Chcemy otworzyć nową erę inwestycyjną w Polsce – CrowdAngels.pl

Dodane: 05.03.2014

Artykuł sponsorowany

Udostępnij:

Czy inwestycje w startupy są opłacalne? Jak działa crowdfunding udziałowy? Na czym zarabiają serwisy crowdfundingowe? O nowym serwisie finansowania udziałowego opowiada Przemysław Róziecki, CEO CrowdAngels.

Czy inwestycje w startupy są opłacalne? Jak działa crowdfunding udziałowy? Na czym zarabiają serwisy crowdfundingowe? O nowym serwisie finansowania udziałowego opowiada Przemysław Róziecki, CEO CrowdAngels.

Jak zachęcić Polaków do inwestycji przez Internet?

Myślę, że najlepszą zachętą jest wizja przyszłych zysków z inwestycji oraz całkiem realna możliwość osiągnięcia dochodów pasywnych. Obecnie, gdy instytucje finansowe oferują oprocentowanie lokat kapitałowych na poziomie 2%, trzymanie pieniędzy w bankach niekoniecznie musi być atrakcyjne dla oszczędzających. 2% to poniżej stopy inflacji, więc realnie tracimy trzymając nasze oszczędności w bankach. Inwestując w startupy przez Internet, w tym przez serwis crowdangels.pl możemy liczyć na ponadprzeciętne zyski w przyszłości. Jednocześnie warto pamiętać o ryzyku związanym z inwestycjami i każdą decyzję należy podejmować świadomie, dokonując dogłębnej analizy oferty.

Crowdfunding udziałowy to tak naprawdę nowość na polskim rynku inwestycyjnym. Jak chcecie przekonać do siebie inwestorów?

Fakt, że inwestycje w startupy wiążą się z ryzykiem utraty kapitału, ale też z „ryzykiem” wysokiego zysku. Mimo, że dopiero co wystartowaliśmy już pojawiły się w serwisie crowdangels.pl trzy interesujące projekty. Doskonałym przykładem projektu, gdzie inwestorzy mogą bardzo szybko się wzbogacić jest projekt „wioska seniora”, gdzie projektodawca poszukuje kapitału na 15% wkładu własnego, aby móc otrzymać dofinansowanie UE na realizację dużego i innowacyjnego projektu.

Oznacza to, że nabywając udziały w tym przedsięwzięciu teraz, po otrzymaniu dotacji i zamknięciu inwestycji, będą udziałowcami w czymś kilkakrotnie większym. Udziały w tym przedsięwzięciu są dostępne po 2500 zł sztuka, a po otrzymaniu dotacji i zamknięciu inwestycji będą warte ponad 15000 zł za udział. Zachęcam do odwiedzenia strony projektu, aby poznać szczegóły. Dodam tylko, że projektodawca jest świetnie przygotowany i wnosi do projektu całkiem pokaźny majątek w postaci gruntów, know-how oraz dokumentacji.

Wracając do pytania. Kładziemy nacisk i zachęcamy przez innowacyjność i jakość projektów oraz zaangażowanie projektodawców. Zachęcać inwestorów powinna właśnie wysoka innowacyjność i możliwość wspólnego tworzenia nowości nawet na skalę globalną, tak jak np. w projekcie Visual Car 3D, gdzie projektodawca zakłada stworzenie innowacyjnego serwisu służącego do wizualnego tuningu aut w technologii 3D. Brak jest takich rozwiązań jakie zaplanował Pan Grzegorz Szczepański, kreator wspomnianego projektu.

Weryfikacja pomysłu to bardzo trudne zagadnienie. Na czym w głównej mierze będzie opierać swoją opinię i jakich narzędzi używacie do takiej analizy?

Przede wszystkim zwracamy dużą uwagę na innowacyjność. Nasz serwis jest nastawiony na projekty, które wniosą nową jakość do polskiej gospodarki, projekty które będą mogły stać się liderami w swoich dziedzinach, zarówno w skali kraju jak i globalnej. Oczywiście, nie możemy gwarantować powodzenia projektów. Wszystko zależy od bardzo wielu czynników, w tym też od inwestorów, gdzie niektórzy jako doświadczeni biznesmeni będą mieli realny wpływ na rozwój przedsięwzięcia. Dużą inspirację tworząc nasz serwis czerpaliśmy z takich wydarzeń jak np. program telewizyjny Dragons Den, gdzie przedsiębiorcy poszukują wsparcia finansowego od poważnych i zamożnych biznesmenów. W naszym projekcie poszliśmy odrobinkę dalej, dając możliwość inwestycji „przeciętnemu Kowalskiemu”.

