Chcieliśmy szybko rozpocząć działalność – i to się udało. Podsumowanie roku Fitjob

Dodane:

Siergiej Kriukow Siergiej Kriukow

Chcieliśmy szybko rozpocząć działalność – i to się udało. Podsumowanie roku Fitjob

Udostępnij:

Dla Fitjob najważniejszym planem na 2020 było przede wszystkim jak najszybsze rozpoczęcie działalności. Wierzę, że czas jest kluczowym czynnikiem – im więcej czasu mija od podjęcia decyzji o starcie do faktycznego kick off, tym niższe jest prawdopodobieństwo sukcesu. Nie było to jednak łatwe. Fitjob podsumowuje 2020 rok.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy i firmy technologiczne, podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Dynamiczny start

Moim celem było stworzenie w pełni zautomatyzowanej aplikacji rekrutacyjnej, która korzysta z innowacyjnych technologii i oferuje nową jakość dla obu grup docelowych. Dla pracodawców poszukujących pracowników tymczasowych w modelu just-in-time Fitjob oferuje możliwość zarządzania kadrą pracowniczą w oparciu o bieżące potrzeby firmy, a dzięki pełnej automatyzacji procesów przynosi oszczędność czasu i pieniędzy. Dla studentów to aplikacja skupiająca ogłoszenia stricte elastycznej pracy dorywczej i zapewniająca w stu procentach zdalną rekrutację, z gwarancją legalnego zatrudnienia i minimalnej stawki na poziomie 17 zł/h netto.

Zbudowanie tak zniuansowanego, inteligentego systemu nie jest jednak łatwe, dlatego zajęło nam kilka miesięcy, a kilka kolejnych poświęciliśmy na szczegółowe testowanie funkcjonalności, poprawianie błędów i sprawdzenie wszystkich możliwych scenariuszy. Realnie weszliśmy na rynek dopiero na przełomie sierpnia i września 2020, udało nam się jednak osiągnąć bardzo zadowalający efekt.

Nowa jakość rekrutacji

Finalnie wprowadziliśmy na rynek platformę, która wyznacza nowe standardy w procesie rekrutacji, korzystając z najlepszych rozwiązań i trendów w obszarze nowych technologii. Fitjob oferuje m.in. spersonalizowane oferty dla użytkowników czy unikalny algorytm, który samodzielnie wybiera najlepszego kandydata do zrealizowania zlecenia na podstawie jego dotychczasowych doświadczeń zawodowych oraz kompetencji.

To właśnie inteligentny algorytm daje nam niezwykłą przewagę rynkową – dzięki niemu pracodawca jest w stanie zbudować personel w rekordowym czasie, czyli nawet do 24 godzin od dodania ogłoszenia. Z kolei pełna automatyzacja procesów pozwala nam na zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności, co zarazem daje możliwość zaoferowania pracodawcom najatrakcyjniejszej stawki na rynku. Kolejnym celem, który udało nam się zrealizować, było maksymalne odciążenie ogłoszeniodawców od żmudnych aktywności związanych z rekrutacją. Fitjob to rozwiązanie niemal zupełnie bezobsługowe.

Po dodaniu ogłoszenia platforma samodzielnie dokonuje procesu rekrutacji, sprawdzając umiejętności specjalne kandydatów (jak książeczka sanitarno-epidemiologiczna, prawo jazdy czy znajomość wymaganych języków), wybierając najlepszego aplikującego.

Fitjob to jednak nie tylko inteligentny algorytm. Bierzemy na siebie również ciężar związanych z zatrudnieniem, w pełni odpowiadając za wszystkie formalności, dokumentację i rozliczenia.

Pracodawca otrzymuje jedynie fakturę w poniedziałek po wykonanym zleceniu, płacąc za faktycznie przepracowany czas. Studenci również chwalą korzystanie fitjob z dedykowanej aplikacji, o czym świadczyć może ponad 2000 zarejestrowanych użytkowników w ciągu raptem dwóch miesięcy od pojawienia się na rynku. Fitjob oferuje im możliwość bezkolizyjnego połączenia zarabiania z zajęciami i nauką, zdobywania doświadczenia zawodowego czy zrealizowania praktyk studenckich.

Fitjob a COVID-19

Pandemia COVID-19 przyniosła nam bardzo mieszane wnioski i rezultaty. Z jednej strony reżim sanitarny i ponowne zamrożenie strategicznych dla Fijtob branży znacznie ograniczyły liczbę oferowanych prac dorywczych. To przede wszystkim niedziałająca obecnie gastronomia, ale również hotelarstwo czy organizacja wydarzeń, które szczególnie latem i wczesną jesienią zapewniały stałą podaż ogłoszeń na obsługę imprez czy plakatowanie.

Jednocześnie zauważamy popularyzację modelu just-in-time w strukturze zatrudnienia, czyli budowania kadr w oparciu o bieżące potrzeby, co stanowi podstawę filozofii Fitjob. Niepewność wywołana sytuacją epidemiczną, recesja gospodarcza i zmiana nawyków zakupowych klientów powoduje, że firmy zaczynają wybierać elastyczne zarządzanie łańcuchem produkcji, dostosowując wielkość zatrudnienia do realnych wymagań dyktowanych przez rynek w danym momencie. Fitjob odpowiada na te potrzeby, zapewniając najszybszą rekrutację na rynku na wskazany przez pracodawcę termin.

Holistyczny rozwój

W 2021 planujemy przede wszystkim znaczne rozszerzenie zasięgu działania Fitjob. Obecnie koncentrujemy się na Warszawie, która jest największym polskim ośrodkiem akademickim, a zarazem drugim pod względem liczby studentów miastem europejskim. W Polsce takich miast jest jednak znacznie więcej, jak Kraków (134 692 studentów), Poznań (113 159) czy Wrocław (112 084), dlatego jesteśmy przekonani, że również tam Fitjob doskonale się sprawdzi.

Abyśmy mogli tego dokonać w odpowiednim tempie, niedługo rozpoczniemy intensywne poszukiwanie zewnętrznego finansowania. Już dziś zgłosiło się do nas kilku prywatnych inwestorów, którzy w dostrzegli w naszej firmie bardzo duży potencjał. Mamy też na uwadze fundusze inwestycyjne specjalizujące się w inwestycjach w technologiczne marketplace’y.

Myślimy również o dalszej przyszłości. W ciągu dwóch lat planujemy wypełnić opracowany przez nas minimalny potencjał w Polsce, czyli przekroczyć wartość 100 mln złotych. Wierzymy także, że opracowany przez nas zautomatyzowany, innowacyjny model może wnieść nową jakość w innych krajach. Dlatego uważnie przyglądamy się innych europejskim rynkom.

Docelowo chcemy, aby Fitjob miał zasięg międzynarodowy.

Autor: Siergiej Kriukow, założyciel Fitjob