CEE VC Summit by Vestbee zgromadził w Warszawie zarządzających funduszami VC z Europy

Dodane: 31.05.2022

Informacja prasowa

Udostępnij:

24 maja Vestbee, platforma matchmakingowa łącząca startupy z globalnymi funduszami VC, akceleratorami i korporacjami, była gospodarzem konferencji CEE VC Summit, która zgromadziła ponad 150 menedżerów funduszy VC z całej Europy. Głównym celem CEE VC Summit było wzmocnienie międzynarodowych relacji między funduszami VC oraz dyskusja nad wyzwaniami branży venture capital i oceną ekosystemu startupowego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Podczas zgromadzenia zarządzający funduszami podjęli próbę odpowiedzi, na to jak przygotować się na nadchodzący kryzys oraz co zrobić, aby wzmocnić multiwymiarową pozycję Europy Środkowo-Wschodniej na globalnej mapie VC, zarówno pod względem startupów, jakości funduszy oraz atrakcyjności Venture Capital jako klasy aktywów dla inwestorów instytucjonalnych.

– Europa Środkowo-Wschodnia mimo dynamicznego rozwoju, rekordowej liczby funduszy, startupów i transakcji VC, znajduje się wiele lat za rozwiniętymi ekosystemami i nadal boryka się z licznymi wyzwaniami w skali regionalnej oraz lokalnej. Bez wątpienia, region CEE ma jedną z najmocniejszych na świecie pulę talentów technologicznych, jednak nadal brakuje nam wiedzy oraz umiejętności w zakresie budowania, zarządzania i skalowania szybko rosnących biznesów o globalnych ambicjach od tzw. dnia zero, co pozwoliłoby nam zwiększyć ilość regionalnych success stories – mówi Ewa Chronowska, założycielka i CEO Vestbee oraz Partner w funduszu Next Road Ventures.

Regionalne i lokalne fundusze VC w większości jeszcze nie są w stanie wspierać swojego portfolio na poziomie zbliżonym do poziomu oferowanego przez zachodnich kolegów. – Rozwój regionalnych startupów hamuje również znaczny deficyt lokalnych funduszy VC, które byłyby w stanie finansować fazy growth, zmuszając je tym samym do szukania i konkurowania o finansowanie w Londynie, czy USA. Brak finansowania na dalszych etapach rozwoju hamuje również rozwój regionalnego ekosystemu VC, w tym napływ kapitału do regionalnych i lokalnych funduszy m.in. od inwestorów instytucjonalnych – dodaje Ewa Chronowska – Jesteśmy więc zapętleni w błędnym kole, z którego wydostać nas mogą wspólne transgraniczne koinwestycje funduszy, działania edukacyjne ukierunkowane na uświadamianiu inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych, że Venture Capital to atrakcyjna klasa aktywów, czy promowanie startupów i przedsiębiorczości jako interesujących alternatyw dla tradycyjnego zatrudnienia w korporacji. Wszyscy jesteśmy zgodni, że region potrzebuje więcej sukcesów pokroju UiPath, Pipedrive, Vinted, Bolt czy Docplanner bo tylko na „żywych” przykładach możemy pokazać, że Europa Centralna i Wschodnia również ma potencjał, aby stać się kuźnią globalnych jednorożców.

Swoją obecnością konferencję zaszczycili przedstawiciele wiodących funduszy VC, m.in. Multiple Capital, 500 Istanbul, Next Road Ventures, Point Nine Capital, Gecad Ventures; Credo Ventures, Speedinvest, EBRD Venture Capita, PFR Ventures, 3VC, Market One Capital, SMOK Ventures, Burda Principal Investments, OTB Ventures, Revo Capital, South Central Ventures, Movens Capital, Sunfish Partners, Tera Ventures i wiele innych.