Były CEO Ubera zajmie się rozwojem medycznej spółki. Dołączył do rady nadzorczej Kareo

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Latem minionego roku Travis Kalanick zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego Ubera i od tamtej pory specjalnie nie podejmował żadnych biznesowych inicjatyw – aż do teraz. Właśnie dołączył do rady nadzorczej medycznej spółki Kareo. Pomoże jej w skalowaniu przedsięwzięcia.

Na zdjęciu: Travis Kalanick, założyciel Ubera | fot. Kmeron, flikcr.com CC by 2.0

Kalanick znalazł sobie nowe miejsce

– Bardzo się cieszę, że Travis dołączył do naszej rady nadzorczej – napisał w notce do pracowników dyrektor generalny Kareo, Dan Rodrigues. Jego zdaniem, były CEO Ubera to utalentowany przedsiębiorca. Nie tylko zbudował spółkę o globalnym zasięgu, ale także zmienił kształt branży przewozu osób. Wyjaśnił, że zna się z nowym członkiem rady od co najmniej 20 lat; poznali się bowiem podczas studiów, a potem współtworzyli firmę Scour.

Kalanick zaangażował się zresztą w Kareo znacznie wcześniej, bo gdy medyczna spółka ruszała z działalnością w 2004 roku był jej jednym z pierwszych inwestorów. Axios pisze, że od tamtej pory pozyskała łącznie 125 milionów dolarów od funduszy venture capital i że może pochwalić się corocznym przechodem przekraczającym poziom 70 mln dolarów.

Skalowanie biznesu

– Firma odnotował w minionym roku wzrost liczby dostawców, a zmiany w sektorze opieki zdrowotnej, przez które obecnie przechodzimy, zwiększają zapotrzebowanie na medyczną i biznesową platformę Kareo – mówi w rozmowie z TechCrunch rzecznik prasowy spółki. Kareo pomaga placówkom medycznym między innymi zarządzać kalendarzem wizyt oraz wspiera marketing klinik i prywatnych szpitali. Według przedstawicieli firmy, Travis Kalanick ma doświadczenie w skalowaniu biznesu, więc przyczyni się do dalszego rozwoju serwisu.

Mimo że były dyrektor generalny Ubera zaangażował się w nowe przedsięwzięcie, to nie zrezygnował z bycia członkiem zarządu własnej spółki. Przypomnijmy, że w połowie marca 2017 roku Kalanick rozpoczął poszukiwania dyrektora operacyjnego, osoby, która miała pomóc mu „napisać kolejny rozdział”. Znalezienie takiego współpracownika miało jednak na celu rozwiązanie problemów z jakimi wtedy borykał się operator aplikacji do podwózek.

Zmiany w Uberze

Okazało się, że to nie wystarcza i trzeba było pójść o krok dalej, a zatem znaleźć nowego CEO, którego kilka miesięcy później faktycznie znaleziono. – Kocham Ubera bardziej niż cokolwiek na świecie i w tym trudnym momencie w moim życiu zaakceptowałem żądanie inwestorów odnośnie ustąpienia ze stanowiska, by Uber mógł wrócić do budowania zamiast rozpraszać się kolejnymi walkami – powiedział Travis Kalanick, rezygnują z funkcji dyrektora generalnego. Zastąpił go na tym stanowisku doświadczony Dara Khosrowshahi.

Mężczyzna jest przed 50-ką i od ponad dekady pełni funkcję dyrektora generalnego platformy Expedia. Pod jego kierownictwem spółka poprawiła swoje wyniki finansowe oraz poradziła sobie podczas kryzysu finansowego w 2008 roku. Jej przychody wzrosły od 2,1 mld dolarów w 2005 roku do 8,7 mld dolarów w 2016. Do tego Dara Khosrowshahi jest uznawany za dobrego lidera – taki z pewnością przyda się amerykańskiej firmie.

Dołączenie o rady nadzorczej Kareo jest pierwszym biznesowym ruchem Kalanicka jaki przedsiębiorca wykonał od czasu, gdy porzucił prezesowski fotel Ubera.