Cambridge Innovation Center wchodzi do Polski. Pomoże startupom wychodzić za granice

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Cambridge Innovation Center wchodzi do Polski. Pomoże startupom wychodzić za granice

Udostępnij:

Już w wakacje Cambridge Innovation Center otworzy swoją filię w Warszawie. Zamierza przyciągnąć talenty z zakresu nowoczesnych technologii z 17 państw CEE.

– Wybraliśmy Polskę jako ważny, rozwijający się rynek regionu CEE i całej Europy. Widzimy tu wielki potencjał czekający na uwolnienie. Połączymy nasze 20-letnie doświadczenie w pracy z najbardziej innowacyjnymi firmami na świecie z polską kopalnią talentów i świeżym spojrzeniem szybko rozwijającej się gospodarki. Za cel stawiamy sobie tworzenie mostów ułatwiających wymianę innowacji pomiędzy społecznościami, które współtworzyliśmy np. w Bostonie, Filadelfii, Rotterdamie, czy Miami, a nowymi ośrodkami nowoczesnego biznesu, takimi jak Warszawa – Melissa Ablett, CIC’s Head of New Centers for EU & Asia

Pomysły, wiedza oraz zasoby – to najważniejsze czynniki sukcesu każdego przedsiębiorcy. CIC wypracowało sprawdzony w ciągu ostatnich dwóch dekad model działania, który umożliwi polskim i regionalnym liderom ekspansję na rynkach międzynarodowych.

W warszawskim Varso Place, kompleksie budynków, którego częścią jest najwyższy biurowiec w UE, na 14 tysiącach mkw. powierzchni powstanie kampus, którego częścią będą między innymi przestrzenie przeznaczone dla firm działających w najważniejszych dziś dla innowacyjności obszarach zrównoważonego rozwoju, transformacji cyfrowej nieruchomości, internetu rzeczy, bezpieczeństwa oraz technologii kosmicznych. Obok hubów CIC tworzy w Warszawie także przestrzeń do prototypowania 3D, strefę pracy wspólnej dla międzynarodowych firm, ekskluzywny klub biznesowy oraz dostępną dla wszystkich powierzchnię innowacji społecznych, tzw. District Hall.

CIC powstało w Cambridge, Massachusetts i szybko stało się głównym centrum innowacji w Stanach Zjednoczonych z bardzo rozbudowaną społecznością przedsiębiorców i przedstawicieli wielu instytucji, w skład której wchodzi także szerokie grono inwestorów venture capital. Do tej pory firmom, które rozpoczynały swoją działalność korzystając z przestrzeni oferowanych przez CIC, udało się pozyskać przeszło 8 mld USD kapitału. Ponadto obecność CIC w Cambridge i Bostonie wyraźnie wpłynęła na rozwój innowacyjności tego regionu.

– CIC tworzy przestrzeń do wspólnej pracy, zoptymalizowaną pod kątem zachęcania do wymiany pomysłów i wiedzy między przedsiębiorcami. Jest to kluczowy powód, dla którego CIC udało się rozwinąć i świetnie prosperować, znajdując dla siebie odrębne pole w stosunku do konkurentów z obszaru powierzchni typu flex – Jerzy Brodzikowski, General Manager w CIC Warsaw.

CIC obecnie dysponuje ponad 93 tys. mkw. powierzchni w 7 miastach i również latem br. otworzy kolejny kampus w Tokyo. Docelowo, w ciągu 10 lat, planuje wspierać rozwój biznesu, odpowiadającego na zmieniające się potrzeby świata, aż w 50 miastach.

CIC buduje ekosystem łączący przedsiębiorstwa na różnym etapie rozwoju – młode firmy i scaleupy zainteresowane globalną ekspansją oraz dojrzałe korporacje z inkubatorami, akceleratorami, ze światem nauki, funduszami typu VC oraz podmiotami odpowiedzialnymi za programy rozwojowe na poziomie samorządowym i rządowym. Jednocześnie włącza swoich najemców do globalnej społeczności CIC, a także działa ze swoją siostrzaną organizacją non-profit – Venture Café.

– W ramach Venture Café, odpowiadamy za szereg inicjatyw pomagających łączyć ludzi pragnących brać czynny udział w procesie innowacji. Naszym sztandarowym działaniem są otwarte, częste wydarzenia networkingowe Venture Café Thursday Gathering. Przyciągnęły już one w Warszawie prawie 3000 przedsiębiorców, inwestorów, studentów i innych członków społeczności innowacyjnej – Aureliusz Górski, współzałożyciel CIC Poland oraz Founding Executive Director w Venture Café Warsaw

Od 1999 r. CIC gościł w swych progach ponad 6 500 firm – od gigantów takich jak Microsoft, EY, IBM czy L’Oreal po startupy takie jak HubSpot. W pierwszym centrum CIC w Cambridge powstawał najpopularniejszy na świecie system operacyjny używany w telefonach komórkowych, czyli Android od Google. Dziś Cambridge Innovation Center gromadzi ponad 2000 podmiotów reprezentujących zarówno działalność komercyjną, jak i non-profit w wielu branżach.

– W Polsce i całym CEE dużo mówimy o pułapce średniego dochodu. Najmądrzejszą drogą wyjścia z niej jest wzrost znaczenia Polski w globalnej gospodarce poprzez dynamiczny rozwój rodzimych firm. Można to osiągnąć w drodze innowacji. Gospodarka Polski przez ostatnie 30 lat odrobiła wszystkie obowiązkowe lekcje – mamy już zdrowe fundamenty, infrastrukturę, komunikację oraz instytucje, które mogą wspierać dynamiczny rozwój. Brakuje nam jednak własnego dorobku, własnej kultury kreowania wiedzy i rozwoju. CIC Warsaw stanie się impulsem dla całego ekosystemu innowacji w Polsce, który da nam możliwość jeszcze szybszego skalowania polskich firm oraz umożliwi współpracę z podmiotami z naszego całego świata – Jerzy Brodzikowski, General Manager CIC Warsaw

Centrum pomoże polskim firmom wyraźniej zaistnieć na światowych rynkach, otworzyć się na inwestycje typu VC i, co również bardzo ważne, zmienić postrzeganie potencjału i kompetencji Polski. Bogata infrastruktura zapewni firmom rezydującym w CIC Warsaw dostęp do wiedzy, trendów i globalnego rynku.

Nie tylko młode, rozwijające się firmy, ale też i duże organizacje, potrzebują specjalnych warunków oraz inspiracji, aby pozostać konkurencyjnymi i zwiększać skalę działania. Dlatego w Warszawie CIC chce zbudować centrum wiedzy i rozwoju, które stanie się impulsem dla wszystkich sektorów związanych z technologią. Firmy, które chcą być w centrum innowacyjności, mogą tam wynająć przestrzeń dla swojego biznesu.