(CES 2021) Zobaczyliśmy odświeżone modele laptopów LG Gram 2021

Dodane: 07.01.2021

Agata Ruszkowska

Udostępnij:

LG Gram nie jest nowością na rynku - ultralekki model pojawił się w sprzedaży w tym roku, ale urządzenie od początku miało wiele wad. Co producent usprawnił w swoim produkcie i jak ostatecznie wyglądają dziś jego parametry

LG Gram od początku zapowiadał się na bardzo ciekawy sprzęt do pracy i rozrywki – przede wszystkim ze względu na założenie, że będzie to ultralekki, mobilny komputer. Najlżejszym modelem był LG 14, który ważył zaledwie 999 gramów (kolejne modele z większą matrycą – LG 16 1,19 kg, LG 17 – 1,35 kg) taki sprzęt byłby zatem świetną propozycją dla osób, które dużo podróżują i nie chcą być ograniczane przez niezbyt poręczny sprzęt.

Ambicje koreańskiego producenta były duże, ale niestety LG Gram od początku nie spełniało oczekiwań użytkowników. Mimo, że komputery oferowały świetne matryce  (w przypadku 17-calowego modelu proporcje ekranu 16:10), które zaskakiwały swoją jakością to wiele do życzenia pozostawiał w nich układ chłodzenia, mało trwała obudowa i jakość dźwięku. Nie najlepsze wrażenie robiły też same Intel Ice Lake, dlatego chyba śmiało można nazwać ten debiut rynkowy sporą porażką.

Jednak LG nie poddaje się tak łatwo – podczas targów CES 2021, które po raz pierwszy odbywają się całkowicie online – firma zaprezentowała ulepszone wersje swoich ultrabooków LG gram. Nowe modele są nadal ultralekkie i zachowują stylowy wygląd, ale producent opracował nową, sztywniejszą obudowę i poprawił system chłodzenia, ale najważniejszą zmianą, na jaką zdecydowała się firma jest wprowadzenie formatu 16:10 we wszystkich wariantach swoich komputerów (nie tylko w największym modelu), a z tego co wiemy te proporcje cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników. Do wybory nadal będą przekątne 14, 16 i 17 z rozdzielczością to 1920 x 1200 lub 2560 x 1600 pikseli.

Dodatkowo zmienił się w nich procesor – teraz sercem komputera będzie Intel Core 11. generacji, czyli Tiger Lake. Do tego kupujący dostanie 8 lub 16 GB pamięci operacyjnej RAM i dyski SSD M2 na dane. Do tego Wi-Fi 6, nowoczesne złącza USB 4 czy czytnik linii papilarnych. Co ciekawe, wybrane modele pozwolą na pracę z użyciem rysika (Wacom AES 2.0).

„Marka LG gram, będąca synonimem bezprecedensowej przenośności i pierwszorzędnej wydajności, nieustannie podnosi poprzeczkę dla rynku ultralekkich i smukłych laptopów” – powiedział Jang Ik-hwan, wiceprezes LG i szef działu IT firmy. – „Dzięki smuklejszym, bardziej wyrafinowanemu designowi, niewielkiej wadze i wyświetlaczom o proporcjach 16:10, nasza najnowsza linia produktów LG Gram daje konsumentom możliwość korzystania z najbardziej produktywnych i efektownych urządzeń, gdziekolwiek się znajdują”.

Cena i data premiery na rynku nie jest jeszcze znana.