Innym czynnikiem na który kładziemy nacisk jest biznes plan oraz projekcje finansowe. Zachęcamy przedsiębiorców do publikacji tych dokumentów, tak aby inwestorzy mogli dokonywać decyzji na podstawie wniosków płynących z ich lektury. Dostaliśmy jednak sygnały, że część przedsiębiorców nie chce ujawniać swoich założeń z biznes planów, więc ich publikacja nie jest obligatoryjna. Inwestorzy jednak w dalszym ciągu będą mogli uzyskać do nich dostęp po akceptacji umowy o zachowaniu poufności z projektodawcą.

Crowdfunding udziałowy zakłada stosunek prawno-formalny pomiędzy pomysłodawcą a inwestorem. W takiej sytuacji obie strony muszą się spotkać, by podpisać odpowiednie dokumenty. Jak zamierzacie to rozwiązać?

Te zagadnienia dokładnie wyjaśnia nasz regulamin serwisu a w szczególności Umowa Inwestycyjna. Procedura jest dosyć skomplikowana. Wyjaśnię ją w telegraficznym skrócie. Po pierwsze inwestor dokonując wpłaty na rzecz projektu, według postanowień regulaminu automatycznie zawiera z projektodawcą Umowę Inwestycyjną. Od tej umowy można odstąpić przed zakończeniem okresu subskrypcji projektu, informując serwis oraz projektodawcę. Umowa stanowi również, że w chwili zawiązywania spółki z o. o. przez projektodawcę wraz z inwestorami, w razie niemożności stawienia się inwestora w siedzibie notariusza, celem objęcia udziałów w spółce, zawarte zostaje Zlecenie Objęcia Udziałów w spółce przez projektodawcę na rzecz inwestora. Inwestor może wtedy w dogodnym dla siebie czasie po ustaleniu terminu z projektodawcą poprosić o przepisanie udziałów na swoje nazwisko.

Zagadnienie to dokładnie opisuje punkt IV Umowy Inwestycyjnej w naszym serwisie, który jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Procedura jest dosyć skomplikowana, ale jak najbardziej realna i legalna. Dużo czasu zajęło nam przygotowanie, wraz z najlepszymi w tej dziedzinie prawnikami w kraju z firmy Addventure, modelu prawnego, który pasowałby do naszego serwisu jak i do polskiego prawa.

Mówi się, że wyróżnia was profesjonalizm i biznesowe podejście. Czym dokładnie różnicie się od konkurencji i co tak wyjątkowego możecie zaoferować młodym przedsiębiorcom?

Miło nam to słyszeć. Do każdego poważnego projektodawcy podchodzimy indywidualnie i poświęcamy mu dużo czasu. Do każdego projektodawcy zostaje przypisany indywidualny konsultant, który prowadzi sprawy projektu. Również dokładnie analizujemy potrzeby startupowców oraz ich model biznesowy, starając się jak najlepszymi i trafnymi uwagami wpłynąć na jakość tych biznesów, jak i projektów prezentowanych w naszym serwisie. W przeciwieństwie do kilku już istniejących platform finansowania społecznościowego, jesteśmy nastawieni tyko i wyłącznie na projekty o charakterze biznesowym, gdzie finansujący (inwestorzy) oprócz bonusów i nagród za wsparcie otrzymują również udziały we wspieranych przedsięwzięciach. Oczywiście adekwatnie do kwoty wsparcia.

Załóżmy taki scenariusz: udaje się zebrać 100% potrzebnych funduszy, projekt wystartował, ale efekty są znacznie niższe od tych spodziewanych. Czy na tym etapie można liczyć na ekspertów z CrowdAngels?

Oczywiście, zawsze jesteśmy chętni do pomocy. Sukces spółek, które pozyskają finansowanie od inwestorów przez nasz serwis to również nasz sukces.

CrowdAngels pośredniczy między przedsiębiorcami a inwestorami. Na czym Wy zarabiacie i jakie są prowizje na crowdangels.pl?

Serwis crowdangels.pl zarabia na prowizjach od zebranego kapitału. Prowizję pobieramy tylko i wyłącznie w przypadku gdy zbiórka zakończy się sukcesem. W chwili obecnej poziom prowizji jest ustalony na 6% od kwoty zebranej brutto. Czyli od każdego 100 zł pobieramy 6 zł prowizji. Docelowo chcemy prowizję obniżać do poziomu 4%. Dodatkowo prowadzimy szereg usług dodatkowych, mających pomóc młodym przedsiębiorcom w rozwijaniu ich biznesów, takich jak pisanie biznes planów i projekcji finansowych, tworzenie animacji i filmów promocyjnych czy projektowanie i tworzenie wyspecjalizowanych serwisów internetowych. Pomagamy również zakładać spółki z o. o. oraz tworzenie rozwiązań dla tych spółek takich jak regulaminy, polityki itp.

Przypuśćmy, że udało mi się zebrać 90% kapitału i widzę, że mam duże szanse osiągnąć cel, ale przekroczyłem termin przeznaczony na promocję. Co dzieje się w takiej sytuacji? Czy zasady serwisu są bezwzględnie respektowane?

