatorów – do zdobycia nawet 3 mln złotych

Dodane: 05.04.2017

Informacja prasowa

Udostępnij:

Kiedy na niezliczonych placach budowy prowadzisz prace o łącznym rocznym koszcie prawie 5 mld zł, nawet najdrobniejsze usprawnienie może przynieść miliony złotych oszczędności albo dodatkowych zysków. To może być cokolwiek – informatyczny system ewidencji czy kontroli stanu magazynowego szalunków.

Takie ulepszenia można wymyślać w swoich własnych działach badań i rozwoju, ale warto też poszukać ich na zewnątrz. I właśnie do takiego świata otwartych innowacji poznański fundusz inwestycyjny YouNick Mint będzie wprowadzał Budimex SA – jako pierwszą dużą firmę branży budowlanej w Polsce. Partnerzy zapraszają wynalazców do przedstawiania swoich pomysłów. Do zdobycia – dofinansowanie, wsparcie ekspertów i możliwość komercjalizacji.

Jakie projekty można zgłaszać?

Budimex i YouNick Mint są zainteresowani rozwiązaniami z czterech obszarów (w załączniku zamieszczamy dokładną listę wyzwań oraz rozwiązań, których poszukują YouNick Mint i Budimex):

1. Proces projektowy

Przykładowe rozwiązania: wizualizacja danych przestrzennych z wykorzystaniem technik np. AR, holografii, infografiki, wizualizacje 2D/3D; systemy bezinwazyjnego pomiaru; platformy zakupowe i przetargowe; platformy integrujące narzędzia inżynierskie i systemy informatyczne.

2. Proces budowlany

Przykładowe rozwiązania: materiały o podwyższonych parametrach; bezodpadowe i niskoodpadowe technologie i linie technologiczne; maszyny i urządzenia przyspieszające proces budowlany; budownictwo – pasywne, inteligentne, ekologiczne.

3. Obsługa eksploatacyjna i facility management

Przykładowe rozwiązania: sensory i sieci sensorów do monitoringu; systemy nawigacji i lokalizacji w budynkach i obiektach zamkniętych; narzędzia i procesy wdrażania nowych funkcjonalności i produktów dla klientów; automatyzacja i robotyzacja procesu maintenance nieruchomości.

4. Użytkowanie obiektu

Przykładowe rozwiązania: zaawansowane platformy smart home; zarządzanie energią w ramach inteligentnej sieci; interfejs człowiek–maszyna i maszyna–maszyna; technologie konserwacji; technologie renowacji.

Projekty powinny być unikalne technologiczne – nie mogą być kopią już istniejących rozwiązań, ale muszą umożliwiać ochronę np. patentem.

Co można zdobyć?

Najlepsze pomysły dostaną od 1 do 3 mln zł dofinansowania w ramach programu BRIdge Alfa. Do zdobycia są jednak nie tylko pieniądze. YouNick Mint, zgodnie ze swoją filozofią, oferuje tzw. smart money. Fundusz inwestuje środki, ale daje też wsparcie swoich ekspertów na każdym etapie – od założenia firmy, poprzez user i market research, projektowanie, aż po wdrożenie. Firmy potrzebujące przestrzeni biurowej czy magazynowej znajdą ją w YouNick Technology Park w podpoznańskich Złotnikach.

Niebagatelne korzyści wynalazcy będą też mieli dzięki współpracy z Budimeksem. Budowlany potentat też zapewni wsparcie własnych fachowców, dostęp do niektórych danych czy możliwość testowania rozwiązań na placach budowy. A na końcu – dla tych projektów, które okażą się najbardziej wartościowe – szansę komercjalizacji.

Swoje projekty będzie można zaprezentować komisji złożonej z ekspertów YouNick Mint i Budimeksu podczas venture day 26-27 kwietnia 2017 r. w YouNick Technology Park w Złotnikach. Aby wziąć w nim udział, należy najpierw zgłosić swój pomysł na tej stronie w terminie do 21 kwietnia 2017 r. (lub do wyczerpania wolnych miejsc). Autorzy wybranych projektów zostaną zaproszeni do prezentacji.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem