Chcemy ochronić oszczędności ludzi przed inflacją. Nasza aplikacja jest już dostępna w 180 krajach – Peter Hoang (Finblox)

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Chcemy ochronić oszczędności ludzi przed inflacją. Nasza aplikacja jest już dostępna w 180 krajach – Peter Hoang (Finblox)

Udostępnij:

Peter Hoang, nasz rodak mieszkający w Hong Kongu, z powodzeniem rozkręca biznesy fintechowe. Jest współzałożycielem Gotrade, platformy umożliwiającej kupowanie i handlowanie udziałami amerykańskich firm. Dziś, działa w roli foundera i CEO Finblox, startupu, który pozwala oszczędzać pieniądze w kryptowalutach. Kilka miesięcy temu spółka otrzymała finansowanie od Sequoia Capital.

Chcecie pomóc ludziom ochronić oszczędności przed inflacją. W jaki sposób?

Peter Hoang: Nasz produkt oferuje od 10% rocznych odsetek na USD coin (USDC) i innych kryptowalutach – wielokrotnie wyższe niż odsetki w bankach, które zazwyczaj wypłacają 0.1%-2% w lokatach okresowych. Jednym z głównych aktywów na platformie jest USDC, który należy do kategorii kryptowalut określanych jako stablecoin – każdy USDC jest zabezpieczony jednym dolarem amerykańskim, przechowywanym na kontach w amerykańskich regulowanych instytucjach finansowych.

Współpracujemy z instytucjami finansowymi i zaufanymi platformami w świecie zdecentralizowanych finansów,  żeby uzyskać optymalne odsetki dla naszych użytkowników. 10% w odsetkach mogą się wydawać bardzo wysokie, zwłaszcza gdy porównamy je z rachunkami bankowymi w tradycyjnym sektorze finansowym, ale są możliwe dzięki temu alternatywnemu systemu finansowego.

Jak dokładnie działa Finblox?

Obsługa aplikacji jest bardzo prosta – użytkownik najpierw rejestruje się i weryfikuje swoją tożsamość w ciągu 2 minut. W następnym kroku deponuje swoje aktywa kryptowalutowe lub kupuje krypto poprzez jedną z dostępnych opcji w aplikacji – na przykład poprzez kartę kredytową lub debetową Visa/Mastercard/Apple Pay/Google Pay. Następnego dnia klient zacznie zarabiać na zdeponowanych aktywach. Wypłacamy klientowi dziennie proporcjonalną część odsetek. W naszej aplikacji nie ma okresu lokatowego, jak w bankach i użytkownik może wycofać swoje środki w każdym dowolnym momencie.

Czym się wyróżniacie na tle podobnych aplikacji do oszczędzania w krypto?

Obecnie oferujemy jedne z najwyższych odsetek w krypto i mamy szersze portfolio kryptowalut, które nie są dostępne w innych, podobnych aplikacjach. Poza stablecoinami, które stanowią warstwę oszczędnościową w aplikacji, po licznych prośbach użytkowników dodaliśmy również Bitcoin i inne blockchainy z największymi ekosystemami jak Ethereum, Solana i Avalanche.

Naszym największym konkurentem jest obecnie Blockfi (amerykańska platforma z 1 milionem użytkowników, głównie ze Stanów Zjednoczonych). Jesteśmy aktywni w Azji Południowo-Wschodniej, ale ambicje mamy globalne. Nasza aplikacja jest już dostępna w 180 krajach.

W jaki sposób dbacie o bezpieczeństwo w Finblox?

Zasoby użytkownika są zabezpieczone przez Fireblocks Inc. („Fireblocks”), jednego z największych na świecie powierników cyfrowych aktywów z certyfikacją SOC 2 Type II z zabezpieczeniami na poziomie bankowym. Dzięki doświadczeniu w zakresie budowania systemów bezpieczeństwa informacji w innych aplikacjach w sektorze fintech, nasz zespół zbudował platformę odporną na większość problemów, z którymi mogą się spotkać klienci podczas interakcji z cyfrowymi walutami. Procesy i zarządzanie ryzykiem są oparte na międzynarodowych standardach jak ISO-27001, PCI-DSS, pozwalających firmie wyróżnić się w przestrzeni zarządzania kryptowalutami.

To nie pierwszy fintech, którego jesteś współwłaścicielem. Co robiłeś wcześniej?

Wcześniej byłem współzałożycielem Gotrade, firmy, która była częścią największego akceleratora – Y Combinator. Platforma umożliwia użytkownikom z 150 krajów kupowanie i handlowanie udziałami amerykańskich firm jak Facebook, Google, Amazon – od jednego dolara poprzez udziały ułamkowe.