Niestety tak. Wychodzimy z założenia, że jeżeli przedsiębiorca potrzebuje 100% kapitału na wprowadzenie projektu w życie to nie uda mu się zrealizować zamierzeń jeżeli będzie dysponował mniejszą kwotą. Chronimy w ten sposób inwestorów przed utratą kapitału. Dopuszczamy sytuację, gdy projekt pozyska całą kwotę w okresie krótszym niż okres subskrypcji, dalszą zbiórkę w zamian za większą ilość udziałów. Decyzja należy do projektodawcy. Zalecamy i doradzamy projektodawcom, aby dokładnie przemyśleli wartość projektu tj. ile kapitału potrzebują. W niektórych przypadkach zalecamy, aby podzielić projekt na etapy. Po osiągnięciu sukcesu w pierwszym etapie i pozyskaniu finansowania, możliwe jest aby spółka zwróciła się do naszego serwisu z kolejnym projektem i zaoferowała kolejną pulę udziałów, niekoniecznie po tej samej cenie jak w pierwszym etapie.

Co dla CrowdAngels było największą inspiracją?

Największą inspiracją dla nas jest i chyba będzie brytyjski rynek finansowania społecznościowego. Z zachwytem obserwujemy jak rozwijają się tamtejsze platformy udziałowego finansowania społecznościowego. Jak w dosyć krótkim czasie, bo trzech lat, crowdfunding udziałowy na wyspach zyskał sobie ogromną popularność. Jak wiele tamtejszych firm pozyskało ogromne kwoty dofinansowania, nawet milion funtów, właśnie od społeczności i jak wielkie zyski odnieśli albo dopiero co odnoszą brytyjscy inwestorzy. Czerpiemy przykłady oraz inspirację od najlepszych.

Czy planujecie pozyskanie partnerów biznesowych, inwestorów giełdowych czy jednak kierujecie ofertę głównie do „przeciętnego” internauty?

Nasz serwis jest otwarty dla wszystkich. Każdy inwestor, nieistotne czy duży czy mały jest witany z otwartymi rękami. Naszym celem jest pomoc w zdobyciu finansowania dla jak największej liczby spółek, młodych przedsiębiorców i nie ma dla nas znaczenia czy kapitał będzie pochodził od rekinów giełdowych czy statystycznego „Kowalskiego”. Uważamy, że łatwiej będzie pozyskać kapitał w formie wielu drobnych wpłat od wielu inwestorów niż znaleźć jednego, który wyłoży na stół worek z potrzebną nam kwotą. Dlatego nasza oferta jest skierowana do wszystkich. Dotychczas to co było możliwe i dostępne jedynie dla dużych graczy giełdowych stało się dostępne dla każdego z nas.

Jakie macie plany na najbliższą przyszłość?

Pomoc w pozyskaniu finansowania dla jak największej ilości innowacyjnych projektów biznesowych. Rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój.

Na koniec może kilka słów na zachętę dla inwestorów i projektodawców. Dlaczego akurat CrowdAngels?

Inwestorzy, inwestujcie w polskie innowacyjne projekty, rozwijajmy razem nasza gospodarkę, twórzmy nowe miejsca pracy i pomagajmy młodym przedsiębiorcom zaistnieć. Kupujcie aktywa. Życzę sobie i wam aby wasze inwestycje były na miarę Facebooka, aby wasze kilkaset złotych oraz wiara zainwestowana w małe projekty dzisiaj, przyniosły wam kolosalne zyski w niedalekiej przyszłości.

Projektodawcy, nie bójcie się otworzyć z waszymi projektami na świat, nie odkładajcie ich na lepsze jutro bo może nigdy nie nadejść, albo ktoś inny może was uprzedzić. Czekamy na wasze innowacyjne pomysły i zawsze służymy pomocą.

Dlaczego crowdangels.pl? Bo naszą misją i celem jest pomoc w sfinansowaniu tak wielu projektów jak tylko się da. Chcemy otworzyć nową erę inwestycyjną w Polsce, dać możliwość inwestycji i zarobku z inwestycji w innowacyjne spółki przeciętnemu Kowalskiemu. Nasz serwis powstawał w bólach i przeszedł już dwie metamorfozy dla waszej wygody i bezpieczeństwa waszych finansów.

W serwisie crowdangels.pl gwarantujemy projektodawcom prawo pierwokupu udziałów w przypadku gdy inwestor wyrazi chęć sprzedaży. Już wkrótce pojawią się w serwisie nowe oferty bardzo ciekawych projektów. Oba maja szansę, jeżeli tylko pozyskają finansowanie, na zrewolucjonizowanie rynków w swojej dziedzinie i jednocześnie podniesienie jakości życia nas wszystkich. Crowdangels.pl wspiera dobre pomysły biznesowe i pomaga realizować innowacje, które maja wpływ na lepsze jutro.