Być bliżej innych – komunikacja na bezdrożach

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Być bliżej innych – komunikacja na bezdrożach

Udostępnij:

Poczucie przynależności do grupy stanowi jedną z podstawowych potrzeb człowieka – dotyczy to także środowiska zawodowego. Co w sytuacji, kiedy praca przeniosła się do domu, a codzienna komunikacja z zespołem prowadzona jest wyłącznie za pośrednictwem komunikatorów internetowych?

Praca w grupie z innymi ludźmi, rozmowy i inspirujące środowisko pozwalają tworzyć innowacyjne projekty i uruchomić myślenie out of box. Tej kreatywności i nieszablonowego myślenia może zabraknąć od kiedy tryb pracy nagle się zmienił.

W psychologii znany jest efekt synergii, który mówi, że praca w grupie jest bardziej efektywna niż praca w pojedynkę. Inni ludzie nie tylko dają inspirację i wsparcie, ale pozwalają również na wychwycenie błędów, czy niedociągnięć w projekcie.

Błyskotliwe pomysły kluczem do sukcesu

W pracy z innymi ludźmi to komunikacja jest najważniejsza i jednocześnie to ona stanowi największy problem. Podczas pracy z domu ten aspekt staje się prawdziwym wyzwaniem, z którym muszą sobie poradzić zarówno zarządzający zespołami, jak i sami pracownicy.

Z jednej strony, pracownicy narzekają na problem z przekazem informacji w zespole i niedoinformowaniem, z drugiej strony wymienia się między sobą niezliczoną ilość maili i komunikatów po to, by załatwić sprawę, którą bezpośrednio można by rozwiązać w kilka minut, uff…

Praca z domu bez wątpienia ma wiele zalet, ale gdzie w tej nowej rzeczywistości jest komunikacja bezpośrednia? Gdzie praca w grupie i wzajemna, konstruktywna krytyka? Gdzie wymiana myśli?

To czynnik ludzki pozwala firmom i markom istnieć, bez niego trudno wyróżnić się na tle konkurencji, a błyskotliwe pomysły pozwalają firmom wybić się na tle innych. O tym doskonale wiedzą firmy technologiczne i startupy, które potrzebują wyróżników, kontaktów, networkingu i komunikacji, by zaistnieć.

Ekosystem firm technologicznych

O czynniku ludzkim nie zapomniały firmy mające swoją siedzibę w Krakowskim Parku Technologicznym, które zdecydowały się na powrót do pracy w biurze lub pracę w trybie hybrydowym. Częściej w biurach pojawiają się osoby zarządzające projektami, zajmujące się przepływem dokumentów, czy działy kreatywne, dla których praca na miejscu jest po prostu szybsza i bardziej efektywna.

Krakowski Park Technologiczny to szczególne i inne niż wszystkie miejsce, więc inaczej wygląda też praca, która wychodzi poza standardowe ramy. Tutaj powstał prawdziwy ekosystem firm technologicznych, które oprócz tego, że pracują w swoich zespołach, mają też możliwość kontaktu z innymi przedsiębiorstwami i startupami, mniejszymi i większymi graczami na rynku.

– Mamy swoją siedzibę w KPT już prawie 4 lata i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Czujemy się częścią środowiska startupowego w Krakowie. Cenimy sobie bliskość firm, z którymi niejednokrotnie współpracujemy. Nowe znajomości można zawrzeć nawet na obiedzie na stołówce – mówi Michał Łagodzic z firmy Reality Games.

Często zdarza się, że firmy wymieniają się usługami, kontaktami i dzielą się doświadczeniami. To bardzo ważne szczególnie na wczesnym etapie rozwoju, kiedy informacja i współpraca to główne karty przetargowe o najwyższej wartości.

– Od kwietnia wciąż odbieramy dużą liczbę maili i zapytań, dotyczących naszego Inkubatora Technologicznego. Mimo to, że niewątpliwie mamy kryzys, firmy wciąż chcą się rozwijać, szukają też miejsca, gdzie mogą to robić szybciej – mówi kierownik inkubatora Krakowskiego Parku Technologicznego Mateusz Cybula.

Lepsze efekty pracy

Lepsze efekty pracy i inspirujące środowisko to jedno, ale ważna jest też oszczędność, jaką zyskują firmy w Krakowskim Parku Technologicznym, gdzie szkolenia, eventy i kontakt z potencjalnymi inwestorami napędzają pracowników do działania na rzecz firmy, ale także zachęcają do osobistego rozwoju. Biuro w budynku KPT oznacza bezpośredni dostęp do programów szkoleniowych, eksperckiego mentoringu i kontaktu z firmami z branży gier, IT, a nawet łatwiejszy dostęp do danych satelitarnych.

Praca w biurze to szybsza komunikacja między pracownikami i motywacja do działania w świecie, który zupełnie zmienił zasady funkcjonowania. Największym wyzwaniem jest sposób, w jaki tę pracę się organizuje tak, by była ona bezpieczna i wygodna.

Z całą pewnością, wartość bezpośrednich kontaktów międzyludzkich wzrosła, nie można pozwolić, by ograniczały się one wyłącznie do komunikatorów internetowych. Taka perspektywa wiąże się z utratą poczucia bliskości, przynależności, ale także pomysłowości i jasności myślenia, z których to cech firmy czerpią realne zyski.

Może więc zamiast rozmawiać z samym sobą, warto zorganizować swoją pracę tak, by być bliżej innych?

Wynajem powierzchni biurowych w Krakowie.