bValue VC i SpeedUp Group inwestują do 2 mln złotych w bNesis. Ułatwią pracę bankom

Dodane: 04.12.2017

Adam Sawicki

Udostępnij:

Fundusze bValue VC i SpeedUp Group inwestują do 2 mln złotych w bNesis, platformę służącą bankom i instytucjom finansowym w integracji zewnętrznych aplikacji za pośrednictwem API. Pomogą uporządkować procesy i skalować rozwiązanie.

Na zdjęciu: Maciej Balsewicz, partner zarządzający w bValue | fot. materiały prasowe

bNesis przeznaczy pozyskany kapitał na rozwój rdzenia systemu, dodanie kolejnych aplikacji i popracuje nad interfejsami użytkowników. Ostatecznie startup chce dostarczyć instytucjom finansowym kompleksową platformę do szybkiej integracji zewnętrznych aplikacji za pośrednictwem API. Dzięki temu klienci spółki uzyskują dostęp do ponad 30 programów i 500 funkcji bez konieczności integracji ich w ramach własnych zasobów IT.

Automatyzacja procesów w branży finansowej

– Na razie obsługujemy pięć typów usług: banki, systemy płatności, platformy e-commerce, serwisy społecznościowe i systemy scoringowe – mówi współtwórca i dyrektor generalny bNesis Dmitriy Norenko. Tłumaczy, że rozwiązanie opracowane przez jego zespół pozwala na przykład bankom korzystać z platform kredytowych, co ma dla nich ogromne znaczenie. Głównie dlatego, że mogą przyjmować wnioski kredytowe online bez żadnych problemów, a proces wnioskowania jest również prosty dla ubiegających się o finansowanie.

Wygląda w praktyce to tak, że system scoringowy banku analizuje wydatki, dochody i inne dane kredytobiorcy po tym jak ten zaloguje się do bankowości interetowej. Bierze pod uwagę również informacje z innych banków i instytucji, sklepów internetowych i serwisów społecznościowych, a po kilku minutach generuje zgodę lub brak zgody na udzielenie kredytu. Cały proces obywa się automatycznie, odciążając tym samym pracowników.

Wyższy współczynnik oceny zdolności kredytowej

Ale to nie jedyny powód, dla którego bNesis ma być skutecznym rozwiązaniem w branży finansowej. – Wybór najlepszych systemów scoringowych i zapewnienie im dostępu do wielu źródeł danych, zwiększa współczynnik oceny zdolności kredytowej nawet o siedem procent. Wówczas bank odnotuje mniej nieściągalnych należności, uprości proces wnioskowania o pożyczkę i sprawi, że proces kredytowania będzie wygodniejszy. W efekcie, bank wygeneruje większą marżę i wyższy przychód – wyjaśnia Dmitriy Norenko.

Dodaje, że model biznesowy jego startupu opiera się na comiesięcznej opłacie w wysokości 5 tysięcy euro za wykorzystanie technologii bNesis na jednym serwerze. Opłata jest niezmienna niezależnie od tego w jakim celu klient używa platformy i na ilu serwerach zamierza ją zainstalować. Zdaniem przedsiębiorcy, średni bank będzie potrzebować od 3 do 5 licencji i zapłaci przy tych warunkach od 15 tysięcy do 25 tysięcy euro za miesiąc.

Obszar do współpracy

Przedsiębiorca zapewnia, że w najbliższym czasie będzie pracować nad dostarczeniem SDK do wszystkich platform i języków oraz że zwiększy liczbę źródeł pozyskiwania danych i liczbę rodzajów usług, obsługiwanych przez bNesis. W osiągnięciu tych celów pomogą mu fundusze bValue VC i SpeedUp Group, które zainwestowały w projekt 2 mln złotych.

Ale oprócz finansowania zapewnią też wsparcie merytoryczne. – Między innymi wsparcie w tworzeniu strategii. Jest to szczególnie ważne w przypadku bNesis ze względu na to, że rozwiązanie może być wykorzystane w wielu branżach, nie tylko w bankowości, a spółka jest jeszcze bardzo młoda – mówi Maciej Balsewicz, partner zarządzający w bValue. Dodaje, że pomoże przedsiębiorcom także obrać właściwy kierunek rozwoju produktu i wskaże czego potrzebuje rynek. Poza tym zapewni kontakty bizesowe, zoptymalizuje procesy i w przyszłości pomoże w zamknięciu kolejnych rund finansowania.