Centrum Dronów powstanie na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM

Dodane: 30.07.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu planuje stworzyć Centrum Dronów.

W ramach pozyskanego grantu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu planuje zakup kilku najwyższej jakości dronów. Do prowadzenia Centrum zostało już przeszkolonych kilkunastu wykładowców, których zadaniem będzie nauka studentów.

– Wykorzystamy doświadczenia najlepszych amerykańskich uniwersytetów, które prowadzą od prawie 10 lat podobne centra przydatne do celów dydaktycznych, jak i szkoleniowych – podkreślił dr hab. Adam Szymaniak z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Ekspert dodał, że w nadchodzącym roku akademickim warsztaty dronów zostaną wpisane w programy nauczania na kilku kierunkach prowadzonych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, czyli na kierunkach: Bezpieczeństwo narodowe, Zarządzanie państwem, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

Przedstawiciele UAM tłumaczą, że warsztaty będą miały charakter praktyczny. – Większość godzin przeznaczona zostanie na naukę latania, na początek na profesjonalnych symulatorach lotów, później na zakupionych przez UAM dronach. Studenci po ukończeniu warsztatów będą mogli podejść do certyfikacji: VLOS – Visual Line of Sight, czyli loty dronem w zasięgu wzroku, oraz BVLOS – Beyond Visual Line of Sight, czyli loty dronem poza zasięg wzroku – podkreśliła Agnieszka Książkiewicz z biura prasowego UAM.

Książkiewicz zaznaczyła także, że drony można wykorzystywać np. w dziennikarstwie do przekazania obrazu z innej perspektywy, jak i do działań militarnych oraz pozamilitarnych, w tym np. do akcji ratowniczo – poszukiwawczej, czy do monitorowania terenu.

 

źródło: PAP – Nauka w Polsce, Anna Jowsa