W tamtym okresie dużo podróżowałem i wtedy również zaobserwowałem, że wielu ludzi z Azji Południowo-Wschodniej woli inwestować w kryptowaluty zamiast akcji. W Indonezji 7,3 mln ludzi miało doświadczenie z inwestowaniem w krypto, w porównaniu z 2,5 milionami inwestorów na rynku akcji firm na giełdzie. W Wietnamie i Filipinach szacunki wyglądają podobnie.

Dla co-foundera Finblox, Dmitriego Paunina również nie jest to pierwszy projekt. Jakie doświadczenie ma Dmitriy?

Dmitriy Paunin był dyrektorem ds. technologii w Coins.ph, największej giełdzie kryptowalut w Azji Południowo-Wschodniej z siedzibą na Filipinach, która zgromadziła ponad 16 mln użytkowników. Przed Coins.ph Dmitriy był przez kilka lat dyrektorem ds. technologii w Lazadzie. Lazada to jeden z największych konglomeratów e-commerce w Azji Południowo-Wschodniej.

W ubiegłym roku otrzymaliście kilkumilionowe finansowanie od kilku funduszy w tym bardzo znanej Sequoii. Opowiedz coś o tym.

Rundę z Sequoia Capital, MSA Capital, Coinfund i kilkoma innymi funduszami mieliśmy w sierpniu, ale dopiero ogłosiliśmy w grudniu tuż po opublikowaniu pierwszej wersji Finbloxa. Ta runda inwestycja była rezultatem wielomiesięcznych dyskusji, szlifowania idei i produktu. W sierpniu w końcu byliśmy gotowi na pierwszy etap finansowania i zamknęliśmy rundę w ciągu 10 dni.

Jak spożytkujecie te pieniądze?

Pieniądze będą spożytkowane na zbudowanie produktu poprzez rekrutację grupy doświadczonych programistów i specjalistów w dziedzinie Compliance.

Kryptowaluty mają swoich zwolenników i przeciwników. Jak myślisz, dlaczego zdania są podzielone?

Świat kryptowalutowy jest relatywnie młody, ale bardzo dojrzał w ostatnich latach. Wiele debat wcześniej opierało się na dyskusji o krypto jako alternatywnym systemie płatniczym, gwałtownych wzrostach i spadkach cen. Oprócz perspektywy inwestycyjnej, mnie osobiście bardziej fascynuje potencjał technologiczny – dzięki szybkiej innowacji w sektorze i dynamicznie rozwijającej się możliwości technologicznych nowych projektów przez blockchain można zbudować nowe kategorie produktów. Jednym z sektorów jest DeFi (zdecentralizowane finanse), czyli szereg usług znanych ze świata tradycyjnych finansów, jak lokaty, kredyty, pożyczki i emitowanie stablecoinów, które są oparte na walutach fiducjarnych.

W roku 2021 również zaobserwowaliśmy wzrost w obszarze GameFi, gdzie użytkownicy biorą udział w budowaniu świata wirtualnego na blockchainie i  jako gracze w grach blockchainowych są wynagradzani za zaangażowanie, czas i wysiłek spędzony w grze. Świetnym przykładem może być tutaj Axie Infinity – gra, w której gracze hodują, rozwijają i zarabiają walcząc swoimi stworkami (Axies). Wielu ludzi w Azji Południowej-Wschodniej na przykład na Filipinach, którzy stracili pracę podczas obostrzeń pandemii zaczęło traktować granie jako źródło utrzymania – zarobki często przekraczały średnią pensję miesięczną w ich poprzednich zawodach.

Fascynującą innowacją są również aplikacje w obszarze NFT (wyjątkowy zasób cyfrowy na blockchainie mający unikalną wartość), który znalazł zastosowanie w sztuce, rozrywce i ostatnio w handlu nieruchomościami.

Jak wyglądają regulacje prawne związane z kryptowalutami w Azji Południowo-Wschodniej? Czy macie jakieś przeszkody w prowadzeniu biznesu?

Pomimo tego, że obecnie w wielu krajach, w tym w Azji Południowo-Wschodniej, regulacje dotyczące cyfrowych aktywów nie są klarowne, aktywnie poszukujemy możliwości pozyskiwania licencji w jurysdykcjach, gdzie planujemy mieć większą działalność umożliwiającą nam funkcjonowanie w zgodzie z lokalnymi regulacjami i przepisami.

Domyślam się, że to nie Twoje ostanie słowo związane ze startupami. Czy masz już pomysł na kolejne projekty?

Jestem obecnie 100% skoncentrowany na wzmocnieniu Finbloxa jako produktu i ekosystemu finansowego. Mam pomysły, żeby rozwinąć aplikacje i zbudować szerszą listę usług, które wprowadzą miliony nowych użytkowników do świata inwestycji nie tylko w krypto, ale również innych interesujących aktywów.